Microsoft zbudował nową przeglądarkę internetową za pomocą silnika Chromium od samego początku. Nowy Microsoft Edge jest już dostępny do pobrania. Oto jego najlepsze funkcje. 

Nowy Microsoft Edge i nowy interfejs

Interfejs użytkownika dla Microsoft Edge został całkowicie przeprojektowany, ale zachowuje znany wygląd starszej wersji. Nowy interfejs jest czysty, nowoczesny, z zaokrąglonymi krawędziami, dzięki czemu przeglądarka jest nieco bardziej przyjazna. Z uwagi na to, że jest oparty na platformie open source Chromium, znajdziesz elementy wizualne podobne do przeglądarki Chrome. Nie jest to jednak złe, ponieważ większość współczesnych przeglądarek i tak wygląda dość identycznie.

nowy micrososft edge - interfejs

Gdy po raz pierwszy otworzysz przeglądarkę, zauważysz znajomy układ – z zakładkami w lewym górnym rogu, elementami nawigacyjnymi po lewej stronie, paskiem adresu w środku i przyciskami akcji po prawej stronie. Menu „Ustawienia i więcej” również wygląda podobnie do starszej wersji, ale teraz wiele opcji uległo zmianie.

Zobacz także: Edge na Androida też jest świetny!

Profile

Jedną z najlepszych funkcji, które znajdziesz w wersji Microsoft Edge dla Chromium są „Profile”. Sekcja, która, jak sama nazwa wskazuje, jest funkcją, która pozwala tworzyć profile (konta) w celu udostępniania przeglądarki innym osobom bez potrzeby, aby utworzyć dodatkowe konta w systemie Windows 10.

nowy micrososft edge profile

Ponadto, ponieważ profile oddzielają informacje (ulubione, hasła, informacje o płatnościach, adresy, historię, rozszerzenia i inne ustawienia), możesz użyć ich do utworzenia wielu profili dla siebie, aby oddzielić rzeczy osobiste i zawodowe. Domyślnie przeglądarka automatycznie tworzy profil, ale zawsze możesz używać ustawień przeglądarki do zarządzania, dodawania lub usuwania profili.

Microsoft Edge obsługuje dwa typy profili. Możesz utworzyć profil lokalny, który nie jest podłączony online, co oznacza, że ​​ustawienia będą dostępne tylko na urządzeniu. Możesz też utworzyć profil w chmurze, łącząc swoje konto Microsoft, co pozwoli ci wykonać kopię zapasową ustawień i zsynchronizować dane między urządzeniami.

Zapobieganie śledzeniu

Począwszy od tej nowej wersji, oprócz przyjęcia nowego silnika renderowania, Microsoft Edge wprowadza również nową funkcję prywatności znaną jako „Zapobieganie śledzeniu”, aby chronić Cię przed śledzeniem online.

zapobieganie śledzeniu

Gdy odwiedzasz witrynę internetową, moduły do śledzenia online mogą zbierać informacje o Twojej rutynie internetowej (na przykład odwiedzanych witrynach, kliknięciach, zainteresowaniach itp.) za pomocą plików cookie i kilku innych mechanizmów (nawet jeśli nie korzystasz aktywnie ze strony). Informacje te są następnie wykorzystywane przez firmy do kierowania reklam i dostarczania bardziej spersonalizowanych usług.

Zapobieganie śledzeniu jest domyślnie włączone i zawiera zestaw opcji, które pozwalają zdecydować, w jaki sposób przeglądarka może wykrywać i blokować gromadzenie działań przez szkodliwe urządzenia śledzące online w celu poprawy prywatności.

Nowy Microsoft Edge i stare dodatki Google Chrome

W wyniku przejścia na platformę Chromium, Microsoft Edge jest teraz zgodny z wieloma funkcjami dostępnymi dla użytkowników przeglądarki Google Chrome, w tym z rozszerzeniami. Chociaż nowy Microsoft Edge ma własny sklep do pobierania rozszerzeń, możesz także instalować dodatki zaprojektowane dla Chrome dostępne w Chrome Web Store. Jedyne, co musisz zrobić, to włączyć opcję instalowania rozszerzeń z innych sklepów w ustawieniach „Rozszerzeń”.

Progresywne aplikacje internetowe (PWA)

aplikacje natywne

Kolejną najlepszą funkcją dostępną w nowym Microsoft Edge jest obsługa progresywnych aplikacji internetowych. Jest to technologia, która umożliwia instalację i używanie witryn internetowych jako aplikacji natywnych w systemie Windows 10.

Immersive Reader

nowy microsoft edge

Kiedy próbujesz przeczytać interesujący artykuł w Internecie, czasami niemożliwe jest skoncentrowanie się ze względu na elementy wizualne, reklamy i linki wokół treści. Immersive Reader (wcześniej znany jako „Reading view”) to funkcja w Microsoft Edge, która usuwa bałagan za pomocą jednego kliknięcia, umożliwiając skupienie się na głównej zawartości.

Tryb ciemny

Jeśli Twoim preferowanym trybem koloru jest ciemny, Microsoft Edge Chromium ma taką opcję. Podobnie jak starsza wersja przeglądarki, nowa zawiera opcję ciemnego motywu w ustawieniach.

Kolekcje

W Microsoft Edge Chromium otrzymujesz również „Collections”, nową funkcję, która pozwala na łatwe zbieranie obrazów, tekstu, filmów i wszystkiego innego, co możesz przeciągać i upuszczać z Internetu do grupy kolekcji.

Nowy Microsoft Edge

Ta funkcja jest wciąż w fazie rozwoju, ale jeśli jest dostępna w Twojej instalacji, znajdziesz tę opcję w menu głównym. Po uruchomieniu tej funkcji wystarczy kliknąć opcję: „Rozpocznij nową kolekcję”, aby rozpocząć. Po przypisaniu nazwy grupy możesz rozpocząć dodawanie linków, zdjęć, filmów i innych.

Nowy Microsoft Edge to po prostu lepsze „user experience”

Chociaż gigant zainwestował dużo pracy, aby Microsoft Edge był najlepszą przeglądarką dla użytkowników systemu Windows 10, nigdy nie był tak szybki ani uniwersalny jak Google Chrome. Jednak teraz, gdy Microsoft przebudował Edge od podstaw za pomocą silnika Chromium od Google, przeglądarka jest szybsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Korzystanie z szeroko rozpowszechnionej platformy open source oznacza lepszą kompatybilność witryn i rozszerzeń oraz mniejsze rozdrobnienie, ponieważ programiści nie muszą już tracić czasu i zasobów, aby dostosować swoje usługi do pracy na innej platformie. Jeśli witryna lub rozszerzenie działa w przeglądarce Google Chrome, powinna również działać w Microsoft Edge.

Ponadto Edge nie jest już związany z cyklem programowania systemu Windows 10, co oznacza, że firma może teraz szybciej wprowadzać nowe zmiany i funkcje oraz umożliwia przeglądarce przejście na wiele platform (Windows 10, macOS, iOS, Android, i Linux) znacznie poprawiając jakość przeglądania dla wszystkich, bez względu na używane urządzenie.

Źródło: windowscentral

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.