allegro czy olx

Allegro czy OLX – który serwis jest lepszy z perspektywy kupującego?

6 minut czytania
Komentarze

Dziś bierzemy pod lupę dwie najbardziej znane platformy sprzedażowe w Polsce. Allegro czy OLX – która z tych stron jest lepsza z perspektywy klienta? Gdzie mamy większy wybór, a gdzie lepsze ceny? Jakie są wady i zalety jednego oraz drugiego serwisu? Na te pytania postaramy się dziś znaleźć odpowiedź.

Allegro czy OLX – na początek wyjaśnijmy kluczową różnicę

allegro czy olx

Najważniejsza różnica między Allegro a OLX jest znana większości osób, które robią zakupy w internecie. Ci, którzy używają popularnych serwisów raczej do zorientowania się w cenach poszczególnych rzeczy, mogą jednak o tym nie pamiętać. Tak więc warto przypomnieć, że Allegro jest platformą sprzedażową, na której możemy zawrzeć transakcję. Klikając kup teraz! lub licytując przedmiot, możemy faktycznie go kupić. W razie problemów z zakupem, mamy możliwość skontaktowania się z obsługą czy chociażby skorzystania z Programu Ochrony Kupujących, o którym więcej za chwilę. OLX jest natomiast serwisem ogłoszeń lokalnych. Nie możemy zawrzeć wiążącej transakcji na tym portalu, a jedynie skontaktować się z autorem ogłoszenia i ustalić, w jaki sposób nastąpi wymiana pieniędzy na oferowany przedmiot.

Charakterystyka ofert na Allegro i OLX

Allegro początkowo było platformą, gdzie prywatne osoby udostępniały swoje oferty. Z czasem uległo to zmianie, co jednym się podoba, a innym wręcz przeciwnie. Obecnie na Allegro dominują sprzedawcy prowadzący działalność gospodarczą. Swoje konta mają duże sklepy i firmy, które sprzedają także na własnych stronach internetowych. Nie brakuje jednak także małych i średnich przedsiębiorców, skupiających się na danej branży i oferujących ciekawe produkty. Najmniejsi sprzedawcy mogą być zniechęceni często podnoszonymi prowizjami od sprzedaży, ale dziś analizujemy sytuację od strony kupującego.

allegro czy olx

Na OLX zdecydowana większość ogłoszeń pochodzi od osób prywatnych. Bez problemu znajdziemy tam używane przedmioty z przeróżnych kategorii, czasem nawet specyficzne czy unikatowe rzeczy w okazyjnych cenach. Nowe, nieużywane przedmioty są raczej rzadkością. Niestety, na OLX jest też sporo śmieciowych ogłoszeń. Ich weryfikacja jest kiepska.

Bezpieczeństwo zakupów – Allegro ma tu przewagę

Na Allegro działają w dużej mierze sprzedawcy o długiej historii swojego konta. Dzięki temu można zweryfikować wiarygodność danego użytkownika. Przed zakupem wchodzimy w sekcję komentarzy i widzimy wszystkie ewentualne problemy, jakie napotkali przy transakcji z tym sprzedawcą inni kupujący. Możemy łatwo ocenić, czy zakup będzie bezpieczny. Jest jeszcze słynny Program Ochrony Kupujących, dzięki któremu Allegro może zwrócić nam pieniądze za zakup, jeśli nie otrzymamy kupionego towaru. Oczywiście, mimo wszystko warto zachować czujność i weryfikować, od kogo coś kupujemy – niektórzy zwracają uwagę na fakt, że sprzedawca może wysłać przedmiot zupełnie niezgodny z opisem. Wtedy POK może już nie zadziałać, a dochodzenie i udowadnianie, że np. kupiony sprzęt elektroniczny jest wadliwy, może być problematyczne.

