ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android custom rom pierwsze kroki

Custom ROM w pigułce: pierwsze kroki przed instalacją nowego Androida

Autor: Jędrzej Markiewicz Kategoria: Artykuły

Jakiś czas temu zapowiedziałem serię artykułów i poradników dotyczących zagadnienia #CustomROM. W dużym skrócie: cykl ma regularnie dostarczać umiejętności oraz wiedzę na temat nieoficjalnego oprogramowania na wasze smartfony. Kazałem co prawda trochę na siebie poczekać, możecie być jednak pewni, że zawarte w tym i przyszłych tekstach informacje będą solidnie sprawdzone. Przede wszystkim chciałbym maksymalnie unikać sytuacji, w których czytelnik Android.com.pl przypadkowo ucegli swój telefon. Dlatego też, zanim zabierzemy się do jakichkolwiek spersonalizowanych poradników dla poszczególnych modeli, zapraszam na artykuł dotyczący odpowiedniego przygotowania się do zabawy z Custom ROM-ami.

Custom ROM — pierwsze kroki

Zanim zaczniecie operować jakikolwiek telefon, warto zadać sobie pytanie, jakie narzędzia, umiejętności i wiedza są potrzebne podczas pierwszego podejścia. Wielu codziennych użytkowników smartfonów zwyczajnie boi się rozpoczynać przygodę z Custom ROM-ami, bo tak naprawdę nie wie od czego zacząć. Nawet w przypadku trafienia na odpowiednią stronę internetową z instrukcją instalacji, informacji tam zawartych jest zwyczajnie za dużo na raz.

Zobacz też 1. artykuł z serii: Custom ROM: Dla wszystkich, którzy nie załapią się na Android 10

Dlatego też od początku tej serii ważna reguła: nie wykonujemy na swoich telefonach niczego, czego nie jesteśmy stuprocentowo pewni. Aby osiągnąć taki efekt, trzeba się do tego odpowiednio przygotować i zdobyć wiedzę. Wbrew pozorom samo obcowanie z modyfikacjami systemu nie jest relatywnie trudne. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami — i je rozumieć. W czym pomoże właśnie ta seria artykułów i poradników.

Custom ROM — pierwsze kroki: Czy instalowanie Custom ROM-ów jest dla mnie?

custom rom pierwsze kroki brick cegła

Jedyną przeszkodą w instalowaniu Custom ROM-ów jest nieznajomość swojego telefonu. Jeżeli wiele ustawień i funkcji waszego smartfona pozostaje dla was tajemnicą, zabawę w Custom ROM-y należy odłożyć na później. Na łamach naszego serwisu istnieje wiele artykułów i poradników, które zaznajomią każdego z całą paletą barw androidowego świata. Od tego też rozpocząłbym zdobywanie wiedzy o swoim sprzęcie. Być może funkcjonalność smartfona dostarczona od producenta jest wystarczająca i wcale nie potrzebujecie nowego Androida?

Zobacz też: Google BERT — nowy system wyszukiwania i pozycjonowania w Google

Jeżeli jednak ogarniacie w stopniu zadowalającym i wyższym wszystkie zakamarki waszego telefonu, prawdopodobnie zapragniecie czegoś więcej. Z każdą nową wersją systemu Android dochodzi cała masa nowych rozwiązań, które aż chciałoby się mieć w telefonie. Oprócz tego każdy Custom ROM oferuje swoje rozwiązania, których próżno szukać w oficjalnych softach od producenta. Wiąże się to jednak często z porzuceniem funkcjonalności nałożonych na oficjalnego Androida za pomocą nakładki od producenta. Trzeba więc mieć świadomość, że często w świecie Custom ROM-ów istnieje niepisana zasada „czegoś za coś”.

Liczę jednak, że po lekturze tego i przyszłych artykułów znajdą się głodni wiedzy, którzy dokładnie zdają sobie sprawę z tego, czego brakuje ich smartfonowi. A wtedy świat Custom ROM-ów jest — lub wktórce będzie — ich.

Custom ROM — pierwsze kroki: Słowniczek pojęć

custom rom pierwsze kroki twrp

Na tym etapie nie da się jednak wyjaśnić wszystkiego bez znajomości pewnych sformułowań, używanych podczas instalacji Custom ROM-ów (głównie stosowanych tylko w języku angielskim). Stąd też pokuszę się o stworzenie dla was małego słowniczka pojęć, których opanowanie jest niezbędne przed zabawą w customromowanie. Tak często jak to możliwe, będę starał się jednak operować słownictwem powszechnie znanym.

  • Custom ROM — nieoficjalne oprogramowanie systemu Android; również nazywane po prostu soft (od wyrazu software — oprogramowanie).
  • Recovery Mode — jeden z trzech, podstawowych trybów w telefonie, za pomocą którego można m.in. przywrócić telefon do ustawień fabrycznych; zmodyfikowane wersje Recovery Mode zawierają wiele dodatkowych funkcjonalności.
  • TWRP (Team Win Recovery Project) – najbardziej popularny zmodyfikowany Recovery Mod. Niezbędny przy instalacji wielu Custom ROM-ów.
  • CWM (ClockWork Recovery Mod) – drugi popularny Recovery Mode dostarczany poza oficjalną dystrybucją. Zwykle Custom ROM-y współpracują zarówno z TWRP jak i CWM.
  • Backup — Kopia zapasowa; najczęściej jednak w temacie Custom ROM-u określeniem backupu określa się kopię zawartości całego urządzenia, włącznie z systemem (istnieją także kopie zapasowe np. tylko danych użytkownika); zalecanym backupem w przypadku instalacji Custom ROM-ów zawsze będzie kopia zapasowa wszystkich danych w telefonie.
  • Bootloader — program rozruchowy każdego urządzenia; działa na najniższym poziomie urządzenia i od jego poprawnego działania zależy dosłownie wszystko (to taki odpowiednik windowsowego biosa); jeżeli w jakikolwiek sposób zaszkodzimy bootloaderowi, możemy mieć problem z uratowaniem urządzenia przed jego totalną bezużytecznością.
  • Zablokowany bootloader — określenie stosowane wobec urządzeń, którym producent zapewnił ochronę przed nieautoryzowanym oprogramowaniem; jeżeli posiadamy urządzenie z zablokowanym bootloaderem (obecnie najczęściej dotyczy to firmy Huawei), przed przystąpieniem do instalacji Custom ROM-u musimy za pomocą odpowiednich narzędzi go odblokować.
  • KNOX — mobilny system zabezpieczeń Samsunga dodawany do każdego ich telefonu; uznawany za najbezpieczniejszy system na Androida, ma jednak swoje wady — instalowanie Custom ROM-ów podbija tzw. flagę KNOX; urządzenia z podbitą flagą KNOX oznaczają ingerencję pozaserwisową w smartfonie (i najczęściej dotyczą właśnie zainstalowanego w telefoniu Custom ROM-u); kiedyś nabita flaga była najczęściej podstawą odmowy świadczeń gwarancyjnych, obecnie nie jest to przestrzegane restrykcyjnie (istnieją także sposoby na „cofnięcie” flagi KNOX).
  • Brick (ang. Cegła) – żartobliwe określenie na smartfony, które zostały niepoprawnie zmodyfikowane przez swojego właściciela; uceglenie telefonu jest możliwe tylko w przypadku niestosowania się do instrukcji; <wg badań amerykańskich naukowców> czytelnicy Android.com.pl to świadomi użytkownicy smartfonów, którzy dokładnie czytają artykuły i poradniki — z tego powodu nigdy nie uceglają swoich telefonów. 🙂

Wraz z postępem serii pojawiać się będzie więcej pojęć. Gdy wypisane zostaną wszystkie — skompiluję je w osobnym artykule, który zawsze będziecie mieć pod ręką.

Custom ROM — pierwsze kroki: Czego będę potrzebować przed rozpoczęciem instalacji?

Android backup

Przede wszystkim należy się upewnić, że zdajemy sobie sprawę z tego, z czym wiąże się instalacja Custom ROM-u. Nie potrzeba bowiem do tego żadnych specjalnych narzędzi (w większości przypadków). Stracimy jednak wszystkie zainstalowane aplikacje i system dostarczony oficjalnie przez producenta. Chociaż większość producentów udostępnia firmware, za pomocą którego można przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, warto zadbać o backup całego urządzenia. Zajmiemy się nim w kolejnym poradniku.

W tym momencie warto także sprawdzić, czy producent urządzenia nie utrudnił nam nieco procesu instalacji Custom ROM-u. Jeżeli nasz model ma fabrycznie zablokowany bootloader lub posiada Samsunga i osławiony system KNOX — należy się upewnić, że chcemy w to ingerować. Chociaż obecnie większość producentów nie zwraca już uwagi na to, czy instalowaliśmy zmodyfikowany system Android, czy nie — czasem jeszcze jest to podstawą do odmowy świadczeń gwarancyjnych.

Oprócz tego większość Custom ROM-ów wymaga bardziej zaawansowanego trybu Recovery Mode. Zanim zaczniemy jakiekolwiek operacje instalujące konkretny soft, polecam wyszukać najnowszy dostępny TWRC lub CWM dla waszego urządzenia. Jego instalacja podmienia oryginalny Recovery Mode, dodając przy okazji wiele funkcji, które od tej pory będziemy w stanie wykonywać z poziomu tego trybu. W każdym poradniku będę proponować konkretne wersje Recovery zalecane przy instalacji Custom ROM-u. Samemu trybowi Recovery i jego nieoficjalnym modyfikacjom poświecę także osobny artykuł.

Custom ROM to niebezpieczna zabawa tylko jeśli nie wiesz, co robisz

custom rom

Po lekturze tego artykułu najważniejsze to wyciągnąć parę kluczowych wniosków, które będą niezbędne do zabawy z instalacją nowych softów. Nie polecam rzucać się na głęboką wodę i podchodzić do tego tematu lekkomyślnie. Opanowanie powyższego słowniczka pojęć i zrozumienie, z czym wiąże się instalacja Custom ROM-u to podstawa. Jeżeli to będzie klarowane i jasne, androidowy świat nigdy nie będzie dla was tajemnicą.

Trzymam kciuki za każdego, kto dzięki temu i innym artykułom podejmie decyzję o zmodyfikowaniu swojego urządzenia. Wierzę, że wspólnymi siłami nadamy nowe życia starszym urządzeniom, które są już pozbawione wsparcia producenta!

Sprawdź najnowsze wpisy