ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung Galaxy S20 5G

Samsung Galaxy S20 już jutro. To najważniejszy test dla 5G

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Samsung jutro zaprezentuje całą rodzinę Galaxy S20. Najnowsze flagowe telefony koreańskiego giganta debiutują na początku roku i wszystkie modele konkurencji będą z nimi porównywane. Miliony ludzi kupią Galaxy S20, który prawie na pewno będzie jednym z najpopularniejszych telefonów sprzedawanych w tym roku zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie, nie mówiąc o rodzinnym kraju.

Zobacz także: Najlepsze alternatywy dla Safari na komputery z macOS

Samsung Galaxy S20 to pierwszy, prawdziwy test dla 5G

Będzie to również pierwszy prawdziwy test dla sieci 5G w Stanach Zjednoczonych, który może pomóc w ustanowieniu tego standardu, jako prawdziwej technologii nowej generacji. Firmy spędziły przecież wiele lat nad tym, aby ją wprowadzić. Jednak widać też bałagan konkurujących ze sobą standardów, technologii i strategii, który obecnie stanowi rynek 5G w Stanach Zjednoczonych.

Oczekujemy, że wszystkie Samsung Galaxy S20 w trzech wersjach – zwykłej, Plus i Ultra – będą obsługiwać sieć 5G. Oczywiście jasne jest, że wszystkie smartfony, które zobaczymy jutro, nie będą pierwszymi urządzeniami 5G Samsunga. Ważne jest jednak co innego – będą to pierwsze telefony 5G, które mają znaczenie, zarówno dla Samsunga, jak i całego rynku amerykańskiego.

2019 rok był tylko wstępem dla Samsunga i 5G

W ubiegłym roku Galaxy S10 5G był w zasadzie „telefonem bez sieci”. Gdy zaprezentowano go w lutym 2019 roku, żaden amerykański operator nie uruchomił jeszcze łączności 5G, ani nawet nie podał daty, w której miałoby się to wydarzyć. To było bardziej narzędzie marketingowe niż poważny produkt. Chodziło przede wszystkim o to, żeby udowodnić obecność w czołówce urządzeń 5G i mieć w ofercie jedno z pierwszych.

Samsung Galaxy S20 5G

Wyniki sprzedaży odzwierciedlają to. Między wprowadzeniem Galaxy S10 5G, a Galaxy Note10 Plus 5G, Samsung zapowiadał sprzedaż 6,7 miliona telefonów z 5G. To więcej niż planowano wcześniej. Ale w porównaniu do około 290 milionów smartfonów sprzedanych przez Koreańczyków w zeszłym roku, to kompletnie nieznacząca liczba. 2020 rok to zupełnie inny czas. Wszyscy czterej najwięksi amerykańscy operatorzy oferują teraz przynajmniej pewną formę sieci 5G (aczkolwiek z dużymi różnicami w zasięgu, technologii sieci i prędkościami). W przeciwieństwie do zeszłego roku, kiedy Qualcomm zaoferował opcjonalny modem 5G dla swojego flagowego procesora Snapdragon 855, w przypadku Snapdragona 865 wyboru już nie ma.

Samsung Galaxy S20, czyli 5G dla wszystkich

Zamiast niedrogiego, niszowego wariantu, w tym roku nie będzie „Galaxy S20 5G”. Każdy Samsung Galaxy S20, S20 Plus i S20 Ultra będzie obsługiwał sieć 5G od razu po wyjęciu z pudełka. Tak przynajmniej będzie w Stanach Zjednoczonych, Koreańczycy podobno planują oferować zarówno modele 4G, jak i 5G na arenie międzynarodowej. Oznacza to, że nawet jeśli nie jesteśmy szczególnie zainteresowani kupnem telefonu tylko dla obecności w nim modułu 5G, to czy chcemy, czy nie, ten juz tam będzie. 

Samsung Galaxy S20 5G

W ciągu kilku tygodni powstające sieci 5G mogą zyskać miliony nowych użytkowników. Czy sieci będą w stanie nadążyć? Czy prędkości będą wystarczająco szybkie, aby uzasadnić dodatkowy koszt? Czy wykorzystanie danych gwałtownie wzrośnie, powodując niezadowolenie klientów? Czy w miastach zobaczymy zwiększoną prędkość LTE i mniejsze jej obciążenie, gdy więcej klientów przejdzie na 5G?

Na razie więcej pytań, niż odpowiedzi

Istnieje też wiele pytań, na przykład o to, jak działa obsługa u operatorów. Czy Galaxy S20 będą sprzedawane odblokowane, umożliwiając klientom swobodny wybór między sieciami 5G, jak to jest możliwe z LTE? Czy pojawią się problemy ze zgodnością z powodu różnych technologii 5G używanych przez różne firmy? Na przykład Verizon oferuje obecnie tylko mmWave 5G, podczas gdy AT&T ogranicza swoim użytkowników dostęp do niskiego pasma 850 MHz. Czy baterie w nowych telefonach będą w stanie wytrzymać zwiększony pobór mocy z modemów 5G, których Snapdragon 865 potrzebuje do połączenia z sieciami?

Samsung Galaxy S20 5G

A teraz może najważniejsze: czy te miliony klientów, które w końcu otrzymają dostęp do prędkości 5G, zauważą to lub się tym przejmą? Czy szum medialny będzie choć trochę uzasadniony? Do tej pory smartfony z 5G kosztowały znacznie więcej niż te z 4G, ale jeśli ten dodatkowy koszt nie przyniesie dużych korzyści, konsumenci będą niezadowoleni. Wtedy mogą wstrzymać się z aktualizacją, dopóki ceny nie spadną.

Wraz z Apple, Samsung praktycznie rządzi rynkiem smartfonów premium w Stanach Zjednoczonych, a rodzina Galaxy S20 będzie pierwszymi prawdziwie popularnym urządzeniami, które będą musiały sobie radzić z nowymi wyzwaniami. Sposób, w jaki producenci i operatorzy poradzą sobie z uruchomieniem 5G, będzie miał duży wpływ na to, jak klienci będą patrzeć na 5G w nadchodzących miesiącach. Samsung Galaxy S20 to pierwszy prawdziwy test dla 5G. Jeżeli pójdzie źle, klienci będą niechętni, aby dać drugą szansę.

Źródło: The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy