ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Weekendowa Porcja Gier i Aplikacji [17.08.2014]

Autor: Daniel Marcinkowski Kategoria: Aplikacje
wpgia11

Długi weekend trwa w najlepsze, a to najlepszy moment na wypróbowywanie nowych, interesujących tytułów ze Sklepu Play. Przypominamy, że czekamy na Wasze propozycje aplikacji do WPGiA pod adresami email: [email protected] i [email protected], w odpowiednim wątku na naszym forum oraz w komentarzach pod artykułem.

Dziś przygotowaliśmy kilka popularnych ostatnio gier ze Sklepu Play oraz m.in. nowości w Foursquare i ciekawą pogodynkę. Zapraszamy!

Marable Drop

drop

Oto ciekawa gra logiczna prosto z Google Play. Czy jest warta zainteresowania?

Marble Drop od samego początku wydaje się czymś niezwykłym i tak jest w istocie. Próżno szukać drugiego tytułu o takiej grafice i mechanice. W istocie to gra logiczna polegająca na układaniu kolorowych kulek w odpowiedniej kolejności. Na czarnej tablicy wyglądającej na szkolną są rozrysowane poziomy. Zabawa polega na umiejscowieniu konkretnej kulki w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Z czasem poziom trudności zwiększa się i musimy się bardzo starać, żaby odnieść sukces, gdyż nawet jeden mały błąd zmusza do powtarzania wszystkich ruchów. Podczas gry napotkamy na elementy zmieniające kolor kulek, działa, zapadnie itp. Ilość rzeczy w dalszych poziomach jest ogromna i trzeba sporo się nagłowić, aby wszystko wykonać w odpowiedniej kolejności.

mar-604x345

Grafika bardzo dobrze wygląda, a linie narysowane kredą na czarnej tablicy dodają charakteru tej produkcji. Ilość poziomów na chwilę obecną wynosi ok. siedemdziesiąt, a zważając na to, że niektóre z nich wymagają licznych prób, zabawy wystarczy na długo.

pobrane

Podsumowując, Marble Drop to nie lada gratka dla miłośników gier logicznych. Mimo, że sam nie lubuję się w takich tytułach, to akurat ta gra przypadła mi do gustu i po każdym powodzeniu cieszyłem się jak dziecko z wygranej. Polecam!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=7KPm8WbGNUI[/youtube]

marable_drop

Pobierz Marable Drop za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Grafika i klimat;
 • Dopracowana mechanika i ciekawe rozwiązania.

Minusy:

 • Brak.

Ready Steady Bang

Ready.Steady.Bang-Android

Dawno nie miałem do czynienia z grą, której tytuł byłby tak adekwatny do zawartości. Co ciekawe, w jakiejkolwiek grze nie cieszyłem się ze zwycięstwa tak, jak tutaj. Dlaczego?

Widząc grafikę Ready Steady Bang mamy ochotę wyrzucić twórców przez okno za lenistwo w jej projektowaniu. Na szczęście to tylko pierwszy wrażenie, a każda kolejna chwila z grą jest coraz lepsza. Wcielamy się tutaj w kowboja a raczej coś, co na niego wygląda bo mamy do czynienia z ludzikiem z kresek w kapeluszu oraz z pistoletami za pasem. Możemy grać w trybie dla pojedynczego gracza oraz ze znajomym na jednym urządzeniu. Wybierając tą pierwszą opcję mierzymy się z dziesięcioma najlepszymi rewolwerowcami dzikiego zachodu w pojedynkach w samo południe. Stojąc na przeciwko siebie musimy kliknąc ekran jak najszybciej po usłyszeniu bądź wyświetleniu słowa Bang! Wtedy nasz kowboj oddaje strzał i jeśli zrobi to wcześniej niż przeciwnik, wygrywamy.

rsb-win

Przed każdym pojedynkiem widzimy z jaką prędkością oddaje strzał nasz wróg. Podczas gry u dołu ekranu wyświetla nam się szybkość każdego kolejnego strzału oddanego przez nas oraz przez przeciwnika. Kto pierwszy wygra pięć pojedynków, zwycięża. Pragnę dodać, że będąc w połowie listy kowbojów nie jestem w stanie zwyciężyć. Zbyt wolno klikam w ekran, a jest to kwestia tysięcznych części sekundy, także polecam poćwiczyć i spróbować samemu.

2c738d

W trybie dla dwóch graczy ekran podzielony jest symetrycznie i w jednej chwili my oraz nasz znajomy oddajemy strzał i wygrywa oczywiście ten, kto pierwszy to zrobił. Trochę szkoda, że twórcy nie zaimplementowali trybu multiplayer, ale można to zrozumieć przez niewiarygodne małe jednostki czasu jakie wchodzą w grę podczas pojedynku.

Podsumowując, Ready Steady Bang to jedna z gier, które jeśli pobierzemy to na pewno nas wciągną. Dyskusyjna, ale klimatyczna grafika oraz odgłosy pracującego rewolwera to kolejne zalety tytułu. Polecam!

ready_steady_BANG

Pobierz Ready Steady Bang za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Grafika, dźwięki, mechanika

Minusy:

 • Brak multi, ale można na to przymknąć oko.

Swamp Attack

Swamp-Attack

Fabuła gry opowiada historię samotnego mieszkańca domku na bagnach. Nie wiemy skąd się tam wziął i co tam robi, ale wygląda na typowego, grubego Amerykanina. Pewnej nocy przygotowując mięso, wspaniały zapach roztoczył się po całych bagnach budząc różnorakie poczwary. Wcielając się w głownego bohatera musimy bronić naszego domu przed potworami używając arsenału broni.

screen568x568-1

Gra jest podzielona na poziomy, których około dwadzieścia składa się na jeden epizod. Przeciwników pokonujemy falami, a ich ilość pokazuje się w pasku na górze ekranu. Klikając oddajemy strzał w odpowiednie miejsce, a magazynek uzupełnia się automatycznie gdy nie atakujemy. Za zlikwidowanych wrogów dostajemy pieniądze, za które ulepszamy broń czy powiększamy magazynek a także kupujemy inne elementy wyposażenia. Oprócz tego możemy obwarowywać nasz dom, ustawiać miny i inne pułapki. Dodatkowo dostępne są koktajle mołotowa, dynamit i inne podobne przedmioty pozwalające na eksterminację na odległość. Z czasem trafimy na bardziej wytrzymałych i śmiercionośnych wrogów, a nawet na wielkich bossów.

swamp-attack-cheats-619x346

Kreskówkowa grafika wygląda dobrze i nie można się do niej przyczepić, podobnie muzyka mimo, że nie jest specjalnie wyszukana.

Podsumowując, Swamp Attack to godna uwagi pozycja dla każdego, a duża liczba poziomów zapewni zabawę na długi czas.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=1xxQ9vv87zg[/youtube]

Swamp_attack

Pobierz Swamp Attack za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Grafika;
 • Spory arsenał broni;
 • Liczba poziomów.

Minusy:

 • Brak.

BMX Boy

unnamed

Jeśli szukamy prostej, krótkiej platformówki powinniśmy się zainteresować grą BMX Boy. Dlaczego?

To bardzo łatwa i banalnie wyglądający tytuł, w którym wcielamy się w młodzieńca na rowerze. Sterujemy używając dwóch przycisków, z któruch jeden jest odpowiedzialny za pedałowanie, a drugi za skoki. W powietrzu wykonujemy ewolucje dobierane losowo przez grę. Całość polega na tym, żeby pokonywać przeszkody zbierając jednocześnie gwiazdki i puchary oraz nie tracąc żyć. Na końcu każdego poziomy dostajemy nagrody w zależności od tego jak nam poszedł.

unnamed (1)

Poruszamy się w kilku środowiskach, różniących się jedynie wyglądem otoczenia i przeszkód. W każdym poziomie mamy do dyspozycji pięć żyć i kilka checkpointów, od których rozpoczynamy w razie porażki. Niewielkim utrudnieniem są reklamy, które nie pozwalają na uruchomienie gry przynajmniej w moim przypadku. Dopiero wyłączenie WiFi pozwoliło na to działanie.

image-05-700x419

BMX Boy to łatwa, przeciętnie wyglądająca gra na krótkie chwile. Do takich właśnie tytułów najbardziej można się przywiązać więc mogę z czystym sumieniem go polecić.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CrogEh5Vl_Q[/youtube]

BMX_Boy

Pobierz BMX Boy za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Prosta, łatwa i przyjemna.

Minusy:

 • Reklamy.

Foursquare

blog-foursquarelogo

Jakiś czas temu niezbyt popularna w naszym kraju aplikacja Foursquare doczekała się rozłamu na dwa osobne programy – jeden z nich pozostał przy oryginalnym zamyśle aplikacji, czyli szukaniu i rekomendowaniu miejsc, drugi natomiast skupił się na informowaniu znajomych o naszej obecnej lokalizacji. Po tak ogromnej, z punktu widzenia użytkownika Foursquare, zmianie przyszła pora na kolejną. Tym razem jest to zupełne odświeżenie wyglądu, zarówno aplikacji mobilnych, jak i strony internetowej, czy nawet loga Foursquare, my jednak przyjrzymy się nieco bliżej zupełnie nowej apce na system Android.

Screenshot_2014-08-15-14-03-03

Zmiany widzimy od razu po pierwszym uruchomieniu zaktualizowanej do wersji 8.0 aplikacji. Zostajemy przywitani informacją o “gustach”. Najprościej ujmując są to swego rodzaju tagi, za pomocą których aplikacja dobiera mogące nas zainteresować miejsca. Kluczowe słowa są szukane pośród opinii osób, które odwiedziły daną lokację. Niestety, “tastes” obsługują wyłącznie język angielski, co za tym idzie szukanie miejsc na podstawie naszego gustu kiepsko sprawdzi się, gdy większość recenzji napisanych została w naszym ojczystym języku.

Screenshot_2014-08-15-14-03-19

Większą uwagę warto poświęcić wspomnianym wyżej opiniom, ponieważ to one odgrywają tu teraz najważniejszą rolę. Wcześnie były widoczne tylko w karcie danej lokacji, teraz dostały własną zakładkę podzieloną na dwie kolejne. Pierwsza zawiera tipy od obserwowanych przez nas osób, druga sugeruje się naszym gustem. Za pisanie swoich opinii na temat odwiedzonych przez nas miejsc możemy teraz uzyskać status eksperta w konkretnej dziedzinie. Na uzyskanie takiej rangi wpływa także ilość polubień i zapisań naszego tipa.

Screenshot_2014-08-15-14-04-20

Ogromne zmiany widać także w profilach użytkowników. Nie znajdziemy już tutaj słynnych “check-in’ów”, zostały one w całości przeniesione do Swarm, ich miejsce zastąpiły właśnie opinie. Twórcy postanowili również pozbyć się “znajomych” na rzecz rozwiązania znanego z Twittera, czy Instagrama, czyli “obserwowanych”.

Screenshot_2014-08-15-14-04-36

Nowy Foursquare jasno wytycza kierunek, w którym chcą podążać jego twórcy. Wielu użytkownikom na pewno nie podoba się fakt, że aplikacja straciła chyba najpopularniejszą funkcję, czyli meldowanie się, ale to nie ono było jej głównym zamysłem, dlatego właśnie powstał Swarm. Wprowadzone zmiany znacznie ułatwiają szukanie interesujacych miejsc, co od początku istnienia Foursquare było tu najważniejsze.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CvMVFGOJ2Z0[/youtube]

foursquare

Pobierz Foursquare za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Nowy, znakomity wygląd!;
 • Określanie naszego gustu poprzez tagi;
 • Ranga eksperta.

Minusy:

 • “Tastes” działają prawidłowo tylko w krajach anglojęzycznych.

YoWindow

android_launch_en

Mobilnych pogodynek jest cała masa. Wśród nich znajdzie się naprawdę wiele na tyle dobrych, że próżno szukać dla nich konkurencji, jednak mimo to wciąż pojawiają się kolejne, jak np. YoWindow. Czym ta aplikacja chce zabłysnąć na tle innych pogodowych informatorów?

Screenshot_2014-08-15-14-06-48

Po uruchomieniu zostajemy przywitani bardzo przyjemną grafiką prezentującą aktualną pogodę na zewnątrz, jest animowana i reaguje na ruch naszego smartfona (efekt paralaksy). Nieco wyżej widzimy szczegółowe informacje nt warunków atmosferycznych, jak np. temperatura, zachmurzenie, prędkość wiatru, ciśnienie, wilgotność itd. Dodatkowo po wykonaniu gestu przesunięcia palcem w lewo na belce z temperaturą znajdziemy dane o długości dnia, porze wschodu i zachodu Słońca, a także o aktualnym zaciemnieniu księżyca.

Pod względem sprawdzalności prognoz nie ma się do czego przyczepić. Z samej aplikacji korzysta się bardzo przyjemnie, szczególnie na plus warto tu zaliczyć animowany obrazek symbolizujący aktualną pogodę. Pozostałe elementy interfejsu nie są złe, chociaż przydałoby się im delikatne odświeżenie.

Screenshot_2014-08-15-14-07-11

Jeśli szukacie intuicyjnej w obsłudze pogodynki, a przy tym dobrz wyglądajacej to polecam dać szansę YoWindow. Wersja premium, dzięki której pozbędziemy się reklam, kosztuje 2,99 zł, co nie jest szczególnie wygórowaną ceną.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=jawtOG584Ys[/youtube]

yowindow

Pobierz YoWindow za darmo ze Sklepu Play!

Kup YoWindow za 2,99 zł w Sklepie Play!

Plusy:

 • Przyjemna dla oka grafika symbolizująca pogodę na zewnątrz;
 • Bardzo szczegółowe i sprawdzalne prognozy;
 • Uczciwa cena za wersję premium.

Minusy:

 • Niektóre elementy interfejsu powinny zostać odświeżone.

Moovit

moovit_appicon

Bardzo często przemieszczam się korzystając z komunikacji miejskiej. Żeby uniknąć zgubienia się w warszawskiej dżungli zawsze mam przy sobie smartfon, a na nim aplikację JakDojade.pl. Ostatnimi czasy szukałem alternatywy dla niej i chyba w końcu znalazłem – zwie się Moovit.

Screenshot_2014-08-17-14-12-39

Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym specjalnym. Mamy tu standardowo możliwość wyszukiwania rozkładów, czy planowania tras. To pierwsze działa bez zarzutu, jednak z drugim ostatnimi czasy mam bardzo duże problemy. Podczas wyszukiwania miejsca docelowego nie wyświetla propozycji przystanków, a gdy wbiję adres końcowy… prowadzi mnie na pieszo. Wcześniej taki problem nie występował.

Screenshot_2014-08-17-14-12-47

Poza tym dość uciążliwym faktem aplikacja wygląda i spisuje się świetnie. Bardzo przydatną opcją jest zakładka “Powiadomienia”, która zawiera informacje nt wszystkich zmian w komunikacji w naszym mieście. Twórcy bardzo dużą uwagę poświecili funkcjom społecznościowym. Poza możliwością połączenia się z naszym kontem na Facebooku, Google+ i Twitterze dostajemy dosyć ciekawy system “poziomów”. Punkty doświadczenia do jego rozwoju uzyskujemy np. poprzez dodawanie recenzji dla konkretnych linii.

Screenshot_2014-08-17-14-13-59

Z Moovit skorzystamy we wszystkich największych miastach na świecie. W Polsce działa on na terenie Warszawy, Lublina, Łodzi i Szczecina. Aplikacja stanowi ciekawą alternatywę dla Mobile MPK, JakDojade.pl, czy Transportoida, ale dla wielu osób brak możliwości wytyczania tras może stanowić wystarczający argument do nie instalowania jej na swoim telefonie.

moovit

Pobierz Moovit za darmo ze Sklepu Play!

Plusy:

 • Intuicyjny interfejs;
 • Powiadomienia o zmianach w komunikacji;
 • Funkcje społecznościowe.

Minusy:

 • Nie działające wytyczanie tras.

To na tyle w tym wydaniu WPGiA! Pamiętajcie o zostawieniu nam swoich propozycji gier i aplikacji na przyszły weekend.

Sprawdź najnowsze wpisy