Apple iPad

iPad Pro 2020 już czeka na debiut. Apple znowu podniesie poprzeczkę

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Aktualna generacja iPada Pro jest na rynku juz od jesieni 2018 roku. Przyszedł najwyższy czas na następcę. Oczekujemy, że oferta najdroższych tabletów Apple zostanie odświeżona wiosną 2020 roku. Tak jak co roku, konferencja może odbyć się już w marcu. Po skupieniu się na aktualizacjach oprogramowania w 2019 roku, w 2020 roku roku firma Tima Cooka ma podwoić wysiłki związane z rozszerzoną rzeczywistością, ale nie tylko.

Zobacz także: iPad po 10 latach od debiutu nadal nie ma sobie równych

iPad Pro został radykalnie odnowiony jesienią 2018 roku. Zobaczyliśmy wtedy nowy design, kapitalny się wyświetlacz od krawędzi do krawędzi i obsługę za pomocą Face ID. Po tym odświeżeniu, Apple skupiło się na oprogramowaniu iPada, co było zdecydowanie słusznym krokiem, przedstawiając pierwszą w historii wersję systemu iPadOS.

iPad Pro 2020, czyli wielkich zmian nie będzie

Według informacji i renderów pochodzących ze sprawdzonego OnLeaks, jest mało prawdopodobne, aby Apple pokazało jakiekolwiek poważne zmiany w projekcie. iPad Pro wprowadzony w 2018 roku nadal wydaje się niezwykle nowoczesny, zarówno w porównaniu z resztą oferty tabletów z Cupertino, jak i konkurencją. Niektóre informacje sugerują, że Apple planuje w przypadku 12,9-calowego iPada Pro zmianę ekranu na wykonany w technologii mini-LED, co pozwoliłoby uczynić urządzenie cieńszym i lżejszym. To wydaje się jednak mało prawdopodobne w najbliższym czasie. Biorąc to pod uwagę, w tym roku nastąpi jedna poważna zmiana w tylnej części iPada Pro – nowa konfiguracja aparatu z potrójnym obiektywem.

iPad Pro 2020

iPad Pro 2020 z nowym aparatem

Największą zmianą w iPadzie Pro 2020 będzie nowy moduł aparatu z potrójnym obiektywem z tyłu. Poprawi to wydajność oraz doda nowe funkcje rzeczywistości rozszerzonej. Teoretycznie będzie to ten sam aparat z potrójnym obiektywem, którego Apple używa w iPhonie 11 Pro. Jednak Ming-Chi Kuo powiedział, że iPad Pro będzie również wyposażony w nowy czujnik 3D ToF, który zapewni ulepszoną rzeczywistość rozszerzoną i funkcje percepcji głębi. Tego rodzaju czujniki, umożliwiają wykorzystanie szerokiej gamy nowych aplikacji rzeczywistości rozszerzonej, z uwagi na to, że zapewniają rejestrowanie zdjęć 3D z większą wiernością niż stosowana obecnie przez Apple technologia.

Mocy nie brakuje, ale będzie jeszcze lepiej

iPad Pro 2018 jest napędzany procesorem Apple A12X Bionic. Chociaż jest to nadal niezwykle wydajny układ, Apple prawie na pewno zaktualizuje go w 2020 roku. Partner Apple, czyli TSMC, ma rozpocząć w drugim kwartale roku produkcję chipów A14 dla iPhone’a 12, ale jest mało prawdopodobne, aby ten procesor trafił do iPada Pro. Zamiast tego, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że tablet otrzyma bardziej zaawansowaną wersję procesora A13, obecnie używanego w iPhonie 11. Historia wskazuje na to, że procesor ten można śmiało nazwać A13X Bionic.

iPad Pro 2020

Chociaż w tym roku możemy mieć niewielką nadzieję na iPada Pro z obsługą 5G, o wiele bardziej możliwe jest, że taka aktualizacja nadejdzie dopiero w 2021 roku. Jest bardzo mało prawdopodobne, że Apple wprowadzi łączność 5G do tabletów przed smartfonami. Oczekuje się, że iPhone z modemem dostarczonym przez Qualcomm zadebiutuje we wrześniu. 

iPad Pro 2020 z inteligentną klawiaturą

Raporty łańcucha dostaw sugerują, że Apple planuje nową wersję Smart Keyboard dla iPada Pro. Obecnie Smart Keyboard Folio ma materiałową konstrukcję z powleczonymi tkaniną klawiszami, z jednym znaczącym brakiem – nie ma podświetlenia. Apple planuje nowe inteligentne etui z klawiaturą na iPada Pro, w którym ten problem zniknie. Teoretycznie oznaczałoby to co najmniej pewien przeprojektowanie obudowy, ponieważ Apple musiałoby gdzieś umieścić hardware do podświetlania. Zaktualizowane etui z inteligentną klawiaturą może znacznie przyczynić się do tego, aby iPad Pro czuł się bardziej „pro”, zwłaszcza gdy Apple ma do czynienia ze zwiększoną konkurencją, ze strony takich jak klawiatur, jak te od Brydge.

Nowy Apple Pencil? To nie ma sensu

Czy otrzymamy nowy Apple Pencil dla iPada Pro 2020? Z pewnością jest to możliwe, ale nie było jeszcze żadnych plotek na ten temat. Raczej niepotrzebne byłoby wrzucanie do oferty kolejnej, trzeciej już wersji rysika. Tym bardziej, że iPadOS tak zmienił Apple Pencil, jakby wprowadzono kolejną generację – zdecydowanie zmniejszono wtedy na przykład opóźnienie. To jedno z najlepszych narzędzi na rynku.

Kiedy iPad Pro 2020 pojawi się na rynku?

Pojawiły się mieszane doniesienia o tym, kiedy dokładnie Apple planuje wypuścić iPada Pro 2020, ale analityk Ming-Chi Kuo powiedział, że spodziewa się nowych modeli iPada Pro w pierwszej połowie 2020 roku. Najbardziej prawdopodobna jest premiera nowych urządzeń w marcu, razem z iPhone’m 9. Zdecydowanie mniej możliwa jest premiera w czerwcu na WWDC. Wtedy Amerykanie pokazują przede wszystkim nowe oprogramowanie. Spodziewana aktualizacja iPada Pro 2020 nie wydaje się być poważną. Najwyraźniej firma położy nacisk na funkcje rzeczywistości rozszerzonej i lepszą wydajność aparatu wraz z nową inteligentną klawiaturą.

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy