ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
vivo apex 2019 oficjalnie specyfikacja

Historia Vivo – poznaj firmę, która zaraz namiesza w Polsce

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Vivo, a może vivo lub VIVO? Historia sposobu formy pisania nazwy tej firmy jest równie zawiła, co losów tego producenta. Teoretycznie pierwsza, a jednak jedna z ostatnich. Teoretycznie na szczycie, a jednak niewiele osób o niej wcześniej słyszało. Teraz ma się to zmienić, gdyż Vivo – pozwólcie na taką pisownię – lada moment wchodzi do Polski, a co za tym idzie, otrzymujemy kolejnego ważnego gracza na rynku. Jak doskonale wiadomo, im większa konkurencja, tym lepiej dla konsumenta. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce oznacza to jeszcze większe zamieszanie. Niemniej teraz skupmy się na historii Vivo.

Historia Vivo – BBK Electronics wytacza działa na mobilny rynek

vivo logo hi-fi smart historia

Naturalnie przedstawienie Vivo musi zacząć się od przedstawienia BBK Electronics. Jeśli zsumować działania wszystkich firm-córek BBK, to mówimy o największym producencie elektroniki na świecie. Szczegółowo opisałem to przy okazji omawiania historii Oppo, gdy ta marka wchodziła do Polski. Jednak różnica między Oppo i Vivo jest znacząca. O ile ta pierwsza marka powstała, aby tworzyć odtwarzacze muzyczne, wideo i elektronikę związaną z tą tematyką, tak druga od razu miała cel, aby zaistnieć na rynku urządzeń mobilnych. Początki datowane są na 2009 rok, więc jest to firma teoretycznie młodsza od Oppo. Założona przez miliardera Duan Yongping (właściciel BBK) i obecnego prezesa Vivo Shen Wei swojego pierwszego smartfona przedstawiła dopiero w 2011 roku. W tym momencie zaczyna się właściwa historia Vivo.

Historia Vivo zaczyna się od super-cienkiego smartfona

vivo x5 max najcienszy smartfon

Początek poprzedniego dziesięciolecia to był prawdziwy boom na smartfony i każdy szukał swojego ja. Vivo postanowiło, że skupi się na bardzo cienkich smartfonach, które będą reklamowane przez celebrytów. Taki plan utrzymywał się przez długi czas i urządzenia o grubości około 5-6 milimetrów były standardem dla Vivo. Powyżej widzicie X5 Max, który bez uwzględniania wystającego aparatu, mierzył 4,75 mm, a ogólnie 5,1 mm. Marka też bardzo szybko dała o sobie znać na globalnym rynku, gdy stworzyła pierwszego smartfona z wyświetlaczem QuadHD, którym był Xplay3S:

vivo xplay 3s

To, co jeszcze wyróżniało smartfony Vivo, to dedykowany chip audio Hi-Fi, który pozwalał wyróżniać modele na kolejnym polu. Z czasem z podpisu pod logiem zniknęła ta wzmianka i dzisiaj Vivo skupia się po prostu na smartfonach. Ogólnie rzecz biorąc, firma radzi sobie całkiem nieźle, co potwierdza podsumowanie światowej sprzedaży w 2019 roku:

huawei apple samsung rynek smartfonow 2019 rok

Funtouch OS – autorska nakładka Vivo na Androida

FuntouchOS 10

Każdy producent musi się wyróżnić swoim oprogramowaniem, czyli naturalnie przebraniem Androida we własne szaty. Nie da się ukryć, że w przypadku Vivo może to być jeden z najsłabszych punktów, gdyż Chińczycy nie uznają wydań Google jako istotnych wydarzeń do wprowadzania zmian. Chińczycy prowadzą swój własny, często opóźniony system aktualizacji. Samo oprogramowanie też jest odbierane typowo pod Państwo Środka, więc podobnie jak w przypadku Oppo, tak miejmy nadzieję, że Vivo o tym pomyślało i na Starym Kontynencie ujrzymy dopracowaną odsłonę Funtouch OS.

iQOO, czyli Vivo też chce mieć swoją markę dla graczy

data premiery iQOO Pro 5G

Ostatnim kluczowym punktem w historii Vivo jest ich poboczna marka iQOO, która nie wiadomo, czy też planuje rozszerzać swoją działalność. Początkowo firma chciała zaistnieć na rynku dla graczy, z czasem została zmieniona w tanie flagowce, aby dzisiaj słuch o niej trochę zaginął. Naturalnie teraz jest moment, aby to nowości Vivo były na tapecie, ale nie zapominajmy o takich modelach jak iQOO Pro i iQOO Neo. Na kolejne nowości zapewne jeszcze przyjdzie czas.

Komu Vivo może zagrozić w Polsce?

vivo apex 2019 oficjalnie specyfikacja

Vivo nie będzie mierzyć się z Xiaomi. Nie zapowiada się też, aby firma miała bezpośrednio zagrażać Samsungowi i Huawei. Poniekąd trochę obawiam się o konflikt interesów z Oppo, gdyż to właśnie ten sam typ producenta. Zaskakuje niecodziennymi rozwiązaniami, nie jest najtańszy, ale też daleko mu do najdroższych. Po cichu liczę, że Vivo w Europie, więc też w Polsce zaistnieje jako producent innowacyjnych smartfonów. Na tagach Mobile World Congress mamy poznać kolejną wizję modelu przyszłości, a więc nową generację Apex. Warta uwagi jest też seria NEX z modelami NEX S i NEX A – to pierwsze urządzenia z windą. Z kolei NEX 2 pokazał nam wyświetlacz-wodospad.

Zobacz też: Nie kupowałeś smartfonów w BestCena – jedynie je wynajmowałeś.

W ten sposób ta prosta historia Vivo pokazuje, że do gry wchodzi kolejny producent, który nie pozwoli nam się nudzić. Teraz nie pozostaje nic innego, jak zaistnieć na rynku, ale czy to się uda? Jak odbieracie Vivo? Może spójrzmy na Oppo – czy po roku zmienił się Wasz odbiór tej marki?

Na koniec zapraszamy Was na grupę Facebookową, na której chcemy zrzeszać fanów Vivo i potencjalnych posiadaczy.

Źródło: Vivo, Phone Radar, Android Authority

Sprawdź najnowsze wpisy