Z nielicznymi wyjątkami oprogramowanie nawigacyjne i i systemy multimedialne działające na ekranach dotykowych w nowoczesnych samochodach są okropne. Przestarzały projekt interfejsu, skomplikowana obsługa, czy nieczęste aktualizacje – to główne problemy. Na szczęście Apple ma rozwiązanie tego problemu, a jest nim CarPlay. Jest to wbudowana funkcja, która zamienia iPhone’a w mózg i interfejs systemu informacyjno-rozrywkowego oraz wyświetlacza w samochodzie. Jest to ogromny krok naprzód w porównaniu z tym, co dostajemy w większości samochodów. Pierwotnie wprowadzony na rynek w 2014 roku, Apple CarPlay jest teraz obsługiwany w wielu różnych pojazdach. Oto, wszystko co musimy wiedzieć o tym systemie, obsługiwanych urządzeniach i pojazdach oraz działających na nim aplikacjach.

Zobacz także: Najlepsze alternatywy dla Safari na komputery z macOS

Jak działa CarPlay?

Korzystanie z CarPlay w obsługiwanym samochodzie jest łatwe. Wystarczy użyć kabla Lightning, aby podłączyć iPhone’a do portu USB w samochodzie i wybrać funkcję w systemie. Dokładna metoda wyboru CarPlay różni się w zależności od samochodu, ale zwykle jest dość oczywista. Niektórzy producenci stosują połączenie bezprzewodowe. Zaliczyć do nich możemy choćby BMW, w takich samochodach, jak najnowsze serie 2, 3, 4, 5, 6 czy 7 oraz kilka modeli Mini, a także Audi w A6, A7, A8, czy Q8. Cały czas jedno bardzo niewielka liczba samochodów ma opcję bezprzewodową, co pozwala sparować telefon i korzystać z funkcji bez konieczności podłączania kabla.

Po uruchomieniu CarPlay w samochodzie, interfejs w systemie audio-nawigacyjnym będzie kontrolowany przez iPhone’a – jest to zasadniczo dodatkowy wyświetlacz telefonu. Wszystko będzie wyglądało znajomo dla użytkowników iOS, ale jest znacznie uproszczone, z dużymi ikonami, celami dotykowymi i ograniczonymi opcjami. W końcu ma być używany podczas jazdy, więc wszystko jest duże, proste i wymaga bardzo niewielu dotknięć.

Apple CarPlay

CarPlay zapewnia dostęp do wybranych aplikacji do przesyłania wiadomości, aplikacji audio i nawigacji. Potrafi czytać na głos wiadomości tekstowe i transkrybować głos na odpowiedzi tekstowe, co jest o wiele bezpieczniejsze niż pisanie SMS-ów podczas jazdy. Najnowszy interfejs sugeruje również rzeczy na podstawie czasu, dnia i lokalizacji – na przykład listy odtwarzania lub podcasty, których często słuchamy, lub wskazówki dojazdu do miejsc, do których zwykle jeździmy.

Które iPhone’y obsługują CarPlay?

CarPlay działa na każdym telefonie począwszy od iPhone’a 5. Został wprowadzony w iOS 7.1 i przez lata przeszedł kilka dużych aktualizacji. Ostatnio iOS 13 znacznie ulepszył interfejs i umożliwił obsługę szerszej gamy aplikacji. Poniżej lista obsługiwanych smartfonów z Cupertino:

 • iPhone 11/11 Pro
 • iPhone XS
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8/8 Plus
 • iPhone 7/7 Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 6s / 6s Plus
 • iPhone 6/6 Plus
 • iphone 5s
 • iPhone 5

Które samochody obsługują CarPlay?

Kiedyś łatwo było wymienić wszystkie samochody obsługujące CarPlay, ponieważ było ich mało. Popularność znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat i jest teraz dostępny w setkach modeli samochodów, od Forda po Ferrari. Jednym z ostatnich producentów, którzy się opierali była Toyota, ale firma zaczęła włączać CarPlay do modeli z 2019 roku i system jest dostępny w większości modeli na rok 2020. Na liście nie ma Tesli – firma kontroluje swoje oprogramowanie i nie obsługuje żadnego dodatkowego interfejsu. Możemy podłączyć iPhone’a do Tesli za pomocą Bluetooth i słuchać muzyki, ale nie jest możliwe wyświetlenie interfejsu sterowanego telefonem na ekranie.

Apple CarPlay

Istnieje zbyt wiele modeli samochodów z obsługą CarPlay, aby wymienić je wszystkie tutaj, ale Apple podaje listę modeli kompatybilnych z usługą.

CarPlay w starszym samochodzie

Posiadacz starszego samochód, w którym jeszcze nie ma CarPlay, może go dodać go do systemu multimedialnego. Kenwood, Alpine, Sony, Pioneer i JVC należą do marek, które oferują odbiorniki stereo kompatybilne z CarPlay.

Ile kosztuje CarPlay?

Sam CarPlay nic nie kosztuje. Gdy używamy go do nawigacji, wiadomości lub słuchania muzyki, podcastów lub książek audio, możemy korzystać z pakietu internetowego z abonamentu telefonu – w zależności od limitów danych komórkowych. To, czy uzyskanie wsparcia kosztuje, zależy od jego producenta. Chociaż Apple nie pobiera opłat od producentów za oprogramowanie niezbędne do integracji opcji, istnieją pewne koszty związane z koniecznością spełnienia niezbędnych wymagań sprzętowych.

Apple CarPlay

W niektórych markach i modelach samochodów system jest standardem i jest wliczony w cenę samochodu. Inne modele obsługują go tylko jako część ulepszonego pakietu systemu audio-nawigacyjnego premium, który często kosztuje trochę więcej, ale oferuje inne dodatkowe funkcje.

Niedawno BMW znalazło się pod ostrzałem, gdy ogłosiło, że po pierwszych 12 miesiącach będzie pobierać opłaty abonamentowe za obsługę CarPlay, ale wycofało się i oświadczyło, że system Apple pozostanie darmowy przez cały okres użytkowania samochodu w kompatybilnych modelach.

Aplikacje, które współpracują z CarPlay?

CarPlay opiera się głównie na podstawowych aplikacjach Apple, takich jak Mapy, Muzyka, Wiadomości i Kalendarz. Ale dzięki iOS 13 Apple rozszerzyło możliwości łączenia producentów z systemem i możemy teraz korzystać z wielu aplikacji nawigacyjnych innych firm, takich jak Waze i Google Maps, aplikacji audio, takich jak Audible, Spotify, Pandora, a nawet programów do przesyłania wiadomości, takich jak WhatsApp i Messenger.

Apple CarPlay

Nie trzeba instalować niczego specjalnego, aby korzystać z aplikacji innych firm. Kompatybilna aplikacja na iPhonie, wyświetli się jej ikona na wyświetlaczu CarPlay.

Siri współpracuje z CarPlay

Siri obsługuje polecenia, tak samo jak na iPhonie, czyli poprosimy o wskazówki, rozpoczniemy nawigację krok po kroku, odtworzymy muzykę lub podcast lub podyktujemy komuś wiadomość tekstową.

Jeśli samochód ma przycisk sterujący głosowo na kierownicy, trzeba go naciśnąć i przytrzymać go przez sekundę lub dwie, a na ekranie pojawi się monit Siri. Jeśli samochód nie ma przycisku głosowego na kierownicy, musimy nacisnąć i przytrzymać na desce rozdzielczej CarPlay lub przycisk Home. Po kilku sekundach pojawi się monit Siri i należy wydać polecenie głosowe.

źródło: Macworld

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)