ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Jak inwestować na giełdzie przez internet

Jak zacząć inwestować w akcje przez internet?

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Obecnie sposobów na pomnażanie majątku jest naprawdę wiele. Od wielu, wielu lat, jednym z najchętniej wybieranych jest inwestowanie w akcje na giełdzie, które jednak zawsze obarczone są ryzykiem utraty włożonych pieniędzy. Niemniej jednak w przypadku „grania” z głową, można je znacząco obniżyć. W tym artykule wytłumaczę wam, jak zacząć inwestować w akcje przez internet. To prostsze, niż myślicie.

Jak zacząć inwestować w akcje przez Internet? Poradnik

jak inwestować na giełdzie

Inwestować na giełdzie w akcje może każdy, kto ukończył 18 lat. Na początku swojej przygody z tym światem należy oczywiście założyć rachunek maklerski w odpowiednim miejscu. Osobiście posiadam konto w Trading 212, gdzie możliwe jest inwestowanie bez prowizji (na którego przykładzie się dziś skupimy). Serwis ten umożliwia handel akcjami spółek zagranicznych, jednak zasady zakładania konta są niemal wszędzie takie same.

Pierwszym krokiem w celu założenia rachunku maklerskiego jest udanie się na stronę Trading 212 lub pobranie aplikacji z Google Play lub App Store (konto założyć można wszędzie). Cała procedura nieco przypomina otwieranie konta w banku – zostaniecie poproszeni o podanie wszystkich swoich danych, w tym imienia i nazwiska, adresu zamieszkania czy numeru PESEL, a także będziecie musieli potwierdzić swoją tożsamość, wysyłając zdjęcie dowodu osobistego lub paszportu. Na koniec trzeba będzie również potwierdzić adres zamieszkania – przesyłając np. wyciąg z konta. Gdy wykonacie już wszystkie powyższe kroki, wasze konto zostanie aktywowane w ciągu kilku najbliższych dni. Gdy to nastąpi, będziecie już mogli rozpocząć handel akcjami.

Po aktywacji konta w Trading 212 świat giełdy stanie przed wami otworem. Wystarczy, że wybierzecie interesującą was firmę i zakupicie jej akcje, wpłacając uprzednio odpowiednią sumę pieniędzy na swoje konto. Jak sami widzicie, rozpoczęcie inwestowania na giełdzie jest bardzo proste, choć inwestowanie tak, by zarobić, już do najprostszych zadań nie należy. Jeśli nie interesuje was Trading 212, to warto się przyjrzeć również tym platformom:

  • eMakler (mBank)
  • Plus500
  • XTB
  • eToro

Ceny poszczególnych akcji na giełdzie zależą od bardzo wielu czynników. Nie będę się jednak o tym rozpisywać, gdyż ten tekst został stworzony po to, aby wyjaśnić wam, jak zacząć inwestować w akcje przez Internet, a nie, by tłumaczyć zasady funkcjonowania giełdy. Wspomnę jedynie o kilku najważniejszych zasadach, których warto się trzymać.

  • Po pierwsze, dywersyfikacja. Termin ten mówi, by nie inwestować wszystkich pieniędzy w akcje tylko jednej firmy, a np. kilku. Wszystko po to, aby w razie potknięcia danej spółki nie stracić całej inwestycji.
  • Po drugie, inwestujcie tylko tyle, ile jesteście w stanie stracić. Nie wkładajcie na giełdę całego majątku, bo to prosta droga do bankructwa. Warto ustalić sobie, ile każdego miesiąca chcecie poświęcić na inwestycje.
  • Po trzecie, inwestujcie tylko w akcje firm, których zasady działania rozumiecie. Inwestowanie „z głową” jest od tego uzależnione.

Pod koniec napomknę jeszcze raz, że kupowanie akcji może się wiązać z utratą zainwestowanych pieniędzy, więc zanim spróbujecie swoich sił, koniecznie przeczytajcie co najmniej kilka rozbudowanych poradników lub książek na ten temat.

Sprawdź najnowsze wpisy