ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
punkty payback

Punkty Payback za zakupy w internecie – jest nieźle, ale mogłoby być lepiej

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Program Payback jest ostatnio mocno promowany wśród ludzi – specjalne punkty możemy zbierać m.in. w jednym z bardziej popularnych polskich marketów. Payback stawia jednak przede wszystkim na współpracę ze sklepami internetowymi i to temu aspektowi się dzisiaj szczególnie przyjrzymy. Jak działa program, jakie są jego mocne i słabe strony oraz co możemy zyskać, biorąc w nim udział?

Punkty Payback – jak to działa?

Rejestrując się w programie Payback, otrzymujemy specjalną kartę z unikalnym numerem. Za zakupy w sklepach i miejscach, które współpracują z właścicielem programu, otrzymujemy punkty. Stacjonarnych placówek, gdzie Payback może przynieść nam korzyści, nie ma zbyt wiele. Obecnie można wyróżnić jedynie 14 podmiotów. Punkty Payback możemy jednak zbierać też podczas zakupów online. Tutaj sytuacja robi się ciekawa, ponieważ w programie bierze udział ponad 250 platform internetowych. Wśród nich jest m.in. Allegro, AliExpress, Booking.com, Pizza Portal oraz takie sklepy internetowe, jak eObuwie, Wólczanka czy Decathlon. Jeśli chodzi o sklepy z elektroniką, możemy wyróżnić MediaExpert.pl, MediaMarkt.pl czy Komputronik.

punkty payback

Za każde wydane kilka zł u partnerów Payback (konkretna kwota zależy od sklepu) otrzymujemy jeden punkt. Gdy uzbieramy odpowiednią ilość punktów, możemy wymienić je na nagrody rzeczowe z różnych kategorii. Inna opcja to zapłacenie punktami za zakupy w sklepie, który współpracuje z Payback. Jeśli ktoś robi sporo zakupów online, możliwe, że całkiem szybko uzbiera sporą liczbę punktów.

Skala programu to jego największa zaleta

Bardzo wiele sklepów (także tych internetowych) oferuje klientom rozmaite programy lojalnościowe. Najczęściej polegają one właśnie na zbieraniu punktów za zakupy i możliwości wymienienia ich na rabat przy kolejnej wizycie w sklepie. Problem w tym, że każdy sklep ma najczęściej swój własny program. Chcąc uczestniczyć we wszystkich z nich, musielibyśmy mieć dużo miejsca w portfelu na różne karty i bony. Skutkowałoby to też bałaganem w skrzynce e-mail, na którą trafiałyby różne promocyjne oferty i raporty zawierające dane o zgromadzonych punktach.

punkty payback

Payback ma tę zaletę, że punkty zbierane w różnych miejscach trafiają na jedno konto. Potem możemy je realizować w różnych miejscach. Zakupy na Allegro, AliExpress, tankowanie samochodu i zamówienie jedzenia z dostawą – za różne transakcje otrzymujemy te same punkty. Nie ma więc bałaganu i zamieszania.

Pewne rzeczy można by dopracować

Choć sam korzystam z programu Payback, wiele razy nie otrzymałem punktów za transakcję. Wynikało to z mojego pośpiechu lub z tego, że nawet nie pamiętałem, iż dany sklep internetowy współpracuje z Payback. Żeby bowiem otrzymać punkty za zakupy, musimy zalogować się na stronie internetowej programu (lub w aplikacji mobilnej) i znaleźć na liście interesujący nas sklep. Następnie klikamy w specjalny odnośnik i dopiero robimy zakupy. Nie możemy podpiąć naszej karty pod konto w sklepie internetowym, by automatycznie po każdym zakupie trafiały do nas punkty. Nie można też np. podczas finalizowania zakupu w aplikacji mobilnej Allegro czy Decathlonu wpisać numeru karty Payback. Każda transakcja musi być rozpoczynana z poziomu witryny lub aplikacji programu. Dlaczego to jedyna możliwość? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy zespół Payback.

punkty payback

Technologia ta funkcjonuje w Payback od lat, a użytkownicy aktywnie korzystający z Programu są do niej przyzwyczajeni. Proces rozpoczęcia zakupów poprzez stronę www.payback.pl lub aplikację mobilną Payback wynika z technologii, która pozwala na łączenie numeru karty Payback z transakcją zakupową uczestnika Programu. […]
Zakup poprzez naszą stronę dotyczy większości sklepów internetowych w naszym Programie, ale są wyjątki np. pizzaportal.pl i fly.pl gdzie uczestnik składający zamówienie może podać numer karty bezpośrednio na stronie sklepu
– czytamy w przesłanej nam odpowiedzi. Cóż, mimo wszystko sądzę, że wygodniejszą opcją byłaby możliwość podania numeru karty np. w aplikacji Allegro, gdy znajdę interesujący mnie produkt, niż otwieranie strony Payback, logowanie się na niej, klikanie w odnośnik i szukanie tej samej oferty od nowa. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do obecnej metody, otrzymałby alternatywę, z której nie musiałby korzystać.

Czytaj także: Nowe emoji w Gboard – coś dla fanów mieszania

Punkty Payback – korzystacie, a może znacie ciekawe alternatywy?

Akcje promocyjne, karty na punkty i inne usługi, dzięki którym możemy zaoszczędzić lub mieć dodatkowe korzyści przy zakupach przez internet są ciekawym zjawiskiem wartym uwagi. Co sądzicie o punktach Payback, zbieracie je, czy może znacie inne, lepsze programy? Dajcie znać w komentarzach.

Sprawdź najnowsze wpisy