OLX jest w miarę bezpieczny w zasadzie tylko wtedy, gdy umówimy się z kimś na odbiór osobisty kupowanego przedmiotu i dokładnie przyjrzymy się oferowanej rzeczy. W przypadku transakcji na odległość nie mamy żadnej gwarancji, że nie zostaniemy oszukani. Bardzo często słychać o kolejnych metodach oszustw na OLX. Kiedyś sądzono, że kupowanie na odległość na OLX jest bezpieczne, jeśli umówimy się ze sprzedawcą na płatność za pobraniem. Nic bardziej mylnego – znane są przypadki, gdy kupujący wybrał płatność za pobraniem, opłacił przesyłkę, a w środku znajdowało się coś zupełnie innego, niż ustalał ze sprzedającym. Ten ostatni oczywiście zapadał się pod ziemię. OLX nie jest z gruntu rzeczy zły. Po prostu jego użytkownicy są zbyt pochopni i nie zawsze rozumieją różnice między tym portalem a sklepami internetowymi czy Allegro. OLX jest platformą ogłoszeń lokalnych i powinniśmy szukać na nim ofert z naszej okolicy, by móc samemu spotkać się ze sprzedawcą. Często jednak ciekawsze oferty znajdują się z dala od czyjegoś miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji niektórzy decydują się zaryzykować i przelać pieniądze na konto sprzedawcy, licząc na jego dobre intencje.

Na Allegro reguły są jasne, na OLX wiele zależy od tego, jak dogadamy się ze sprzedawcą

Najczęściej na Allegro mamy do czynienia z ofertami kup teraz!. Widzimy cenę przedmiotu, jego dokładny opis, zdjęcia, koszty wysyłki. Decydujemy, czy nam to odpowiada i kupujemy lub nie. Wyjątkiem są licytacje, gdzie nie wiadomo od razu, za ile zostanie sprzedana dana rzecz. Mimo to reguły są z góry określone. Na OLX natomiast mamy większe pole manewru. Widzimy ofertę – ktoś chce się czegoś pozbyć. Kontaktując się ze sprzedawcą, możemy zaproponować np. wymianę czy się potargować.

Dla kogo lepsze Allegro, dla kogo OLX?

Allegro to dobry wybór w sytuacjach, gdy chcemy kupić konkretną rzecz szybko i w dobrej cenie. Jeśli nie mamy czasu na szukanie specjalistycznych sklepów internetowych i weryfikowanie ich wiarygodności, wchodzimy na Allegro, znajdujemy interesującą nas kategorię i odpowiednio ustawiamy filtry. Określamy stan przedmiotu, metodę dostawy i wszystko, czego oczekujemy. Chcąc mieć większą pewność udanej transakcji, możemy wybrać opcję, by wyświetlały nam się ofert od osób i sklepów z odznaką Super Sprzedawcy. Sortujemy oferty od najniższej ceny i zazwyczaj mamy to, czego chcieliśmy.

allegro czy olx

OLX jest dobry do szukania perełek z różnych kategorii w niezłych cenach. Stare płyty sprzed wielu lat, używane gry komputerowe, a może rzadkie wydanie książki? Ciężko wyobrazić sobie, co zalega ludziom w szafach i co często sprzedają, czasem nie zdając sobie sprawy, ile rzeczywiście to jest warte. Jeśli ktoś ma czas i chęci, może przeszukiwać OLX, patrząc za ciekawymi ofertami. Czasem uda się coś kupić tanio, a następnie drożej sprzedać.

Allegro czy OLX – moje doświadczenia, podsumowanie

Na Allegro kupiłem co najmniej kilkadziesiąt rzeczy i nigdy nie miałem większych problemów. Raz zdarzyło się, że towar nie został wysłany i dopiero po kontakcie z mojej strony zostały mi zwrócone pieniądze. Innym razem produkt, który otrzymałem, był wadliwy, lecz sprzedawca sam zaproponował zwrot pieniędzy. Wszystkie pozostałe transakcje przebiegały świetnie. Z OLX w moim przypadku było nieco inaczej – wiele transakcji nie doszło do skutku, gdyż ze sprzedającym ciężko się było dogadać. Nie zawsze też opis czy zdjęcia odpowiadały faktycznemu stanowi przedmiotów.

Czytaj także: Akademia Allegro – platforma szkoleniowa do nauki sprzedaży

Zarówno Allegro, jak i OLX, mają swoje wady i zalety. Platformy te pełnią jednak nieco inne funkcje. Można z powodzeniem korzystać zarówno z jednego, jak i drugiego serwisu. Pamiętajmy jednak, by na OLX kupować przedmioty z odbiorem osobistym. Allegro można natomiast traktować jak wszechstronny sklep internetowy z wieloma egzemplarzami tego samego produktu w różnych wariantach i cenach.

Motyw