Wczoraj wieczorem administracja Allegro wydała komunikat przedstawiający listę zmian w serwisie. Wynika z niej, że Allegro podnosi opłaty za dodanie ogłoszenia w kilkunastu kategoriach. Serwis będzie naliczał również prowizję od kosztów dostawy, a to nie koniec zmian.

Allegro podnosi opłaty dla sprzedających w kilkunastu kategoriach

allegro podnosi opłaty

W wydanym komunikacie Allegro poinformowało o nowych stawkach opłat za dodanie ogłoszenia. Serwis tłumaczy podwyżki dostosowaniem cennika do sytuacji panującej na rynku. Oto szczegóły zmian:

 1. W kategoriach Kolekcje oraz Antyki i sztuka zmieni się maksymalna kwota prowizji od sprzedaży – nie wyniesie ona więcej niż 80 zł. Obecnie maksymalna kwota prowizji w tych kategoriach wynosi 50 zł. Stawki prowizji – odpowiednio: 9% i 10% – pozostaną bez zmian.
 2. W kategorii Numizmatyka, w licytacjach bez ceny minimalnej, obniżona będzie prowizja od sprzedaży z 9% do 6%. Zmieni się też maksymalna kwota prowizji z 50 zł na 80 zł.
 3. W kategorii Książki i komiksy (z wyłączeniem podkategorii Podręczniki do szkół podstawowych i średnich) prowizja wyniesie:
  • 9% dla nowych artykułów
  • 15% dla używanych artykułów. Obecnie prowizja w tej kategorii wynosi 10%.
 4. W podkategoriach Gry na konsole; Komputerowe PC; Gry online (MMO) – w ramach kategorii Gry oraz w kategorii Kody i doładowania (z wyłączeniem podkategorii Płatności internetowe) zmieni się kwota minimalnej prowizji od sprzedaży: z 1,5 zł na 2 zł.
 5. W kategorii Uroda (z wyłączeniem podkategorii Manicure i pedicure; Urządzenia; Pielęgnacja; Depilatory; Perfumy i wody; Urządzenia do stylizacji) kwota prowizji zmieni się z 10% na 11%.
 6. W podkategorii Pielęgnacja w ramach Urody (z wyłączeniem podkategorii Depilatory; Opalanie; Twarz; Włosy) prowizja wyniesie 10%. Obecnie wynosi 9%.
 7. W podkategorii Perfumy i wody prowizja wyniesie:
  • 9% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 100 zł,
  • 9 zł + 7% od nadwyżki ponad 100 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy. Obecnie prowizja w tej podkategorii wynosi 8%. Minimalna kwota prowizji w tej kategorii pozostanie bez zmian: 1 zł.
 8. W kategorii Erotyka (z wyłączeniem podkategorii Bielizna i odzież erotyczna; Obuwie erotyczne; Prezerwatywy) prowizja zmieni się z 15% na 16%. W podkategorii Prezerwatywy zmieni się z 10% na 11%, a minimalna kwota prowizji wyniesie 1 zł.
 9. W kategoriach Suplementy diety, Korekcja wzroku oraz Higiena jamy ustnej (z wyłączeniem podkategorii Irygatory; Szczoteczki) prowizja wyniesie 11%. Obecnie wynosi ona 10%.
 10. We wszystkich podkategoriach o nazwie Pozostałe w ramach działu Zdrowie prowizja będzie wynosić 12%.
 11. W kategoriach Specjalistyczny sprzęt medyczny oraz Urządzenia medyczne (z wyłączeniem podkategorii Nawilżacze, oczyszczacze powietrza) prowizja wyniesie:
  • 7% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 500 zł,
  • 35 zł + 5% od nadwyżki ponad 500 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy. Obecnie prowizja w tych kategoriach wynosi 6%.
 12. W podkategorii Rowery i pojazdy w ramach działu Dziecko zmieniona będzie prowizja z 9% na 10%.
 13. W podkategorii Rowery dziecięce w ramach działu Sport i Turystyka zmienimy prowizję z 6% na 10% i usuniemy maksymalną kwotę prowizji, która wynosi 100 zł.
 14. W kategorii Rowery, w ramach działu Sport i turystyka zmieniona zostanie prowizja z 6% na 7%. Maksymalna kwota prowizji w tej kategorii pozostaje bez zmian: wynosi ona 100 zł.
 15. W podkategorii Skating, slackline (z wyłączeniem podkategorii Hulajnogi elektryczne i Deskorolki elektryczne) zmieniona będzie prowizja z 8% na 10%.
 16. W podkategoriach Hulajnogi elektryczne i Deskorolki elektryczne w dziale Sport i turystyka obniżona będzie prowizja z 8% na 7% i wprowadzona zostanie maksymalna kwota prowizji w wysokości 100 zł.
 17. W podkategoriach działu Sport i turystyka: Rowery i akcesoria (z wyłączeniem podkategorii Rowery); Sporty drużynowe; Sporty ekstremalne; Sporty towarzyskie i rekreacja; Sporty walki; Sporty wodne; Tenis i pokrewne; Wędkarstwo; Militaria (z wyłączeniem wszystkich podkategorii Odzież i Obuwie) prowizja zmieni się z 9% na 10%.
 18. W podkategoriach Ręczniki (Sport i turystyka) oraz Ręczniki i okrycia (Dziecko) prowizja zmieni się z 9% i 10% na 12%.
 19. W podkategorii Sporty zimowe w ramach działu Sport i turystyka (z wyłączeniem wszystkich podkategorii Odzież i Obuwie) prowizja wyniesie:
  • 10% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 150 zł,
  • 15 zł + 8% od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy. Obecnie prowizja w tej podkategorii wynosi 8%.
 20. W podkategorii Lodówki turystyczne w dziale Sport i turystyka podwyższona będzie prowizja z 8% na:
  • 9% dla przedmiotów, których wartość wynosi do 150 zł,
  • 13,50 zł + 6% od nadwyżki ponad 150 zł dla przedmiotów, których wartość jest większa od tej sumy. Maksymalna kwota prowizji wyniesie 70 zł.
 21. W podkategorii Fotele gamingowe w ramach działu Dom i ogród zmiana prowizji z 10% na 9% oraz znika maksymalna kwota prowizji, która obecnie wynosi 100 zł.
 22. W kategorii Opony i felgi (z wyłączeniem podkategorii Akcesoria) zmiana prowizji od sprzedaży z 4% na 4,5%. Maksymalna kwota prowizji w tej kategorii nie ulegnie zmianie – wynosi ona 70 zł.
 23. W podkategorii Myjki ciśnieniowe (Dom i ogród) sprzedawców czeka podwyżka maksymalnej kwoty prowizji od sprzedaży z 50 na 70 zł.
 24. W kategorii Produkty spożywcze (z wyłączeniem podkategorii Kawa) zmiana prowizji z 10% na 11%.
 25. W kategorii Herbata obniżona będzie prowizja z 10% na 6%.
 26. W kategorii Artykuły dla zwierząt (z wyłączeniem podkategorii Karmy; Smakołyki dla psów oraz dla kotów; Akwarystyka) podwyżka prowizji z 10% na 11%.
 27. W kategorii Utrzymanie czystości podwyżka prowizji z 10% na 10,5%

Prowizje od sprzedaży będą naliczane również od kosztów dostawy. Dlaczego?

Allegro zdecydowanie promuje opcję Allegro Smart!. Aby wpłynąć na obniżenie kosztów dostawy w serwisie, od 2 kwietnia 2020 roku prowizją od sprzedaży zawrzemy wartość całej transakcji – łącznie z kosztem dostawy opłaconym przez kupującego. Nie obejmie to jednak wszystkich transakcji i wcale nie musi to oznaczać podniesienia kosztów prowadzenia sprzedaży na Allegro. Wystarczy spełnić kilka prostych warunków, aby prowizja nadal obejmowała jedynie koszt sprzedanego towaru. Będzie tak w przypadku, gdy sprzedaż będzie zrealizowana w ramach Allegro Smart!, a więc bez dodatkowych kosztów dostawy dla klienta. – czytamy w komunikacie wydanym przez serwis.

allegro podnosi opłaty

Naliczanie prowizji także od kosztów dostawy Allegro tłumaczy troską o klientów, którzy mogą poczuć się zniechęceni zróżnicowanymi kosztami wysyłki u różnych sprzedawców. Tłumaczenia te wyglądają na nieco naciągane.

Zmiany w programie Super Sprzedawca

Program Super Sprzedawca pozwala wyróżnić sprzedawców, którzy cieszą się dobrą opinią wśród kupujących. Allegro wprowadza panel Jakość mojej sprzedaży, w którym znajdą się sugestie dla sprzedających, jakie aspekty jego działalności działają dobrze, a nad jakimi powinien jeszcze popracować. W drugiej połowie 2020 roku kwalifikacja do programu Super Sprzedawca będzie przeprowadzana na podstawie danych w zakładce Jakość mojej sprzedaży. Warunki przystąpienia do programu mają być jasne i jednolite dla wszystkich. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w praktyce.

