ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple iPad

Apple może jeszcze wiele zrobić, by iPad był bardziej wszechstronny

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Od lepszej wielozadaniowości po udoskonaloną obsługę myszy – Apple może wiele zrobić, aby uczynić iPada bardziej wszechstronnym. Dzięki iPadOS 13 Apple zmieniło postrzeganie iPada, jako zamiennika laptopa. Ale można zrobić to jeszcze lepiej. Nowy system zyskał takie funkcje, jak choćby obsługa myszy, które wydawałyby się nie do pomyślenia na iPadzie zaledwie kilka lat wcześniej.

Zobacz także: Funkcje Galaxy S20, które chcę zobaczyć w iPhone 12 (i te, których nie)

Oto kilka możliwości, w jaki sposób Apple może ulepszyć swoje tablety – pole do popisu jest bardzo duże. Amerykanie pewnie nie poświęcą tożsamości iPada, jako urządzenia o większej wszechstronności niż, powiedzmy, Microsoft Surface. Nie sądzę żebyśmy zobaczyli macOS na iPadach, dlatego nie mam zamiaru o tym wspominać, czy marzyć. Szefowie spółki z Cupertino wiele razy na ten temat się wypowiadali.

iPad i lepsza obsługa myszy

Możemy wreszcie użyć myszy z iPadem i nic wielkiego się nie stało… Nadszedł czas, aby to poprawić. Apple może zacząć od zmiany wskaźnika, aby wyglądał bardziej jak ten w kształcie strzałki, który można znaleźć na komputerze Mac. W tej chwili firma promuje obsługę myszy na iPadzie jako funkcję ułatwień dostępu o nazwie „AssistiveTouch”, więc zamiast prawdziwego kursora mamy do czynienia z dużym kółkiem, które ma naśladować odcisk palca. Biorąc pod uwagę, że możemy osiągnąć dużą precyzję dzięki Apple Pencil, nie ma powodu, dla którego Apple nie może zmniejszyć projektu wskaźnika iPada.

Apple iPad

Firma może również wprowadzić obsługę większej liczby przycisków myszy i możliwość korzystania z gestu przewijania, jak w Magic Mouse 2. Byłoby również miło, mieć możliwość łatwego wyłączenia menu „AssistiveTouch”, gdy skończymy używać myszy. Niektórzy użytkownicy tworzą własne skróty, które pojawiają się w sekcji widżetów, ale ​​Apple powinno po prostu włączyć to jako skrót do „Centrum sterowania”.

Znowu ta wielozadaniowość…

Apple wprowadziło kilka ulepszeń do wielozadaniowości w iPadOS 13, ale chciałbym zobaczyć jeszcze więcej. Największą zmianą, którą mogłaby być możliwość korzystania z wielozadaniowości „Split View” w aplikacjach, których nie ma w „Docku”. Apple może na to pozwolić, włączając opcję w menu szybkiego działania, po przytrzymaniu palca na aplikacji.

Apple iPad

Byłbym również zadowolony, gdyby Apple mogło znaleźć sposób na wymuszenie działania aplikacji w widoku podzielonym, nawet jeśli aplikacja oficjalnie jej nie obsługuje. W tej chwili musimy eksperymentować, aby sprawdzić, czy aplikacja obsługuje taki widok, a niektóre programy nawet chwilowo tracą wsparcie.

Obsługa monitorów do poprawy

W tej chwili Apple pozwala tylko wyświetlać ekran iPada Pro 2018 na innym ekranie, za pomocą przewodowego połączenia USB-C. Jest to przydatne, ale w większości przypadków utkniemy przy natywnym kształcie ekranu iPada, mimo że wiele współczesnych monitorów ma proporcje 16:9. W rezultacie często widzimy grube, czarne paski po obu stronach wyświetlacza. Możemy powiększyć zdjęcia w aplikacji „Zdjęcia”, aby zajmowały cały ekran, ale efekt jest kiepski dla prawie wszystkich, innych programów.

Apple iPad

Po pierwsze, Apple powinno pozwolić, aby interfejs iPada wypełniał cały ekran, gdy pracujemy na zewnętrznym wyświetlaczu. Po drugie, firma powinna pozwolić nam użyć wyświetlacza zewnętrznego jako wyświetlacza dodatkowego. Ponownie, przy obecnym designie, firma w zasadzie odzwierciedla tylko to, co widzimy na iPadzie, więc nadal używamy tylko „jednego” ekranu. Apple musiałoby poprawić obsługę myszy na iPadzie, aby działało to oczywiście, ponieważ większość monitorów nie ma opcji dotykowych. 

Obsługa wielu profili

W tej chwili możemy używać iPada tylko jako urządzenia dla jednego użytkownika, chyba że jest to urządzenie używane w edukacji. Opór jest szczególnie denerwujący, ponieważ wydaje się, że iPad traktowany jest, jako urządzenie, z którego ludzie mogą korzystać w pracy. Wtedy ludzie często współużytkują sprzęty. Niechęć Apple do dodawania wielu kont wydaje mi się zatem sprzeczna ze słynnym podejściem do prywatności. Jeśli Tim Cook martwi się, że wiele kont zagraża bezpieczeństwu tabletu, może dać administratorowi jednego z nich uprawnienia do czyszczenia tabletu, a może nawet usuwania aplikacji z kont dodatkowych, aby uzyskać więcej miejsca.

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy