ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
allegro infolinia dla seniorów

Seniorzy nie przywiązują wagi do bezpieczeństwa w sieci – alarmuje BIK

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Współcześni seniorzy często korzystają z udogodnień technologicznych. Mimo swojego wieku wg. badań tylko co piąty internauta w wieku 60-69 lat nie korzysta z bankowości internetowej. Niestety, seniorzy nie zwracają należytej uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem w cyfrowym świecie.

Seniorzy nie chcą płacić za swoje bezpieczeństwo w sieci

Wydaje się, że Polacy mają coraz większą wiedzę na temat zagrożeń związanych, chociażby z kradzieżą tożsamości w internecie. Wymienia je niemal co drugi internauta (49%) w badaniu, które zostało zrealizowane na zlecenie BIK. Polacy zdają sobie sprawę, czym może skutkować kradzież danych. Jako najpowszechniejsze ich zdaniem zagrożenia wskazują m.in. wyłudzenia kredytów (58%), kradzież pieniędzy z konta (54%), wyłudzenie abonamentu (39%). Mimo dużych obaw, respondenci nie decydują się na zdecydowane kroki w celu ochrony swojego bezpieczeństwa. Niemal co piąty internauta (17%) nie stosuje haseł w urządzeniach, aplikacjach, serwisach. Aż 22% nie zmienia hasła do konta bankowego, natomiast 27% robi to raz w roku albo rzadziej. Pomimo świadomości zagrożeń, związanych z wykorzystaniem i kradzieżą tożsamości, co czwarta osoba stwierdza, że nie jest skłonna finansować żadnych zabezpieczeń (26%), a najbardziej niechętną grupą w tej kwestii są osoby starsze, w wieku powyżej 54 lat (29%). Nie chcą one ponosić żadnych kosztów, takich jak zakup programu antywirusowego. Taka postawa może budzić niepokój. To właśnie najstarsza grupa respondentów potwierdziła (24%), że nie ma kontroli nad informacjami o sobie, które dostępne są w sieci. Dla porównania, wśród najmłodszej grupy wiekowej do 34 lat, 15% uważa, że nie ma takiej kontroli.

seniorzy

Niski priorytet w zakresie przywiązywania wagi do ochrony swoich urządzeń i finansów wśród osób starszych może być skutkiem braku świadomości skali zagrożeń. Przyczyna niechęci do stosowania zabezpieczeń może wynikać z braku wystarczającej wiedzy na ten temat, a także z ostrożności w wydawaniu nawet niewielkich sum na usługi, które oferują automatyczną ochronę 24 h na dobę, przez cały rok – uważa Alina Stahl, dyrektor ds. PR i Komunikacji w Grupie BIK.

Aktywność seniorów w sieci

Seniorzy spędzają w sieci prawie dwa razy mniej czasu niż 40-latkowie. Stanowią grupę 10,7% internautów w Polsce, generują 11% wszystkich odsłon, spędzając online 17,5% swojego czasu. Analiza Gemius/PBI obrazuje przyzwyczajenie do korzystania z internetu pełnego przekroju naszego społeczeństwa. Każde z pokoleń korzysta z tego narzędzia w nieco inny sposób: 20-latkowie stawiają na komunikatory, ale za to strony i aplikacje bankowe mają największy zasięg w grupie seniorów. Korzysta z nich aż 81% internautów w wieku 60-69 lat – czytamy w komunikacie BIK.

seniorzy

GUS twierdzi, że przynajmniej jeden komputer w domu ma ok. 83% gospodarstw domowych w Polsce, a sam dostęp do internetu posiada 86,7% gospodarstw domowych. Internet rozprzestrzenia się głównie dzięki wymianie pokoleniowej. Coraz więcej osób starszych korzysta z tego narzędzia samodzielnie, ale również pośrednio, przy pomocy młodszych domowników. Popularyzacji internetu służy wygoda i w związku z tym zmiana postaw w dokonywaniu zakupów w sklepach internetowych. Wzrósł odsetek zakupów dokonywanych w sieci, w okresie od II kw. 2018 do I kw. 2019 r. robiło je 53,9% Polaków w wieku 16-74 lata, podczas gdy rok wcześniej odsetek ten wynosił 47,8%.

Czytaj także: Gry czynią z nas morderców? Tak twierdzi były wiceprezydent USA

Co możemy zrobić, by seniorzy byli bezpieczniejsi w sieci?

Właśnie obchodzimy w Polsce Dzień Babci i Dziadka. Może to dobry czas, by zainteresować się, jak starsi członkowie naszej rodziny radzą sobie z technologią? Jeśli mimo swojego wieku seniorzy chcą być aktywni w internecie, to świetnie – nie zapominajmy jednak, że mogą oni nie wiedzieć, jak dbać o swoje bezpieczeństwo. W takim wypadku pomoc w zainstalowaniu programu antywirusowego czy wyjaśnienie, jak powinno być skonstruowane dobre hasło, na pewno będzie przez nich mile widziane.

Sprawdź najnowsze wpisy