ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Plany i problemy Nokii, premiera Sony Ericssona Aspen

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 26 stycznia do 2 lutego 2010 roku.

Plany i problemy Nokii

Dekadę temu Nokia opublikowała raport sprzedaży za czwarty kwartał 2009 roku. W ciągu 3 miesięcy Finowie sprzedali 126,9 miliona telefonów, co oznaczało udziały w rynku na poziomie 39%. Jednocześnie wynik ten był słabszy o 7,8% w porównaniu z analogicznym okresem w 2008 roku, co było bardzo niepokojące z uwagi na szybko rozrastający się rynek mobilny. Łącznie w 2009 roku Nokia sprzedała 431,8 miliona telefonów. Choć sprzedaż była nadal na wysokim poziomie, to w Nokię zaczęła uderzać konkurencja. W tym czasie na popularności zdobywał Android, producenci nie nadążali z produkcją nowoczesnych smartfonów, Nokia miała do zaoferowania jedynie przestarzałego Symbiana i Maemo, które z kolei było rozwiązaniem niszowym. Apple nie uważam za konkurencję, ponieważ ta firma miała własnych, wiernych użytkowników, którzy i tak nie kupili by nic innego.

Nie oznacza to jednak, że Nokia nie miała planów na przyszłość. Trwały prace nad nowym Symbianem, który miał wprowadzić do telefonów między innymi funkcję multi-touch. Jednocześnie na 2011 rok zaplanowano premierę systemu Maemo 6, który ostatecznie został przekształcony w MeeGo. Nokia planowała mocno zbliżyć oba systemy do siebie, aby ułatwić deweloperom portowanie aplikacji. Z planów niestety niewiele wyszło. Kolejne Symbiany nadal były zacofane względem konkurencji, a MeeGo zostało uśmiercone w dniu premiery. Ówczesny CEO przyszłość widział jedynie w systemie Windows Phone, w związku z czym dalsze prace nad własnymi platformami zostały porzucone. Nokia znalazła się na równi pochyłej i omawiane statystyki sprzedaży były tak naprawdę ostatnimi pozytywnymi dla tego producenta.

Sukces Samsunga

samsung galaxy spica smartfon retro

Omawiając problemy Nokii trzeba wspomnieć o firmie, która odebrała jej fotel lidera. Samsung w trzecim kwartale 2009 roku sprzedał jedynie 69 milionów smartfonów, jednak tutaj wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w 2008 roku wyniósł aż 16%. Tak dobrego wyniku nie spodziewali się nawet Koreańczycy. W ciągu całego 2009 roku Samsung sprzedał 227 milionów telefonów, przy czym roczny plan sprzedaży zakładał jedynie 200 milionów egzemplarzy. Spośród sprzedanych telefonów było aż 40 milionów smartfonów. Samsung na kolejny rok założył wzrost sprzedaży o jedynie 10%. Jak się później okazało, bardzo mocno go niedoszacował.

Premiera Sony Ericsson Aspen

10 lat temu światło dzienne ujrzało urządzenie, które można nazwać półsmartfonem – Sony Ericsson Aspen. Przypomnijmy specyfikację:

  • Wyświetlacz: 2,4″, 320×240 px, 167 ppi, rezystancyjny panel dotykowy
  • CPU: Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227, 600 MHz
  • GPU: Adreno 200
  • RAM: 256 MB
  • Flash: 256 MB
  • Aparat: 3,15 Mpx, wideo 480p 15 fps
  • Łączność: WiFi b/g, Bluetooth 2.1, HSDPA max. 7,2 Mbps
  • Bateria: 1500 mAh
  • System: Windows Mobile 6.5.3

Telefon wyróżniał się jednoczesną obecnością systemu dla smartfonów, dotykowego wyświetlacza i standardowej klawiatury QWERTY, designem mocno przypominał Nokię E72. Ponadto urządzenie należało do linii GreanHeart, a więc był to smartfon ekologiczny. Zapewne nikt z was nigdy nie widział tego telefonu na oczy. Nic w tym dziwnego – konsumenci wybierali już tylko prawdziwe smartfony, a sam system Windows Mobile został oficjalnie uśmiercony jeszcze przed rynkową premierą urządzenia.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy