ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
smartfony Sony Xperia 1 II

Sony Xperia 1 II z 4K i 5G oraz Xperia 10 II oficjalnie

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Artykuły

Sony Xperia 1 II została oficjalnie zaprezentowana i możemy śmiało powiedzieć, że firma wraca na szczyt. I choć Sony dalej konsekwentnie produkuje swoje smartfony w „dziwnych” proporcjach, to trzeba przyznać, że tym razem ich nowy model zdaje się mieć wszystko, czego wymaga się od flagowca.

Sony Xperia 1 II
Fot. Sony Xperia 1 II

Dziś flagowiec bez obsługi sieci 5G, to nie flagowiec. Producenci przyjęli takie założenie i nie bez powodu, bo w końcu mówimy tutaj o czymś, co może wiele zmienić. W przyszłości, bo przecież dobrze wiemy, że na prawdziwe 5G trzeba będzie trochę jeszcze poczekać, a przynajmniej w naszym kraju. Nie zmienia to jednak tego, że już dziś pojawiają się smartfony potrafiące obsługiwać ten standard, a Sony nie zamierza zostawać w tyle.

Sony Xperia 1 II oficjalnie

Oczywiste jest to, że Sony Xpieria 1 II wspierało będzie obsługę sieci 5G, a to dzięki modemowi Snapdragon X55. Zanim jednak przejdziemy do samej specyfikacji sprzętu, warto spojrzeć na sam jego wygląd. Nie ma tutaj większych zaskoczeń, bo Sony przyzwyczaiło nas już do tego, jak projektuje swoje urządzenia. To czy komuś się to podoba, to już oczywiście kwestia gustu, ale trzeba przyznać to, że firma jest przynajmniej konsekwentna.

Nie każdemu za to spodoba się to, że Xperia 1 II, podobnie jak poprzednie modele, po raz kolejny ma ekran w proporcjach 21:9. To oczywiście ma przekładać się na to, że inaczej będzie konsumowało się treści multimedialne. W końcu mówimy tutaj o prawdziwych, kinowych proporcjach. Do tego dochodzi jeszcze sam wyświetlacz, który oferuje jakość 4K, więc zdaje się, że to sprzęt idealny dla wielbicieli wideo. Dolną oraz górną część ekranu zajmują niewielkie belki, ale przez to, że przednia kamera jest umieszczona na jednej z nich, cała powierzchnia nie będzie niczym zakrywana. To zdecydowanie dobra wiadomość.

Sony Xperia 1 II
Fot. Sony Xperia 1 II

Zobacz też: AI stworzyła antybiotyk

Specyfikacja Sony Xperia 1 II

 • Wyświetlacz: OLED, 6.5 cala, proporcje 21:9, rozdzielczość 4K (3840×1664 pikseli), obsługa HDR, odświeżanie 90 Hz
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 865 z grafiką Adreno 650
 • RAM: 8 GB
 • Pamięć Flash: 256 GB
 • Kamera przód: 8 Mpix
 • Kamery tył: 12 Mpix z przysłoną F2.2 i Dual PDAF; 12 Mpix z przysłoną F1.7 i z Dual PDAF oraz OIS; teleobiektyw 12 Mpix z przysłoną F2.4 z PDAF oraz OIS; czujnik 3D iToF; Wykorzystana optyka pochodzi od ZEISS
 • Akumulator:  4000 mAh (szybkie ładowanie 21 W, bezprzewodowo 15 W)
 • Normy: IP68 – wodo oraz pyłoodporność
 • System: Android 10
 • Złącze słuchawkowe miniJack 3.5 mm, głośniki stero, technologia 360 Reality Audio

Możliwości foto nowej Xperii

Sony wyposażyło swojego flagowca w optykę od ZEISS, która została specjalnie skalibrowana pod ten model. Największą nowością jest tutaj to, że flagowiec pozwala na robienie zdjęć seryjnych z szybkością do 20 kl./s. Parametry AF/AE mają być wyliczane nawet 60 razy na sekundę. Takie rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu tym użytkownikom, którzy zajmują się fotografią w ruchu. W smartfonie wykorzystano także procesor obrazu X1, który oparto na technologii wykorzystywanej wcześniej w telewizorach BRAVIA.

Smartfona będzie można bez problemu połączyć z aparatami Sony alpha, co chyba nikogo nie powinno dziwić. Do tego dochodzi jeszcze system Real-time Eye AF, który pozwala na utrzymywanie ostrość na oku obiektu, a tym samym ułatwia wykonywanie zdjęć portretowych. Wykorzystywany jest także do rozpoznawania ludzi oraz zwierząt. Tryb Cinematography Pro „powered by CineAlta” pozwala na nagrywanie z różnymi ustawieniami liczby klatek na sekundę czy ręcznymi ustawieniami.

Cena Sony Xperia 1 II nie została jeszcze podana, ale wiadomo, że telefon ma trafić do sprzedaży późną wiosną tego roku.

Sony Xperia 10 II oficjalnie

Zaprezentowano także Sony Xperia 10 II, czyli przedstawiciela średniej półki, który może zainteresować szerokie grono odbiorców. Trzeba przyznać, że jeżeli chodzi o specyfikację, to nie jest tak źle. Jasne, byłoby lepiej, gdyby na pokładzie pojawiło się trochę więcej RAM, ale nie można mieć wszystkiego. Za to można tym smartfonem nagrywać wideo w jakości 4K, co jest czymś na otarcie łez. Podobnie jak w wyżej opisanym modelu, tutaj przód także chroni Corning Gorilla Glass 6. generacji.

Sony Xperia 10 II
Fot. Sony Xperia 10 II

Smartfon pojawi się w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej oraz białej), ale też nie podano kiedy dokładnie miałoby to nastąpić. Cena też pozostaje tajemnicą.

Specyfikacja Sony Xperia 10 II

 • Wyświetlacz: OLED, 6 cali, proporcje 21:9, rozdzielczość Full HD+, technologia TRILUMINOS Display for mobile (znana z telewizorów Bravia)
 • Procesor: Qualcomm Snapdragon 665 z grafiką Adreno 610
 • RAM: 4 GB
 • Pamięć Flash: 128 GB
 • Kamery tył: 12 Mpix, 8 Mpix (szeroki kąt), 8Mpix (teleobiektyw)
 • Akumulator:  3600 mAh
 • Normy: IP68/IP65
 • System: Android 10
 • Złącze słuchawkowe miniJack 3.5 mm

Źródło: Sony informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy