android malware anubis

Natychmiast usuńcie te groźne aplikacje! Ponad 105 milionów użytkowników może być zagrożonych

Michał Derej Michał Derej Artykuły

Z dnia na dzień w sieci pojawia się coraz więcej informacji o potencjalnych zagrożeniach, jakie czyhają na użytkowników i problemach z prywatnością podczas przesyłu danych. Wiele osób, chcąc się zabezpieczyć, decyduje się na skorzystanie z aplikacji VPN, która w dużym skrócie ma zapewnić nam prywatność i chronić nas przed różnymi zagrożeniami – artykuł wyjaśniający dokładnie, co to jest VPN, opublikowaliśmy niedawno. Grupa ekspertów do spraw bezpieczeństwa w sieci z laboratorium VPN Pro udostępniła raport, w którym przedstawia poważne problemy, jakie spotkać można w popularnych, bezpłatnych aplikacjach z Google Play. Okazuje się, że aż 105 milionów użytkowników może być zagrożonych!

VPN Pro alarmuje: popularne, bezpłatne aplikacje nie działają tak, jak powinny

NordVPN informuje o problemach

Eksperci do spraw bezpieczeństwa w sieci z laboratorium VPN Pro w raporcie udostępnili informacje o groźnych problemach, jakie napotkali w popularnych, darmowych aplikacjach VPN, które łącznie ze sklepu Google Play pobrane zostały ponad 105 milionów razy. Badacze alarmują, że podczas korzystania z tych programów użytkownicy mogą bardziej narazić się na niebezpieczeństwo, niż gdyby wcale nie używali oprogramowania tego typu. Na jakie niebezpieczeństwa mogą jednak wystawić się właściciele smartfonów z Androidem podczas korzystania z tych programów?

Zobacz też: Sklep z aplikacjami Huawei rozwija się niezwykle szybko.

Okazuje się, że zagrożenie jest dość poważne. Przede wszystkim eksperci informują, że w przypadku niektórych aplikacji cyberprzestępcy są w stanie zmusić użytkowników do połączenia z ich własnymi serwerami, co oczywiście skutkuje możliwością odczytywania pełnej komunikacji ofiary z różnymi serwerami. Z raportu możemy się również dowiedzieć, że niektóre z najpopularniejszych aplikacji VPN mają ustalony w kodzie klucz, przy pomocy którego szyfrowana jest komunikacja. Nie muszę chyba mówić, że po zdobyciu takiej informacji praktycznie każda chętna osoba może bez większych problemów analizować informacje przesyłane przez użytkowników, co może skutkować możliwością odczytania haseł, danych kart płatniczych czy przesyłanych wiadomości.

Jakie aplikacja należy jak najszybciej usunąć ze swojego urządzenia?

Co to jest VPN

VPN Pro w swoim raporcie wymieniło kilka aplikacji, które należy jak najszybciej usunąć ze swojego urządzenia. Pełną listę programów, wraz z liczbą instalacji przedstawiam wam poniżej:

  • SuperVPN Free VPN Client (100 milionów pobrań)
  • TapVPN Free VPN (10 milionów pobrań)
  • Best Ultimate VPN – Fastest Secure Unlimited VPN (5 milionów pobrań)
  • Korea VPN – Plugin for OpenVPN (1 milion pobrań)
  • Wuma VPN-Pro (Fast & Unlimited & Security) (usunięta z Google Play)
  • VPN Unblocker Free Unlimited Best Anonymous Secure (1 milion pobrań)
  • VPN Download: Top, Quick & Unblock Sites (usunięta z Google Play)
  • Super VPN 2019 USA – Free VPN, Unblock Proxy VPN (50 tysięcy instalacji)
  • Secure VPN – Fast VPN Free & Unlimited VPN (usunięta z Google Play)
  • Power VPN Free VPN (usunięta z Google Play)

Jeśli na swoim smartfonie posiadacie jakąkolwiek z tych aplikacji, to jak najszybciej należy je skasować. Podczas ataku na użytkownika ten nie mógłby nawet zorientować się, że coś jest nie tak. Nie muszę chyba mówić, jak bardzo jest to niebezpieczne. Zachowajcie ostrożność!

Źródło: VPN Pro, Forbes

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy