ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Swift Playgrounds

Swift Playgrounds na macOS, czyli kurs programowania dla każdego

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Prawie cztery lata po wprowadzeniu na iPada, aplikacja Swift Playgrounds jest wreszcie dostępna dla komputerów Mac. Całość odbywa się w ramach inicjatywy Project Catalyst. Umożliwia ona przeniesienie programów dotychczas dostępnych na iOS, czy iPadOS na macOS. Apple mimo tego i tak dodaje, że ta wersja Swift Playgrounds została zaprojektowana z myślą o komputerach Mac.

Zobacz także: Funkcje Galaxy S20, które chcę zobaczyć w iPhone 12 (i te, których nie)

Swift Playgrounds, czyli podstawy nauki programowania

Aplikacja przeznaczona jest do nauki podstaw programowania, ale to nie wszystko. Darmowy program sprytnie przebrany za grę uczy dzieci, jak używać języka programowania Swift firmy Apple i być może tworzyć własne aplikacje. Teraz, gdy jest na komputerach Mac, dzieciom może być łatwiej publikować aplikacje wykorzystujące Swift. Mogą teraz korzystać z tych umiejętności na tym samym urządzeniu, którego firmy potrzebują do programowania w środowisku Xcode. Ten ostatni nie jest dostępny na tabletach firmy Tima Cooka. Platforma ułatwia każdemu nauczenie się podstaw języka programowania. Apple mówi, że Swift Playgrounds nie wymaga wcześniejszej wiedzy na temat programowania, koncentrując się na użyciu kodu do rozwiązywania zagadek. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które chcą nauczyć się Swifta bez zgłębiania wiedzy na temat Xcode.

Swift Playgrounds

Strona Apple informuje również, że stworzony kod płynnie przenosi się z iPada na Maca podczas. Nowa wersja aplikacji zawiera kilka funkcji uruchomionych wyłącznie dla komputerów Mac, takich jak opcja przeciągania i upuszczania fragmentów wspólnego kodu bezpośrednio do lekcji, za pomocą myszy lub gładzika. Według serwisu 9to5Mac umożliwiono także obsługę za pomocą Touch Bara w MacBookach Pro, ale firma z Cupertino nie informuje, jak to może pomóc.

Swift Playgrounds

Swift Playgrounds to aplikacja dla każdego

Program nie wymaga znajomości programowania, więc jest idealny dla uczniów dopiero rozpoczynających naukę. Przez cały czas możemy obcować z potężnym językiem programowania stworzonym przez Apple i używanym przez profesjonalistów do tworzenia wielu najpopularniejszych aplikacji. Kod, który piszemy, działa płynnie podczas przechodzenia między komputerem Mac, a iPadem.

Swift Playgrounds

Swift Playgrounds zbudowany jest wokół zestawu lekcji stworzonych przez Apple, które mają na celu poprowadzić nas przez programowanie przy użyciu łamigłówek i interaktywnego świata 3D. Sugestie dotyczące kodu pozwalają pisać całe programy za pomocą kilku kliknięć myszy – obok możemy dowiedzieć się o dostępnych poleceniach. 

Czym jest Swift Playgrounds?

Swift Playgrounds to aplikacja na iPada (tam jest już od kilku lat) i komputery Mac, dzięki której nauka języka Swift jest interaktywna i przyjemna. Nie wymaga znajomości programowania. Możemy rozwiązywać zagadki, aby opanować podstawy, używając Swift. Następnie podejmujemy szereg wyzwań, przechodząc do bardziej zaawansowanych kolekcji zaprojektowanych przez Apple i innych wiodących programistów.

Swift Playgrounds

Nauka kodowania w Swift Playgrounds jest naprawdę wciągająca. Aplikacja zawiera pełny zestaw lekcji. Zapoznajemy się z podstawami, używając prawdziwego kodu, aby poprowadzić postać przez świat 3D. Następnie przechodzimy do bardziej zaawansowanych koncepcji. Będziemy realizować cele przy użyciu tego samego kodu, którego używają profesjonalni programiści każdego dnia. W miarę postępów do gry wchodzą bardziej zaawansowane koncepcje. Musimy ciągle opierać się na tym, czego się nauczyliśmy i tworzyć jeszcze bardziej złożony kod. Oprócz wbudowanej biblioteki lekcji, Swift Playgrounds zawiera także zbiór dodatkowych wyzwań. Ponieważ pracujemy z prawdziwym kodem, da się importować i eksportować bezpośrednio między Swift Playgrounds, a Xcode. Możemy więc wypróbować swoje pomysły za pomocą narzędzia, którego profesjonaliści używają do tworzenia aplikacji na iOS i macOS.

Kod jest uniwersalny. Swift Playgrounds jest teraz dostępny w sześciu językach – angielskim, niemieckim, francuskim, latynoamerykańskim hiszpańskim, chińskim uproszczonym i japońskim – a kolejne będą dodawane. Program jest do pobrania za darmo w Mac App Store.

Źródło 9to5mac

Sprawdź najnowsze wpisy