ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
bestcena więcej sklepów

BestCena to tylko wierzchołek góry lodowej? „Sklep” Dragonist także wynajmował smartfony

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Zapisy w regulaminach o wynajmie smartfonów, niejasne faktury, problemy z reklamacją. W Polsce jest więcej sklepów takich jak BestCena, np. Dragonist. Czy więc BestCena to tylko wierzchołek góry lodowej, składającej się z podejrzanych sklepów internetowych z elektroniką?

Nie tylko BestCena. Regulamin sklepu Dragonist także budzi wątpliwości

Na początek małe przypomnienie – o sklepie BestCena zrobiło się głośno kilka dni temu. Wszystko za sprawą kontroli skarbowej w tym sklepie. Spowodowała ona, że konto bankowe BestCeny zostało zablokowane, a składanie zamówień przez stronę internetową sklepu stało się niemożliwe. Niedługo później wyszło na jaw, że BestCena ma w swoim regulaminie kontrowersyjne zapisy. Mogą one sugerować, że klient sklepu wcale nie staje się właścicielem zamawianego urządzenia. Część klientów poczuła się oszukana przez sklep i założyła facebookową grupę dyskusyjną. Zyskała ona ponad 2000 członków w bardzo krótkim czasie.

bestcena dragonist

BestCena oferowała smartfony w wyjątkowo korzystnych cenach, jednak podobnych do niej sklepów jest więcej. Teraz wyszły na jaw informacje o sklepie Dragonist. Jedna z użytkowniczek Facebooka dodała na grupie zdjęcia podejrzanej faktury, którą otrzymała po zakupie smartfona z tego sklepu. Z reguły na tego typu dokumencie powinna znajdować się cena zakupionego urządzenia. Tymczasem na fakturze otrzymanym przez klientkę kwota zapłacona za telefon jest opisana jako… kaucja. Możecie zobaczyć to na poniższym zdjęciu.

bestcena więcej sklepów

Regulamin sklepu Dragonist na pierwszy rzut oka nie wydaje się tak zawiły i skomplikowany jak w przypadku BestCeny. Dokument jest w miarę zwięzły i napisany wyraźną czcionką, wielokrotnie pojawia się tam też sformułowanie sprzedaż. Niemal na samym końcu regulaminu jest jednak punkt o następującej treści: sklep internetowy Dragonist.pl realizuje także umowy zawierane na odległość przez osoby trzecie, ich ogólne zasady i warunki można znaleźć na ich stronach internetowych, jak również w formacie PDF. Ostatnie słowa są odnośnikiem do osobnego dokumentu w formacie PDF, choć ciężko to dostrzec, bowiem ta fraza nie została w żaden sposób pogrubiona ani podkreślona. Zmieniono jedynie odcień czcionki.

Co znajduje się w odnośniku z regulaminu sklepu Dragonist?

Po kliknięciu odnośnika z regulaminu otworzy nam się dokument, który znacznie różni się od tego, co czytaliśmy wcześniej. Tytuł dokumentu to OGÓLNE WARUNKI HANDLOWE WYNAJMU TOWARÓW DLA STRON BĘDĄCYCH KONSUMENTAMI. W warunkach tych czytamy np.: Stosunek prawny utworzony na podstawie niniejszych OWH i związany z czynnościami prawnymi to stosunek najmu, na podstawie którego Najemca wynajmuje dokładnie określone towary od Wynajmującego na określonych zasadach (…) Oferowane towary do wynajęcia można wybrać przeglądając katalog produktów zamieszczonych na naszych stronach internetowych www.dragonist.pl.

bestcena więcej sklepów

Facebookowa grupa poszkodowanych przez BestCenę przerodziła się w pewnego rodzaju forum. Jego użytkownicy wklejają zdjęcia regulaminów i faktur z różnych sklepów pytając, czy w świetle prawa są właścicielami towarów, które zamówili. Najwięcej zapytań dotyczy obecnie sklepów BestCena i Dragonist. Niektórzy klienci zastanawiają się nad zwrotem urządzeń, jeśli nie minęło 14 dni od ich dostarczenia przez kuriera. Wśród użytkowników grupy nie brak jednak też opinii, że kontrowersyjne zapisy w regulaminie sklepy takie jak Dragonist stosowały tylko po to, by móc omijać płacenie podatków. Niektórzy na grupie poszkodowanych przez BestCenę sądzą, że problemy w związku z tym mogą mieć same sklepy, ale o zwrot urządzeń od osób, które je zamówiły, nikt się nie upomni.

Czytaj także: Allegro ustosunkowało się do afery ze sklepem BestCena. Co z tego wynika dla klientów?

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że Empik pośredniczy w sprzedaży smartfonów od sklepów o wątpliwej reputacji. Sieć nadal na swojej stronie proponuje klientom telefony od innych, małych dostawców. Współpraca z BestCeną została jednak już przez Empik zakończona. Stosowne kroki podjęła również administracja Allegro – na tej platformie BestCena również sprzedawała smartfony w okazyjnych cenach. Do sprawy sklepów BestCena i Dragonist z pewnością będziemy jeszcze wracać, gdy tylko pojawią się nowe informacje.

źródło: spider’s web, zdjęcia: grupa bestcena.pl – poszkodowani przez sklep, viralkhichdi.com, dragonist

Sprawdź najnowsze wpisy