Zastanawialiście się kiedyś, czy warto dopłacać do szkła na telefon znanej marki? Postanowiłem przeprowadzić porównanie: Flexible Glass vs. tanie szkło hartowane nieznanej firmy z Allegro. Pierwsze z nich jest zachwalane przez producenta jako nietłukące się, drugie z kolei ma większą twardość, bo aż 9H. Sprawdzę jakość wykonania obu produktów, poziom łatwości ich montażu. Ważnym punktem testu będzie także realny test wytrzymałości. Ciekawi wyników? Zapraszam do lektury.

3MK Flexible Glass vs. tanie szkło z Allegro – zacznijmy od zawartości zestawu i procesu montażu

Szkło 3MK Flexible Glass jest zapakowane w estetyczny kartonik. W środku znajdziemy samo szkło, kartę do wypychania ewentualnych pęcherzyków powietrza, ściereczki oraz informację o tym, gdzie znaleźć instrukcję montażu w formie wideo. Tanie szkło z Allegro przyszło do mnie w małej kopercie. W osobnym opakowaniu znajdują się ściereczki do ekranu. Całość sprawia znacznie mniej profesjonalne wrażenie, choć warto wspomnieć, że to w tanim szkle możemy zapoznać się z instrukcją montażu na papierze. Jest ona jednak dość ogólna.

flexible glass vs. tanie szkło

Jeśli chodzi o montaż, pozornie mogłoby się wydawać, że w przypadku Flexible Glass zadanie będzie nieco trudniejsze. Powód? Jak twierdzi sam producent, jest to właściwie hybryda szkła hartowanego z folią ochronną. W efekcie produkt jest bardziej giętki od tradycyjnego szkła. Akcesoria chroniące ekran od 3MK mają jednak dodatkowe paski montażowe, które naklejamy z boku obudowy i dopiero potem opuszczamy szkło na ekran. Operację tę możemy ponowić kilkukrotnie, aż wszystko będzie idealnie równo. Potem szkło nie będzie się już przesuwać, trzymane paskami samoprzylepnymi. Odklejamy folię zabezpieczającą z dołu szkła i opuszczamy je na wyświetlacz. Po usunięciu pęcherzyków powietrza zdejmujemy również górną warstwę zabezpieczającą, usuwamy też wszystkie pomocnicze paski. Muszę przyznać, że choć zdolności manualne nie są moją mocną stroną, szkło udało mi się przykleić bardzo równo.

flexible glass vs. tanie szkło

W przypadku taniego szkła dodatkowych pasków do montażu nie ma. Brakuje też drugiej folii zabezpieczającej szkło, przez co lepiej uważać, aby go nie zarysować. Jedyne co odklejamy przy montażu szkła, to folię od strony szkła, która ma przylegać do wyświetlacza. Zauważyłem też, że to szkło nie posiada osobnych otworów na kamerkę, głośnik, czujniki itd. Jest tylko jedna, większa ramka w górnej części szkła. Szkło jest sztywniejsze od produktu 3MK, co jest zrozumiałe. Tańsze szkło jest minimalnie gorzej dopasowane do wymiarów przedniego panelu, a dołączone do niego ściereczki są całkowicie suche. Flexible Glass to hybryda o twardości 7H, tymczasem tańsze szkło z Allegro ma twardość 9H.

Test wytrzymałości: ile wytrzyma Flexible Glass od 3MK?

Szkło hartowane ma przede wszystkim chronić ekran telefonu. Sprawdźmy więc, co stanie się z ekranem oraz z samym szkłem po upadku telefonu na ziemię. Będziemy potrzebować do tego zadania również testowego smartfona. Będzie nim Xiaomi Redmi 6 – jeden ze starych telefonów z mojej szuflady, który jakiś czas temu został zalany wodą. Mimo świetnego stanu wizualnego nie włącza się i nie można go naprawić, co potwierdził serwis. Do naszego testu szkieł nada się jednak znakomicie.

Najpierw upuszczałem na panele podłogowe telefon skierowany ekranem z prawidłowo zamontowanym szkłem Flexible Glass w dół z coraz większej wysokości.

  • Po upadku z wysokości 50 cm praktycznie nic się nie wydarzyło.
  • Upadek z wysokości 100 cm skutkował pojawieniem się rys na ekranie, które jednak ciężko dostrzec na zdjęciu.
  • Upadek z wysokości 150 cm – pojawiają się już dłuższe i głębsze rysy w większej ilości. Szkło Flexible Glass jednak nadal jest całe, podobnie jak ekran smartfona. Żeby dostrzec większość zarysowań, trzeba przyjrzeć się pod światło.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia obrazujące stan wyświetlacza po kolejnych upadkach.

flexible glass vs. tanie szkło

Skoro upadki na podłogę nie są w stanie poważniej uszkodzić szkła 3MK, sprawdźmy, co się stanie, gdy telefon spadnie ekranem do dołu na… betonową posadzkę. Szkło hartowane ma już sporo rys, więc nie będziemy skupiać się na każdej kolejnej. Zamiast tego sprawdzimy, co musi się stać, żeby Flexible Glass zostało poważnie zniszczone. Upadki na beton z wysokości 50 i 100 cm nie przyniosły żadnych poważnych szkód. Po dwukrotnym upadku z wysokości 150 cm na ekranie pojawiły się w kilku miejscach niewielkie odpryski. Zgodnie z zapewnieniami producenta, szkło jednak nie pękło. Po zdjęciu szkła z ekranu okazało się, że jest on cały – produkt spełnił więc swoją funkcję i choć pojawiły się na nim odpryski, to szkło ochroniło wyświetlacz.

flexible glass vs. tanie szkło
Xiaomi Redmi 6 ze szkłem 3MK Flexible Glass po upadkach z wysokości 150 cm na beton.

Test wytrzymałości: co potrafi znieść tanie szkło z Allegro?

Teraz czas na zmianę szkła. Zdejmujemy Flexible Glass od 3MK i zakładamy tanie szkło z Allegro. Ponownie upuszczamy telefon na panele podłogowe z coraz większej wysokości. Wynik pierwszego etapu testu może zaskakiwać. Szkło nie tylko nie stłukło się, ale też, choć zdjęcia nie są w stanie tego oddać, zebrało znacznie mniej rys, niż Flexible Glass.

flexible glass vs. tanie szkło

Betonowa posadzka zweryfikowała jednak możliwości taniego szkła. Drobne odpryski pojawiły się już po upadku z wysokości 100 cm (Flexible Glass ten problem zaczął dotyczyć przy 150 cm). Podobnie jak w przypadku Flexible Glass, telefon z tanim szkłem upuściłem również dwukrotnie ekranem do dołu z wysokości 150 cm. Efekty widać na zdjęciu poniżej. Całe szkło pękło w kilku miejscach, mocno wyszczerbiło się także na rogach i krawędziach. Mimo to podstawowa funkcja produktu została zachowana. Po zdjęciu taniego szkła okazało się, że sam wyświetlacz telefonu jest w nienaruszonym stanie.

Flexible Glass vs. tanie szkło
Xiaomi Redmi 6 z zamontowanym tanim szkłem z Allegro po upadkach z wysokości 150 cm na beton.

Jakie są słabe punkty tanich szkieł hartowanych?

Tanie szkło hartowane użyte do tego testu pokazało słabe strony tego typu produktów. Są mniej starannie dopasowane do wyświetlacza – tanie szkło testowane przeze mnie posiadało jedynie szeroką ramkę na przedni aparat i czujniki oraz było nieco zbyt wąskie, ale zdarza się też, że szkło wystaje poza krawędzie przedniego panelu lub nie posiada niezbędnych otworów. Testowane tanie szkło było też gorzej zapakowane, a jego grubość była zdecydowanie większa, co może nie podobać się niektórym osobom bardzo zwracającym uwagę na estetykę smartfona. Wreszcie tanie szkło było nieco mniej przyjemne w dotyku. Dla porównania Flexible Glass jest tak cienkie, że niemal niezauważalne na ekranie, a w dotyku bardziej przypomina czysty wyświetlacz. Żeby jednak pozostać w miarę możliwości obiektywnym, zaznaczam, że dla niektórych osób mogą być to jedynie szczegóły. W podstawowej roli, jaką jest ochrona wyświetlacza, tanie szkło również spisało się należycie.

Flexible Glass vs. tanie szkło z Allegro – ceny, dostępność, podsumowanie

Ceny hybrydowego szkła 3MK Flexible Glass zaczynają się od ok. 30 zł. W przypadku niektórych modeli telefonów cena ta jest jednak wyższa, np. wtedy, gdy smartfon ma mocno zaokrąglone krawędzie ekranu, a szkło ma przylegać do całej powierzchni wyświetlacza. Flexible Glass kupimy w sklepie producenta, a także m.in. w marketach z elektroniką. Tanie szkło z Allegro takiego typu, jak w przeprowadzonym przez mnie teście, można kupić na znanym portalu aukcyjnym za kilka złotych. Zdarzają się nawet oferty po 1-2 zł, oczywiście należy doliczyć koszt przesyłki.

Czytaj także: Samsung Galaxy S7 Edge spłonął – producent wydał oświadczenie

Biorąc pod uwagę, że za sam telefon płacimy od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, myślę, że dopłata kilkunastu złotych za pełnowartościową ochronę wyświetlacza, której pochodzenie znamy, nie jest tylko fanaberią. Nic tak nie psuje estetyki urządzenia i wrażeń z jego użytkowania, jak źle dopasowane, nieprzyjemne w dotyku szkło na ekranie. Patrząc jednak przez pryzmat najbardziej podstawowej funkcji, jaką jest niedopuszczenia do uszkodzenia wyświetlacza, muszę przyznać, że bardzo tanie i proste szkło również potrafi sprostać temu zadaniu. Kupując tanie szkło, wiele zależy od naszego szczęścia. Może służyć nam w podobny sposób, jak to markowe, ale możemy mieć też pecha i otrzymać źle dopasowany i słabo wykonany produkt.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.