ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
microsoft surface laptop 3 wyglad 15

Microsoft wie, jak zarabiać. Motorem napędowym nie był Windows 10

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Kilka dni temu Microsoft opublikował wyniki za ostatni kwartał, odnotowując przychody w wysokości 36,9 mld USD i zysk netto w wysokości 11,6 mld USD. Zarówno Surface, jak i Office miały się świetnie, a przychody z licencji Windows również wzrosły, ponieważ kończy się wsparcie dla Windows 7. Z drugiej strony przychody z gier spadły aż o 21 procent. Sprawdźmy zatem szczegółowe wyniki Microsoftu.

Microsoft Surface ma się świetnie

Przychody giganta ze sprzedaży urządzeń Surface znacznie wzrosły już rok temu w analogicznym kwartale. Był to efekt wprowadzenia Surface Pro 6, Surface Laptop 2, Surface Studio 2 i Surface Headphones. Urządzenia te zwiększyły przychód z linii Surface bliżej wartości 2 miliardów dolarów. W kwartale, którego dotyczą aktualne wyniki, przychody Surface również wzrosły o 6 procent, do 1,9 miliarda dolarów.

Surface laptop 3

W ostatnich miesiącach Microsoft wypuścił na rynek nowe urządzenie Surface Pro X z procesorem Qualcomm SQ1 opartym na ARM, a także odświeżył standardowy sprzęt Surface. Surface Pro 7 ma najnowsze procesory Intel i USB-C, a Surface Laptop 3 ma nową wersję z 15-calowym ekranem (z procesorami AMD), USB-C oraz opcje wykończeń metalowych lub tkaninowych.

Ponadto gigant planuje wprowadzić na rynek nowe słuchawki douszne Surface wiosną. Dodatkowo firma prawdopodobnie zaprezentuje w tym roku nowe modele Surface Book i Surface Go, a także zamierza wydać nowe urządzenia Surface Neo i Surface Duo z podwójnym ekranem. Takie zabiegi z pewnością pozwolą zwiększyć przychody z linii urządzeń, co przyznała Amy Hood – dyrektor finansowa firmy.

Zobacz także: Nowa aktualizacja Windowsa będzie świetna!

Gaming ma się gorzej

Jeśli chodzi o gry, Microsoft ma przed sobą ważny okres dla segmentu Xbox. Podczas gdy czekamy na uruchomienie nowej konsoli Xbox Series X jeszcze w tym roku, ogólne przychody z gier spadły o 21 procent w ostatnim kwartale. Gigant zauważa, że ​​przychody z zawartości i usług Xbox również spadły o 11 procent, głównie ze względu na „tytuł innej firmy” (prawdopodobnie Fortnite lub Red Dead Redemption 2), który osiągnął lepsze wyniki w ubiegłym roku. Wzrost liczby subskrypcji częściowo zniwelował ten spadek.

APU AMD napędzające Xbox Series S

Amy Hood, dyrektor finansowa firmy Microsoft, ujawniła również, że przychody z gier spadną w następnym kwartale w „niskim dwucyfrowym zakresie” ze względu na gorszą sprzedaż konsoli i „niższy wolumen transakcji w tytule innej firmy”.

Chociaż przychody z gier spadły, to najważniejsze jest przed spółką. Gigant przygotowuje się do uruchomienia nowej konsoli Xbox i inwestuje w takie działania jak Xbox Game Pass. Niektóre z tych inwestycji nie zwrócą się natychmiast w postaci kwartalnych przychodów.

Microsoft planuje również uruchomić w tym roku swoją usługę przesyłania strumieniowego gier xCloud i wygląda na to, że prawdopodobnie zostanie ona dołączona do pewnego rodzaju subskrypcji Xbox Game Pass. Trwają publiczne testy, a firma stale dodaje wiele nowych tytułów do testów beta. Obsługa systemu Windows 10 i kontrolera PS4 również będzie dostępna w tym roku. Dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, ujawnił, że setki tysięcy ludzi uczestniczy w początkowych testach.

Szef firmy powiedział również, że „liczba subskrybentów Xbox Game Pass wzrosła ponad dwukrotnie w tym kwartale”, ale Microsoft nadal nie ujawnił dokładnej ich liczby. Gigant nie zdradził również liczby aktywnych użytkowników Xbox Live w tym kwartale, ale Nadella powiedział:

„W tym kwartale ponownie ustanowiliśmy nowy rekord dla aktywnych użytkowników miesięcznych Xbox Live, kierując się siłą konsoli”.

W ubiegłym roku Microsoft miał 64 miliony aktywnych użytkowników Xbox Live miesięcznie.

Windows, Office i chmura

Badany kwartał był także interesujący dla Windows. Microsoft zakończył wsparcie dla Windows 7 na początku stycznia i przyczynił się do wzrostu na rynku PC, pierwszy raz od 2011 roku. Zarówno wersje Pro, jak i zwykłe Windowsa wzrosły w ostatnim kwartale. Przychody z wersji Pro wzrosły aż o 26 procent. Umowy Microsoft 365 z firmami również podniosły w ostatnim kwartale przychody z produktów komercyjnych i przychody z chmury o 25 procent.

Office 2019 vs Office 365

Prawdziwa historia zarobków Microsoftu, jak zwykle, znajduje się w pakiecie Office i w chmurze. Przychody z produktów komercyjnych i usług w chmurze wzrosły o 16 procent w ostatnim kwartale. Nawet przychody z pakietu Office wzrosły o 19 procent, a liczba subskrypcji Office 365 wzrosła do 37,2 miliona.

Całkowity przychód, który Microsoft nazywa „inteligentną chmurą”, wyniósł 11,9 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 27 procent rok do roku. Sama platforma Azure wzrosła o 62 procent, a przychody z produktów serwerowych i usług w chmurze wzrosły o 30 procent.

Trzy główne obszary działalności Microsoft to:

  • Office, LinkedIn, Dynamics (produktywność i procesy biznesowe) – 11,8 mld USD, wzrost o 17 procent
  • Azure, produkty serwerowe, usługi dla przedsiębiorstw (Intelligent Cloud) – 11,9 miliarda USD, wzrost o 27 procent
  • Windows, Surface, Xbox i gry, reklamy Bing (więcej komputerów osobistych) – 13,2 mld USD, wzrost o 2 procent

Oczywiste jest, że większość wzrostu Microsoft pochodzi z Office, Azure i komercyjnych usług chmurowych. Jednak jak widać, firma nie jest zależna od jednego działu a struktura przychodów jest bardzo zdywersyfikowana.

Źródło: theverge

Sprawdź najnowsze wpisy