Pozostałe zmiany w Allegro

Allegro zmienia zasady zwrotów prowizji dla sprzedających za transakcje, do których ostatecznie nie doszło. Dotychczas wersję sprzedawcy musiał potwierdzić kupujący, klikając w odpowiedni odnośnik w mailu, który otrzymywał, gdy sprzedawca zgłosił, że np. dokonano zwrotu produktu. Teraz Allegro chce w większym stopniu bazować na oficjalnych danych, sprawdzając nr przesyłki czy formularze zwrotu.

Do 12,99 zł zostanie zwiększony limit kosztów dostawy, który może być objęty programem Smart!. Część tych kosztów może być współfinansowana przez Allegro w ramach rabatu udzielanego sprzedającemu. O szczegółach możecie przeczytać w komunikacie serwisu.

Allegro wpisuje do regulaminu sortowanie ofert po trafności. Opis mechanizmu, na podstawie którego sortowane są oferty w wynikach wyszukiwania, ma być bardziej przejrzysty dla sprzedawców. Podejrzewamy, że może mieć to związek z kontrolą ze stroną UOKiK, o której pisaliśmy w grudniu. Serwisowi zarzucano, że faworyzuje oferty swojego własnego sklepu działającego w ramach platformy, co szkodzi niezależnym sprzedawcom.

Żeby sprzedawać piece na paliwa stałe, sprzedawca będzie musiał posiadać certyfikaty dopuszczające je do obrotu. Ma to być działanie w trosce o środowisko i tutaj rozumiemy działania Allegro. Jakość powietrza w wielu polskich miastach jest obecnie krytyczna, a smog powoduje wiele groźnych chorób. Każdy mechanizm kontrolny ograniczający stosowanie pieców mogących zanieczyszczać środowisko jest warty pochwały.

Do regulaminu Allegro zostaną wpisane powody nakładania ograniczeń dla konta. Jeśli zostanie to zrobione prawidłowo, wprowadzi to większą przejrzystość zasad panujących w serwisie.

Allegro poszerza możliwości handlu produktami inwestycyjnymi, takimi jak złoto czy srebro. Produkty te będzie mógł wystawiać każdy sprzedający na koncie firmowym, jeśli oferuje wysyłkę przedmiotów w 24 godziny oraz zgadza się na opóźnienie możliwości wypłat środków z Allegro Finanse. Deklarowanym celem opóźniania możliwości wypłat jest zabezpieczenie transakcji.

Allegro podnosi opłaty, ale tłumaczy to poczynionymi inwestycjami

W 2019 zainwestowaliśmy w różne narzędzia służące zarówno sprzedającym, jak i kupującym około miliarda złotych – to o ponad 80% więcej niż w 2018. W 2020 także planujemy zwiększyć te inwestycje o kilkadziesiąt procent, czyniąc Allegro jeszcze lepszym miejscem do zakupów i rozwoju sprzedaży. Dzięki tym inwestycjom najlepsi, często bardzo doświadczeni w swoich kategoriach, osiągnęli nawet o 118% większą sprzedaż. Zauważyliśmy też, że świetnie idzie nowym sprzedawcom: w 2019 roku 80 firm przekroczyło 1 mln zł obrotu w pierwszym roku działalności. W najbliższych miesiącach będziemy wprowadzać zmiany i usprawnienia w serwisie, w tym zmiany w Regulaminach. Informujemy o nich z dużym wyprzedzeniem, aby wszyscy sprzedający mieli wystarczająco dużo czasu, by wykorzystać je do zwiększenia swojej sprzedaży na Allegro – czytamy w komunikacie serwisu.

Niektóre zmiany na Allegro mogą ułatwić życie sprzedawcom i sprawić, że transakcje między nimi a klientami będą bardziej przejrzyste. Nie da się jednak ukryć, że głównym punktem zmian jest to, iż Allegro podnosi opłaty pobierane od sprzedawców, a w ostatnim czasie serwis już kilkukrotnie stosował takie podwyżki. Pojawia się więc pytanie, czy wszystkim sprzedawcom będzie się opłacało nadal prowadzić działalność oraz, czy znaczna część ewentualnych kosztów nie zostanie przerzucona na kupujących.

Czytaj także: Użytkownicy Allegro wspierają WOŚP. Jak do nich dołączyć?

Aktualizacja regulaminu i zmiana opłat oraz prowizji wejdą w życie 4 lutego 2020 roku. W tym samym czasie zmienią się warunki sprzedaży pieców na paliwa stałe oraz informowania o kryteriach sortowania ofert i powodów nakładania ograniczeń na konta. Pozostałe zmiany będą wprowadzane stopniowo w dalszych terminach: 17 marca, 24 marca, 2 kwietnia.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.