ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Malware Android

Kolejne złośliwe aplikacje odkryte w Google Play – oszukują użytkowników na pieniądze!

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Google Play to największy sklep z aplikacjami mobilnymi na świecie. Zainstalowany jest on na niemal wszystkich smartfonach z Androidem, dzięki czemu baza użytkowników jest naprawdę ogromna. Niestety od dawna wiadomo, że gigant z Mountain View nie radzi sobie ze złośliwymi aplikacjami, które nieustannie napływają do jego sklepu – mimo trudów, które podejmuje. Nie tak dawno temu Google powołało App Defense Alliance, czyli zespół składający się z zewnętrznych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, którego zadaniem jest wykrywanie niebezpiecznych aplikacji, a jeszcze wcześniej stworzyło Play Protect – skaner. Niestety wygląda na to, że sposoby Google zawiodły po raz kolejny, bo w Sklepie Play odkryto nowe, złośliwe aplikacje.

Kolejne złośliwe aplikacje w Google Play – odinstalujcie je czym prędzej, jeśli je instalowaliście!

Android malware

Niemal nie ma miesiąca, w którym nie informowalibyśmy was o kolejnych zagrożeniach znalezionych w Google Play. To nie świadczy dobrze o sklepie z aplikacjami giganta z Mountain View, ale cóż – cyberprzestępcy są naprawdę pomysłowi i przy tak wielu apkach w Google Play ciężko jest wyłapać wszystkie, które nie powinny w ogóle do niego trafić.

Jeden z użytkowników Twittera odkrył kolejne zagrożenia w Sklepie Play. Te są wyjątkowo niebezpieczne, bo narażają użytkowników na straty finansowe. Przy pierwszym uruchomieniu proszą o numer telefonu, a w zamian obiecują dostęp do darmowych dóbr (m.in. popularnych filmów). Problem w tym, że wzmianka o wydatku w wysokości 4,50 GBP (ok. 22,73 zł) tygodniowo za aktywowanie usługi premium jest niewidoczna dla oka. Kres oszustwu można rzekomo położyć wysyłając SMS o treści STOP na numer 87066. Lista złośliwych aplikacji, których dotyczy ten tekst, prezentuje się następująco:

  • Miniplexy (com.minivideos.superplex.popularvideos)
  • Womanly (com.hertips.wapp)
  • Wallpaper 4D (com.screenbg.wallpaperbg)
  • Plexify HD (com.minihd.plexifyhd)
  • Vidly Videos (com.flamender.vidlyvideos)

Co dziwne, wszystkie powyższe aplikacje nadal są dostępne w Google Play, mimo wielu negatywnych recenzji mówiących o oszustwie. Na szczęście portal Android Police skontaktował się już z Google w tej sprawie, więc zapewne w ciągu kilku dni wszystkie pozycje zostaną skasowane.

Zobacz także: Pojawią się problemy z dostępnością iPhone – kryzys zdrowotny w Chinach zbiera swoje żniwo

Najpopularniejsza aplikacja, Miniplexy, została pobrana ponad milion razy, więc skala oszustwa jest ogromna. Inne programy liczą poniżej 100 tysięcy instalacji. Co zaskakujące, trzy z wymienionych wyżej szkodników cały czas znajdują się na liście najpopularniejszych aplikacji w Google Play w Wielkiej Brytanii. Figurują tuż obok takich gigantów jak Facebook czy Netflix, jednocześnie stwarzając złudne wrażenie, że dostały się tam zasłużenie, dzięki dobrym recenzjom.

Jeśli instalowaliście którąkolwiek z wymienionych aplikacji, to czym prędzej się ich pozbądźcie i zatrzymajcie płatną subskrypcję, aby z waszego numeru nie zniknęło więcej pieniędzy.

Źródło: AndroidPolice, Twitter (@vinwapz)

Sprawdź najnowsze wpisy