barometr zawodów

Barometr zawodów – sprawdź w internecie szanse na znalezienie pracy

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Niektórym wybór ścieżki edukacji i kariery zawodowej kojarzy się z dużym ryzykiem. Pojawiają się pytania o szanse na rynku pracy. Barometr zawodów to ciekawe narzędzie dostępne bezpłatnie w internecie, które może być pomocne dla wielu osób planujących swoją przyszłość. Ci, którzy określone wykształcenie i pracę już posiadają, również mogą skorzystać z tej usługi, traktując otrzymane wyniki jako ciekawostkę.

Czym jest barometr zawodów?

Barometr zawodów to coroczna prognoza sytuacji w zawodach. Wykonywane w społeczeństwie prace dzieli się na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone oraz nadwyżkowe. Określa się również stopień ew. nadwyżki lub deficytu.

barometr zawodów

Barometr zawodów pochodzi ze Szwecji, gdzie już pod koniec XX wieku podobną metodologią prognozowano zmiany na rynku pracy. W naszym kraju barometr był testowany w roku 2009, a udostępniony został w 2010 roku dla całej małopolski. W 2015 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podjęło decyzję o realizacji programu w całej Polsce. Koordynatorem pozostał Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, który kilka lat wcześniej jako pierwszy zainicjował działanie barometru zawodów w naszym kraju.

Jak sprawdzić szanse na znalezienie pracy w wybranym zawodzie?

Projekt, jakim jest barometr zawodów, jest udostępniany w serwisie internetowym. Na stronie www znajdziemy wyszukiwarkę zawodów. Po wpisaniu interesującego nas zawodu wybieramy rok, na który chcemy zobaczyć prognozę oraz obszar, który nas interesuje. Gdy zatwierdzimy wybrane opcje, zobaczymy mapkę powiatów. Kolory, jakimi zostały wypełnione konkretne fragmenty terenu, świadczą o tym, czy w danym zawodzie spodziewana jest nadwyżka osób poszukujących pracy, ich deficyt, czy może przewiduje się równowagę popytu i podaży. Jeśli w regionie będzie występować nadwyżka poszukujących pracy, jej znalezienie może być utrudnione. Z kolei w przypadku zawodów deficytowych, o pracę nie powinno być specjalnie trudno. Oczywiście pod warunkiem, że posiadamy potrzebne kwalifikacje. Po najechaniu kursorem lub kliknięciu danego powiatu możemy przeczytać komentarz odnośnie panującej tam sytuacji na rynku pracy. Możliwe jest również przejrzenie tabel i danych statystycznych z różnych lat.

barometr zawodów

Jeśli chcemy zorientować się w ogólnej sytuacji na rynku pracy w naszym regionie i nie mamy upatrzonego konkretnego zawodu, da się wyświetlić prognozę dla konkretnego obszaru. Wtedy zobaczymy uproszczone listy zawodów z każdej grupy prognozowanego zapotrzebowania. Możemy również zapoznać się z raportem podsumowującym badania przeprowadzone w całym kraju.

Skąd pochodzą dane, które zawiera barometr zawodów?

Dla każdego powiatu w Polsce barometr zawodów powstaje osobno. Dane barometru mają źródło w opiniach ekspertów. Ci spotykają się na przełomie III i IV kwartału, analizując sytuację w poszczególnych zawodach. Eksperci biorą pod uwagę liczby ofert pracy w danych zawodach, liczby osób zarejestrowanych w konkretnym zawodzie. Statystyki te nie zawsze oddają jednak dokładny obraz sytuacji. Dlatego osoby zaangażowane w barometr zawodów analizują także informacje od agencji zatrudnienia czy urzędów pracy. Dzięki temu barometr uwzględnia przypadki, gdy np. jest duża ilość miejsc pracy, jednak występuje rotacja pracowników z powodu ich niewystarczających umiejętności. Po przygotowaniu prognoz dla każdego z powiatów tworzony jest barometr zawodów dla województw oraz kraju. Niestety, są zawody, dla których prognoz barometr nie zawiera oraz takie, które zostały przypisane do bardziej ogólnej grupy. Twórcy barometru zawodów tłumaczą, że taki zabieg jest konieczny, by eksperci mogli na jednym spotkaniu sprawnie opisać prognozy dla danego regionu.

Barometr zawodów to ciekawe narzędzie do planowania swojej kariery, choć nie powinien być jedynym wyznacznikiem

barometr zawodów

Dostępny w internecie barometr zawodów dostarcza ciekawych danych. Nie musimy spekulować, jak w przeszłości, czy sytuacja na rynku pracy będzie dla nas korzystna. Eksperci opracowują to, co dzieje się w danym zawodzie w konkretnym powiecie i możemy się z tym zapoznać. Być może zawód, w którym ciężko nam znaleźć pracę, w sąsiednim powiecie jest już bardzo poszukiwany?

Czytaj także: W Polsce brakuje programistów i administratorów baz danych

Z drugiej strony, warto pamiętać, że barometr zawodów stosuje pewne uproszczenia i opiera się na ludzkich przypuszczeniach. Dane opracowują eksperci, jednak nie znaczy to, że ich przewidywania muszą okazać się w 100% trafne. Sytuacja na rynku pracy potrafi się szybko zmienić. Możliwe jest również, że choć w zawodzie występuje nadwyżka poszukujących pracy, to będziemy mieli szansę na znalezienie zatrudnienia. Zależy to bowiem od wielu czynników i naszych indywidualnych cech, których statystyki już nie ujmują. Dlatego warto korzystać z barometru zawodów w ramach ciekawostki czy wskazówki do podejmowanych działań, ale nie traktować tego jako jedynego wyznacznika co do naszej kariery.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy