Targi MWC planowo odbywają się co roku. Niestety kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że MWC 2020 zostało odwołane z uwagi na trwającą w najlepsze epidemię koronawirusa. Na wydarzenie miało przyjechać wiele największych światowych firm, ale oczywiście nic z tego. O ile anulowanie MWC 2020 w Barcelonie było dobrym posunięciem z uwagi na ryzyko zarażenia się koronawirusem, tak niekoniecznie ze względów finansowych. Organizacja poniesie ogromne koszty.

Anulowanie MWC 2020 = ogromne koszty finansowe

MWC 2020

Międzynarodowe stowarzyszenie GSM Association, które odpowiada za organizację targów MWC, poniesie ogromne starty finansowe z uwagi na fakt, że tegoroczne wydarzenie się nie odbędzie. Według raportu Bloomberga organizacja poprosiła firmy technologiczne i telekomunikacyjne o otwarcie serc oraz portfeli, bo w obecnej sytuacji każda złotówka się liczy.

Zobacz także: [SPT #99] Premiera Galaxy S20, koniec Essential, MWC odwołane

Producenci zakupili stoiska, by promować swoje produkty, pokoje w hotelach zostały zarezerwowane, bilety samolotowe i wejściówki na MWC 2020 opłacone, lecz obecnie nie wiadomo, które zakupy kwalifikują się do uzyskania zwrotu. Mats Granryd, dyrektor generalny GSMA liczy na solidarność i pokrycie swoich kosztów przez wszystkich, którzy mieli przybyć na targi. Jednocześnie mężczyzna zaznacza, że GSMA jest organizacją pozarządową i nie osiąga zysków – wszystkie jej wpływy trafiają z powrotem do branży. Pieniądze z wejściówek przeznaczane są na organizacje kolejnych targów i utrzymanie organizacji, co z pewnością tanie nie jest.

Podjęcie decyzji o anulowaniu MWC 2020 nie było łatwe

O anulowaniu MWC 2020 dowiedzieliśmy się w zeszłą środę, kiedy to 26 reprezentantów stowarzyszenia spotkało się na wspólnej wideokonferencji i omówiło obecną sytuację, by ostatecznie podjąć znaną nam wszystkim decyzję. Oficjalnym powodem anulowania wspomnianych targów jest koronawirus, jednak z pewnością miały w tym swój udział także duże firmy, które zapowiedziały, że nie przyjadą – w końcu wydarzenie bez ich udziału byłoby mało interesujące.

MWC 2020, które się nie odbędzie, to ogromne starty finansowe nie tylko dla samej organizacji GSMA, a także dla miasta Barcelona, jak i całego kraju – Hiszpanii. Mówi się, że lokalna gospodarka przyjęła cios w postaci utraty aż 500 milionów dolarów wpływów. Nie da się ukryć, że jest to naprawdę ogromna kwota, której brak z pewnością odbije się negatywnie na Barcelonie. Niestety takich sytuacji jak wybuch epidemii groźnego wirusa nie da się przewidzieć.

Jeśli chodzi o pozostałe targi MWC, które mają się odbyć w tym roku, to na razie jest za wcześnie by powiedzieć jednoznacznie, czy wydarzenia w Szanghaju i Los Angeles nie zostaną odwołane. Epidemia koronawirusa wydaje się nie mieć końca, więc na chwilę obecną sytuacja na świecie nie wygląda zbyt ciekawie.

Źródło: PhoneArena, Bloomberg, Reuters

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.