Na konsole PSP oraz PS2 ukazały się gry, które z czasem stały się kultowe. Nie wszystkim tytułom oczywiście się to udało, ale są takie, które wyróżniły się z tłumu. Mimo nie najlepszych możliwości technicznych, jakie oferowały konsole tamtych czasów, nie brak prawdziwych perełek na PS2 oraz PSP, docenionych przez graczy. Ostatnio przyjrzeliśmy się takim grom, jak Daxter, Grand Theft Auto: Vice City Stories czy Patapon. Dziś wracamy ze wspomnieniami kolejnych tytułów.

God of War – kultowe gry znane z PS2 i PSP

W serii God of War ukazało się już 10 tytułów. Pierwsza część gry ukazała się w 2005 roku na PlayStation 2, podobnie jak kontynuacja tytułu z roku 2007. Z kolei gracze PSP otrzymali możliwość zagrania w GoW: Duch Sparty oraz GoW: Chains of Olympus.

kultowe gry ps2

Fabuła God of War opowiada o losach legendarnego wojownika ze Sparty, który pełni na Olimpie niewdzięczną rolę. Kratos wykonuje zadania zlecone mu przez bogów, natomiast ci ostatni potrafią wprowadzić niemałe zamieszanie, z którym potem spartański wojownik musi sobie poradzić. W grze nie brakuje widowiskowych pojedynków, jak i zadań, gdzie liczy się nasza zręczność i logika. Druga część God of War, która ukazała się w 2007 roku, także nawiązuje do mitologii greckiej. Kratos awansował już w hierarchii panującej na Olimpie, ale nie oznacza to dla niego spokoju. Będzie musiał zmierzyć się z takimi potworami, jak cyklop, gryf oraz trzygłowy pies.

kultowe gry ps2

Jeśli chodzi o gry z serii GoW, które ukazały się na PSP, były one bardzo chwalone za świetną grafikę jak na możliwości małej konsoli od Sony. Duch Sparty oraz Chains of Olympus wykorzystywały pełną moc PSP, przez co konsola szybciej się rozładowywała, ale gracze byli zadowoleni z wrażeń wizualnych. Warto wspomnieć, że Duch Sparty ukazał się w pełnej polskiej wersji językowej. W przypadku gier na PSP nie było to częstym zjawiskiem.

Persona 4 – japońskie RPG docenione przez graczy

kultowe gry ps2

Persona 4 była wysoko ocenianym tytułem, który – zdaniem niektórych – zanotował istotny progres względem poprzednich części. Fabuła przedstawia wydarzenia, mające miejsce w niewielkim miasteczku. Przybył do niego nowy mieszkaniec, a niedługo potem w okolicy popełniono morderstwo. Na jednej zbrodni się nie kończy. Policja nie jest w stanie wyjaśnić sprawy, natomiast przybysz z innego miasta wydaje się coś wiedzieć. Sterując naszym bohaterem, musimy rozplanować spędzany przez niego czas oraz przygotować postać na walkę z czarnymi charakterami. Istotna jest w tym pomoc ze strony innych bohaterów w grze, dlatego istotne jest również mądre prowadzenie z nimi rozmów i zyskanie ich przychylności.

Half-Life – dobrze przyjęta pierwszoosobowa strzelanka

kultowe gry ps2

Half-Life to produkcja mająca swoje korzenie jeszcze w ubiegłym wieku. Pod koniec 2001 roku gra o tym tytule ukazała się jednak na konsolę PlayStation 2. Istotny w tym tytule jest wątek fabularny. Wcielamy się w doktora fizyki, który pracuje w zamkniętych laboratoriach. Pewnego dnia bohater spóźnia się do pracy, a w kompleksie dochodzi do nieudanego eksperymentu. W jego wyniku zostaje otwarte przejście między wymiarami, a do ziemskiego świata przechodzą obcy. Musimy pokonać inwazję i wydostać się z laboratorium. Nie pomagają nam w tym oddziały specjalne żołnierzy – wprawdzie również walczą one z nieproszonymi gośćmi, jednak otrzymali także polecenie wyeliminowania wszystkich ludzi znajdujących się na miejscu zdarzenia, by zatuszować sprawę.

Final Fantasy XII – RPG z 2006 roku

kultowe gry ps2

W świecie Ivalice dominują dwa potężne imperia, które zajmują dwa kontynenty leżące po przeciwnych stronach. Pomiędzy nimi znajduje się niewielkie królestwo. Jako gracze, wcielamy się w 17-letniego sierotę, żyjącego na okupowanych terenach. Nasz bohater poznaje księżniczkę Ashe i czeka go wiele przygód w walce o przyszłość świata. Zdaniem niektórych graczy, Final Fantasy XII to jedna z lepszych gier na PlayStation 2 od strony graficznej. Lokacje są obszerne, a modele postaci dopracowane.

Czytaj także: Kultowe gry znane z PSP i PS2. Te tytuły przeszły do historii

To nie wszystkie kultowe gry znane z konsol PSP i PS2

Lista świetnych gier, które ukazały się na starsze konsole od Sony, mogłaby być znacznie dłuższa. Niewykluczone, że będziemy w dalszym ciągu rozwijać to zestawienie. Jeśli macie swoje propozycje gier, które powinny się w nim znaleźć, dajcie znać w komentarzach.

źródło: gry-online.pl, playstation.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.