ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft zadaje cios hakerom

Polskie firmy nie dbają dostatecznie o cyberbezpieczeństwo

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Polskie firmy poważnie traktują kwestie związane z tematem, jakim jest cyberbezpieczeństwo. Mimo to tylko co 12. przedsiębiorstwo w naszym kraju jest przygotowane na zagrożenia ze świata cyberprzestępczości. Tak wynika przynajmniej z badań Kantar przeprowadzonych na początku 2020 roku na zlecenie Volkswagen Financial Services. Zdecydowana większość firm nie podejmuje odpowiednich działań w celu zabezpieczenia swoich danych.

Polskie firmy a cybezbezpieczeństwo – co wynika z badań?

W badaniach przeprowadzonych na zlecenie Volkswagen Financial Services sprawdzono poziom świadomości właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych w kwestiach związanych z bezpieczeństwem w sieci. W sumie 800 osób/firm wzięło udział w badaniach. Badani rozwiązywali specjalnie przygotowane ankiety, na podstawie udzielonych odpowiedzi opracowano wnioski.

polskie firmy cyberbezpieczeństwo

Wyniki badań mówią m.in. że 3/4 polskich firm nie posiadało w 2019 roku dedykowanego budżetu na technologie związane z bezpieczeństwem. Z przeprowadzonych badań wynika również, że tylko 8% firm deklaruje pełne przygotowanie na zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem. Wielu przedsiębiorców ma na uwadze zabezpieczanie firmowych danych. Głównym źródłem wiedzy w tym aspekcie są dla nich jednak m.in. fora internetowe. Opieranie się w kwestii cyberbezpieczeństwa na wiedzy z internetu nie zawsze jest słuszną decyzją, co podkreślają eksperci.

polskie firmy cyberbezpieczeństwo-1

Deklaracje dotyczące zabezpieczania danych składa ponad 50 % badanych spółek oraz jednoosobowych działalności gospodarczych. Ciekawym sygnałem dla nas jest fakt, że klienci częściej chcieliby korzystać z for internetowych w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa, oraz o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do materiałów, jakie mogą być publikowane w Internecie. Warto opierać się na opiniach ekspertów, osób które, chociażby na takich forach są w pewien sposób zweryfikowane pod kątem merytoryki ich wypowiedzi czy też doświadczenia zawodowego, jakie za nimi stoi – mówi Daria Pawęda, Dyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu i Obsługi Klienta w Volkswagen Bank.

Konsekwencje cyberataków na firmy

Co 10. firma, która w 2019 została zaatakowana przez przestępców działających w sieci, utraciła dane lub zostały one uszkodzone. Firmy, które wyniku cyberataków w 2019 roku musiały na pewien czas zawiesić działalność, stanowią 6% grupy wszystkich zaatakowanych przedsiębiorstw. Niemal połowa zaatakowanych firm nie odczuło negatywnych konsekwencji z tym związanych. Połowa z badanych przedsiębiorstw posiada dedykowany zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo IT. Co 3. firma zleca dbanie o bezpieczeństwo cyfrowe zewnętrznym podmiotom. Natomiast 20% firm nie zatrudnia żadnych osób, które zajmowałyby się tą kwestią.

polskie firmy cyberbezpieczeństwo

Daria Pawęda zwraca uwagę, że niestety aż 1/5 firm nie ma wystarczającej wiedzy i nie przywiązuje odpowiedniej wagi do dbania o bezpieczeństwo IT. Zdaniem Pawędy, takie podejście jest niepokojące i konieczna jest większa edukacja dotycząca bezpieczeństwa danych. Prawidłowe przetwarzanie danych i bezpieczeństwo klientów idą ze sobą w parze oraz powinny być traktowane jako priorytet. Jest to tym bardziej istotne, że 20% badanych JDG oraz spółek na pytanie, czy w minionym roku padło ofiarą ataku hackerskiego odpowiedziało twierdząco – ­dodaje Daria Pawęda.

Czytaj także: Zarobki w branży IT w 2020 roku. Ile zarabia programista, a ile administrator sieci?

To nie pierwszy raz, gdy zwraca się uwagę na cyberbezpieczeństwo w polskich firmach. Dwa lata temu PWC opublikowało raport Cyber-ruletka po polsku. Dlaczego firmy w walce z cyberprzestępczością liczą na szczęście. Wynikało z niego, że tylko 8% firm można określić jako dojrzałe w temacie bezpieczeństwa w sieci. Taki sam odsetek przedsiębiorstw w nowszym badaniu, o którym już pisaliśmy, deklaruje pełną gotowość na zagrożenia związane z cyberprzestępczością. Wiele się więc w ostatnim czasie nie zmieniło. Polskie firmy o cyberbezpieczeństwo nie dbają w dostatecznym stopniu, choć zdają sobie sprawę, że jest to ważna kwestia.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najnowsze wpisy