Bloomberg podał dziś zaskakujące informacje. Apple może pozwolić użytkownikom urządzeń z iOS (oraz pewnie iPadOS) na zmianę domyślnej przeglądarki internetowej, czy aplikacji do poczty, na takie pochodzące od innych firm. Dotychczas takie działanie w przypadku amerykańskiego producenta było po prostu nie do pomyślenia. Firma z Cupertino zastanawia się, czy zezwolić użytkownikom iPhone’a i iPada na ustawienie domyślnych aplikacji poczty i przeglądarki innych firm.

Zobacz także: Funkcje Galaxy S20, które chcę zobaczyć w iPhone 12 (i te, których nie)

Domyślne aplikacje w iOS 14 i wielkie zmiany

Gigant technologiczny od pewnego czasu zastanawia się, czy pozwolić użytkownikom wybrać przeglądarkę internetową i aplikacje do poczty firm trzecich, jako domyślne opcje na urządzeniach mobilnych Apple. Zastąpione zostałyby przeglądarka Safari i aplikacja Mail, według osób zaznajomionych z tą sprawą. To naprawdę niesamowite zobaczyć Chrome zamiast Safari w iOS 14, choć nie wiem czy użytkownicy sprzętów z nadgryzionym jabłkiem będą zachwyceni. Potencjalny ruch pojawia się po krytyce, że Apple zapewnia swoim wewnętrznym aplikacjom nieuczciwą przewagę i nadmierne znaczenie w App Store. W obecnej formie spółka nie zezwala użytkownikom na zastępowanie zainstalowanych aplikacji, takich jak Safari i Mail, usługami innych firm, co otwiera je na kontrolę prawodawców badających możliwe naruszenia przepisów antymonopolowych.

Spotify zamiast Apple Music w HomePod?

Raport twierdzi również, że Apple rozważa otwarcie głośnika HomePod na zewnętrzne serwisy muzyczne, takie jak Spotify.

iOS 14 aplikacje

Firma z Cupertino rozważa również złagodzenie ograniczeń w kwestii konkurencyjnych aplikacji muzycznych. Chodzi między innymi o głównego rywala, czyli Spotify, który może być dostępny na inteligentnym głośniku HomePod. Obecnie Spotify i inne usługi muzyczne mogą być przesyłane strumieniowo z „iPhone” lub „iPada” do HomePoda przy użyciu technologii AirPlay. Nie jest to tak wygodne rozwiązanie, jak pozwalanie użytkownikom na bezpośrednie przesyłanie strumieniowe usług muzycznych z głośnika.

Raport dodaje, że Apple rozważa również zezwolenie na ustawienie usług muzycznych innych firm jako domyślnych w iOS 14, co pozwoliłoby użytkownikom poprosić Siri o strumieniowe przesyłanie muzyki ze Spotify bez podawania „with Spotify” na końcu polecenia. Siri obecnie domyślnie obsługuje tylko Apple Music dla tych zadań.

To może być szansa dla HomePoda

Jak zauważa Bloomberg, otwarcie HomePoda na dodatkowe usługi muzyczne może przynieść sporo korzyści ze sprzedaży produktu. Dotychczas akcesorium pozostawało w tyle za rywalami takimi jak Amazon Echo, pod względem funkcjonalności. Od czasu wprowadzenia go w 2018 roku na rynek posiada mniej niż 5 % rynku inteligentnych głośników, zgodnie z szacunkami opublikowanymi w zeszłym tygodniu przez Strategy Analytics.

iOS

Nie wiadomo, czy rozmowy obejmują otwarcie Bluetooth na urządzeniu, do przesyłania strumieniowego. Obecnie technologia jest używana podczas procesu konfiguracji HomePoda. W każdym innym przypadku jest nieaktywna, co oznacza, że ​​urządzenia Apple mogą przesyłać strumieniowo dźwięk przy użyciu protokołu AirPlay – i tylko one. Mark Gurman z Bloomberg ogłosił dziś, że Apple pracuje nad umożliwieniem strumieniowania usług muzycznych innych firm, takich jak Spotify i Pandora. Ma to odbywać się bezpośrednio poprzez Siri, a dostępne być w przyszłej aktualizacji oprogramowania.

Na początku 2019 roku Spotify ogłosiło, że złożyło skargę antymonopolową przeciwko Apple do Komisji Europejskiej w związku z nieuczciwymi praktykami w App Store. W tym czasie Spotify miał problem z brakiem obsługi serwisu przez Siri na urządzeniach z iOS i na głośniku HomePod.

Źródło: MacRumors

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)