ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Przyszłość pracy zdalnej

Przyszłość pracy zdalnej. Oto trendy, które już stały się faktem

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Wchodząc w nową dekadę, możemy poświęcić chwilę na zastanowienie się nad trendami, które zmieniły sposób, w jaki żyliśmy i pracowaliśmy w 2019 roku – od przyjęcia elastycznych zasad pracy i technologii wideokonferencji po wykorzystanie sztucznej inteligencji w nowy i innowacyjny sposób w miejscu pracy. W 2020 r. będziemy obserwować ewolucję tych trendów, a w rezultacie pojawią się też nowe. Przyszłość pracy zdalnej jawi się w jasnych barwach.

Przyszłość pracy zdalnej

Niedawny raport Carbon Trust wykazał, że zwiększenie czasu pracy w domu mogłoby zaoszczędzić około 3 milionów ton emisji dwutlenku węgla w samej Wielkiej Brytanii. Dzięki rosnącej świadomości tego, w jaki sposób nasze działania wpływają na środowisko oraz w jaki sposób możemy zmniejszyć i zminimalizować nasz ślad na ziemi, więcej organizacji prawdopodobnie zacznie zachęcać do pracy zdalnej z przyczyn środowiskowych.

Przyszłość pracy zdalnej

Przykładowo miasto San Antonio w Stanach Zjednoczonych już wezwało firmy do zatwierdzenia bardziej elastycznych harmonogramów pracy, zachęcając pracowników do pracy przez cztery dni w tygodniu, aby skrócić czas dojazdów i poprawić jakość powietrza oraz zmniejszyć szkody powodowane przez ozon w mieście. Podobnie na Filipinach, gdzie uchwalono niedawno ustawę zezwalającą pracodawcom z sektora prywatnego na oferowanie pracy zdalnej, umożliwiającej zarabianie na życie bez konieczności wykorzystywania cennych zasobów i energii do dojazdów.

Generacja Z na celowniku pracodawców

Generacja Z ma stanowić w tym roku 36% siły roboczej, a 65 milionów członków pokolenia ma rozpocząć swoje życie zawodowe w tej dekadzie. W rezultacie pracodawcy muszą zrozumieć różne sposoby działania tej generacji i zapewnić, że będą w stanie przyciągnąć ją i utrzymać na rynku pracy, szczególnie w sytuacji niedoboru umiejętności w wielu sektorach. Aby to zrobić, firmy najprawdopodobniej skierują ofertę do pokolenia Z ukierunkowaną na cel, a nie tylko pracę. Może to nastąpić poprzez inwestycje w dobre samopoczucie pracowników, wspieranie środowiska i ogólnego rozwoju społecznego.

Generacja Z

Kolejnym kluczowym elementem budowania takiej ścieżki kariery byłoby zachęcenie pracowników do rozwijania osobistych pasji poza pracą. Oznacza to silniejsze skupienie się na elastycznej pracy i umożliwienie zatrudnionym lepszego zrównoważenia pracy z innymi priorytetami.

Maksymalizacja powierzchni biurowej a przyszłość pracy zdalnej

Już tylko nieco ponad połowa (55%) przestrzeni roboczych w biurach jest zajęta w danym czasie. Jeżeli ilość pracy zdalnej będzie się zwiększać, więcej organizacji zacznie dążyć do maksymalizacji powierzchni biurowych poprzez przeprowadzkę do mniejszych biur lub wynajem powierzchni w przestrzeniach coworkingowych w wielu lokalizacjach, aby zaspokoić potrzeby elastyczności ich pracowników. Prawdopodobnie więcej organizacji wynajmie części powierzchni biurowej innym firmom, aby lepiej zarządzać stale rosnącymi kosztami wynajmu i eksploatacji.

Przedsiębiorstwo przyszłości

Trend ten zwiększy także elastyczność pracy i zachęci do pracy zdalnej. Zapewnienie takiej elastyczności będzie wymagało inwestycji w wysokiej jakości systemy wideokonferencyjne i odpowiednią przestrzeń sal konferencyjnych w celu zachęcenia do komunikacji między zdalnymi zespołami oraz wyposażenia zdalnych pracowników w narzędzia, takie jak kamery internetowe i tablety, do efektywnej pracy w domu lub w podróży.

Korzystanie z analiz

W ciągu najbliższych kilku lat zobaczymy więcej organizacji próbujących stworzyć inteligentniejsze miejsca pracy, gromadząc dane na temat tego, w jaki sposób pracownicy korzystają obecnie ze środowiska biurowego.

Na przykład firma analityczna Spica pomaga organizacjom finansowym i innym jednostkom w projektowaniu i tworzeniu inteligentnych przestrzeni roboczych poprzez monitorowanie pracowników i analizę danych behawioralnych. Korzystając z tych informacji, organizacje są w stanie zrozumieć, w jaki sposób pracownicy poruszają się po biurze i jak pracują. W ten sposób zapewniają odpowiednie przestrzenie biurowe, które umożliwiają pracownikom bezproblemową interakcję ze środowiskiem biurowym.

Zobacz także: Ochrona prywatności w Microsoft Edge – jak ustawić?

Większa popularność przestrzeni coworkingowych i kooperacyjnych

W miarę jak zacierają się granice między domem a środowiskiem pracy, coraz bardziej łączy się życie osobiste i zawodowe, a przestrzenie mieszkalne oferują atrakcyjny styl oparty na współistnieniu życia i pracy w jednym miejscu.

Przyszłość pracy zdalnej

Firmy w USA już przyjęły ten trend – Pure House and Common otworzyło mieszkania, pozwalając zatrudnionym mieszkać i pracować pod jednym dachem, a WeWork otworzyło spółkę zależną WeLive, która otwiera wspólne przestrzenie mieszkalne w Nowym Jorku. Podobne inicjatywy są obecnie uruchamiane w Wielkiej Brytanii. Na przykład The Collective w Londynie właśnie uruchomił największy na świecie kompleks mieszkalny obejmujący 705 luksusowych mieszkań do wynajęcia w dzielnicy Canary Wharf, oferując mieszkańcom dostęp do baru Sky, strefy wellness, kina, siłowni i przestrzeni do pracy.

Wraz ze spodziewanym wzrostem liczby gigantów, z których wielu wymienia samotność jako jeden z negatywnych efektów pracy zdalnej, przestrzenie do życia i współpracy staną się bardziej popularne jako sposób na przezwyciężenie poczucia samotności lub izolacji.

Firmy będą korzystać z istniejących technologii w mądrzejszy sposób

Technologie, takie jak systemy wideokonferencyjne i platformy chmurowe oparte na SaaS, nie są już nowe dla organizacji, a wiele osób dostrzega już zalety inwestycji w te obszary. Według badań Gartnera, połowa organizacji umieszcza teraz swoją zunifikowaną komunikację w chmurze. Pracownicy mają możliwość pracy w biurze, w domu, w drodze i we wspólnych przestrzeniach, ponieważ mogą łączyć się z platformą cyfrową. To w połączeniu z postępem w technologii wideokonferencji ułatwia prowadzenie wirtualnych spotkań z dowolnego miejsca, o ile istnieje połączenie z Internetem. W przyszłości więcej firm będzie eksperymentować z VR, AR i hologramami, aby umożliwić bardziej produktywne wirtualne spotkania.

Śledzenie ruchu gałek ocznych w PSVR 2

VR i AR jako nowe technologie, zaczynają być już stosowane w niektórych aplikacjach w miejscu pracy. Większość z tych aplikacji to nadal specjalistyczne przypadki użycia, takie jak szkolenie zawodowe lub projektowanie 3D. Jednak prawdopodobne jest, że w przyszłości zobaczymy więcej eksperymentów z technologiami VR i AR w miejscu pracy. Na przykład, dzwonienie do współpracowników na spotkanie można usprawnić, używając zestawów słuchawkowych VR dla biznesu, aby zobaczyć zespół w salonie. AR można już dziś wykorzystać do powiększania danych uczestników w panelu uczestników spotkania, a w niedalekiej przyszłości możemy sobie wyobrazić zdalnych uczestników dołączających do wirtualnej przestrzeni spotkań.

Technologie holograficzne lub 3D mogą mieć również ciekawe zastosowania w przyszłym miejscu pracy, z dużym potencjałem do poprawy współpracy wirtualnej i wydajności pracy. Choć może się to wydawać futurystyczne, holograficznych wirtualnych asystentów można już zobaczyć na lotniskach i w centrach handlowych, więc prawdopodobnie w przyszłości zobaczymy więcej zastosowań tej technologii w miejscu pracy.

Źródło: techradar

Sprawdź najnowsze wpisy