Kilka miesięcy temu Sony oficjalnie ogłosiło, że trwają prace nad PlayStation 5, które trafi na rynek pod koniec 2020 roku. Z kolei nie tak dawno temu firma poinformowała, że na targach CES 2020 pokaże „unikalną wizję przyszłości„. Wiele osób, w tym ja, po cichu liczyło, że chodzi tutaj o PlayStation 5. Okazało się jednak, że Japończycy mieli na myśli własny samochód elektryczny, ale na szczęście o nowej konsoli też się wypowiedzieli. Nie tak obszernie, jak można by tego chcieć, ale zawsze.

Sony na CES 2020 – co nowego o PlayStation 5?

PlayStation 5

PlayStation 5 spędza sen z powiek wielu graczy, którzy już nie mogą się doczekać nowej konsoli Sony. Dzisiejszy pokaz Japończyków na targach CES 2020 nie można niestety nazwać pełnoprawną prezentacją PS5, a raczej konferencją, podczas której potwierdzone zostały niektóre przecieki.

Zacznijmy od początku – PlayStation 5 zaoferuje spore zmiany w kwestii audio, gdyż sprzęt w standardzie będzie obsługiwać dźwięk przestrzenny 3D Audio. Rozwiązanie to wyróżnia zdolność odwzorowywania obrazu przestrzennego zarówno w pionie, jak i poziomie. Przechodząc dalej – kontroler DualShock 5, który zostanie nieco przebudowany względem DualShocka 4, będzie obsługiwać technologię haptyczną, która zdecydowanie go wyróżni. Dzięki temu rozwiązaniu pad zapewni graczom niespotykane dotąd bodźce dotykowe – podczas gry będzie można na własnej skórze poczuć skutki wydarzeń, które wyświetlają się akurat na ekranie (np. szarpnięcie podczas eksplozji granatu czy uczucie oporu stawianego przez wodę podczas pływania).

Zobacz także: Jak będzie wyglądała wydajność konsol nowej generacji? Porównanie PS5 i Xbox Series X

Prawdopodobnie najbardziej odczuwalną zmianą w PlayStation 5 w stosunku do PlayStation 4 będzie superszybki dysk SSD, dzięki któremu ekrany ładowania będą znacznie mniej uciążliwe. Wbrew temu co można było przeczytać w internecie jeszcze niedawno, PS5 jednak będzie się mogło pochwalić obsługą Ray-tracingu. Dla przypomnienia – jest to technologia odwzorowywania światła w czasie rzeczywistym. Na sam koniec należy wspomnieć, że Sony w końcu zdecydowało się na implementacje napędu Ultra HD Blu Ray oraz pokazało oficjalne logo konsoli – możecie je zobaczyć na grafice głównej niniejszego tekstu. Premiera PlayStation 5 odbędzie się pod koniec bieżącego roku – prawdopodobnie w listopadzie lub grudniu.

PlayStation 4 ze świetnymi wynikami

PlayStation 4 statystyki CES 2020

Podczas swojej konferencji na CES 2020 Sony nie omieszkało także wspomnieć o wynikach PlayStation 4. Firma pochwaliła się, że konsola sprzedała się dotychczas w 106 milionach egzemplarzy, a gier na nią zeszło ponad 1,15 miliarda. PS4 zdecydowanie nie służy tylko jako element umeblowania, bo każdego miesiąca logują się aż 103 miliony użytkowników, z których 38,8 milionów opłaca abonament PlayStation Plus.

Sporym zaskoczeniem jest za to zestaw PlayStation VR, który od premiery trafił do zaledwie 5 milionów osób. Czekacie na PS5? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Sony

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.