ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
błędy językowe w internecie

Te błędy językowe Polacy popełniają w internecie – czas na zmiany

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Mowa codzienna i wypowiedzi w sieci cechują się mniejszymi restrykcjami, niż komunikacja w sytuacjach oficjalnych. Za błędy językowe w internecie trzeba jednak uznać niektóre pojawiające się we wpisach na forach czy portalach społecznościowy formy, które są ewidentnie sprzeczne z zasadami panującymi w języku polskim. Serwis nadwyraz.com opublikował ciekawy raport obrazujący problem, jakim jest niedbała pisownia i nieprzestrzeganie ortografii podczas komunikacji w sieci.

Te błędy językowe w internecie pojawiają się najczęściej

błędy językowe w internecie

W 2019 roku średnio co 7 sekund w internecie pojawiał się błąd, najczęściej dotyczył on zapisu wyrazów. Najwięcej złych form było na Facebooku, YouTube, Twitterze, portalach oraz forach internetowych. Zazwyczaj im większa swoboda wypowiedzi panuje w danym miejscu, tym więcej błędów jest popełnianych. Na pewno, w ogóle, naprawdę – to tylko kilka zwrotów, z których pisownią w internecie Polacy mają ewidentny problem. Nieco lepiej jest z takimi wyrażeniami, jak nie wiem czy co najmniej, choć tu błędy również się pojawiają.

błędy językowe w internecie

Jeśli chodzi o błędy fleksyjne, to wiele osób może domyślać się, jaka forma jest niekwestionowanym liderem. Wielu Polaków nie przyjmuje do wiadomości, że 5 liter, z jakich składa się czasownik wziąć, to wystarczająca ilość. Internauci między ą a ć wciskają literkę ś. Pamiętajmy: piszemy wziąć, nie wziąść. Niektórzy wydłużają także inny wyraz: przekonujący. Ta forma jest poprawna, jednak w internecie można napotkać często błędną formę przekonywujący. Wśród najczęściej popełnianych błędów fleksyjnych, znalazło się także m.in. kultowe sformułowanie poszłem – błędna forma, choć jest niemal zawsze omawiana przez nauczycieli języka polskiego w szkołach, wciąż jest stosowana.

Błędy leksykalne i składniowe, z którymi polscy internauci mają problem

błędy językowe w internecie

Błędy ortograficzne i fleksyjne to nie wszystko, z czym mają problem Polacy wypowiadający się w internecie. Inne często popełniane błędy językowe dotyczą leksykalności oraz składni. Wśród tych pierwszych niechlubnymi liderami są pleonazmy: wyrażenia dzień dzisiejszy oraz okres czasu można porównać do słynnego masła maślanego. Wiele osób posługuje się również formą w każdym bądź razie. Powinno się pisać w każdym razie lub bądź co bądź, krzyżowanie tych form jest niepotrzebnym zabiegiem. Wśród miejsc poza podium wciąż królują pleonazmy, takie jak kartka papieru czy trwać nadal.

błędy językowe w internecie

Bardzo powszechnym błędem składniowym w internecie jest wyrażenie pod rząd. W mowie potocznej często zdarza nam się używać tej formy, jednak poprawna wersja to z rzędu. Wiele osób w swoich internetowych wypowiedziach pisze także dlatego bo. Poprawna forma to dlatego że. Po lewo, po prawo, półtorej roku, dlatego ponieważ, półtora godziny, ubrać kurtkę, półtorej tygodnia, dla czemu – te wszystkie wyrażenia są błędne, a w internecie niejednokrotnie się pojawiają. Warto zwrócić uwagę na poprawną składnię zwrotów w języku polskim.

Błędy językowe popełniane w internecie mają negatywne konsekwencje dla ich autorów, jak i odbiorców

Polscy internauci regularnie udowadniają swoją niską świadomość językową. Wielu osobom wydaje się, że skoro sens wypowiedzi został mniej więcej zachowany, to błędy nie mają znaczenia. Jest jednak zupełnie inaczej. Liczne błędy językowe autora wypowiedzi narażają go na ośmieszenie w oczach bardziej świadomych internautów. Niepoprawne formy wyrazów przyciągają wzrok i rozpraszają czytelnika, w efekcie skupia się on na tym, że zobaczył błąd, a nie na samej treści, choć może ona mieć sens i być wartościowa. Raport, za którym stoją nadwyraz.com i polszczyzna.pl zwraca uwagę na dużą ilość błędów językowych na portalach internetowych. Tu dążenie do eliminacji błędów jest szczególnie ważne. Nie każdy o tym wie, ale obowiązek dbania o poprawność językową nakłada na dziennikarzy ustawa.

Czytaj także: Sztuczna Inteligencja w Dokumentach Google będzie uczyła się na naszych błędach

Mniej świadomemu odbiorcy błędne formy obserwowane w internetowych dyskusjach mogą się utrwalić. Potem taka osoba będzie miała mylne przekonania co do pisowni (czasem także wymowy) wyrazów i będzie popełniała błędy także w realnym życiu, w oficjalnych sytuacjach. Językoznawcom natomiast będzie coraz trudniej zabiegać o stosowanie poprawnej polszczyzny, gdyż na język można wpływać tylko w takim stopniu, w jakim życzą sobie tego jego użytkownicy. Warto więc starać się wypowiadać poprawnie, także w internecie, bo świadczy to o nas i o świadomości całego społeczeństwa.

źródło: Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2019 r. (nadwyraz.com)

Sprawdź najnowsze wpisy