ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
zalety płatności bezgotówkowych

Największe zalety płatności bezgotówkowych

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Coraz więcej osób płaci kartą oraz korzysta z internetowych przelewów czy transakcji Blik. Zalety płatności bezgotówkowych sprawiają, że nawet niektóre osoby w starszym wieku potrafią się do nich przekonać. Sprawdźmy, gdzie leży przewaga płatności oraz ogólnie transakcji bezgotówkowych nad gotówką i tradycyjnymi przelewami.

Oszczędność czasu i szybkość realizacji transakcji to niewątpliwie zalety płatności bezgotówkowych

Zbliżenie karty do czytnika i poczekanie na autoryzację jest znacznie szybsze od płatności gotówką w sklepie. W tym drugim przypadku kasjerka musi ponownie przeliczyć pieniądze, rozdzielić je do odpowiednich przegródek w kasie i wydać nam resztę. Niby nic wielkiego, ale wszystkie te czynności razem trwają dłuższą chwilę. Płatności bezgotówkowe pozwalają zaoszczędzić czas kasjerom, ale też pozostałym ludziom stojącym w kolejce. Płacąc kartą, można również wyjątkowo szybko zapłacić w kasie samoobsługowej, zresztą niektóre z nich obsługują wyłącznie bezgotówkowe transakcje.

zalety płatności bezgotówkowych

Jeszcze większą oszczędność czasu transakcje bezgotówkowe dają nam, gdy wykonujemy przelew środków, chcąc np. opłacić zamówienie złożone w internecie. Kiedyś trzeba było iść do banku lub na pocztę, czekać w kolejce, wypełnić specjalny blankiet i wręczyć obsługującej nas osobie gotówkę. Następnie pracownik banku lub poczty wykonywał przelew na wskazany przez nas rachunek. Odbiorca mógł się spodziewać środków na swoim koncie dopiero w kolejny dzień roboczy, a w przypadku przelewów za pośrednictwem Poczty Polskiej ten czas potrafił jeszcze bardziej się wydłużyć.

Robiąc przelewy online, etap stania w kolejce i wypełniania blankietów pomijamy całkowicie. Standardowy przelew, jeśli jest wykonywany między dwoma różnymi bankami, nadal może być widoczny na rachunku odbiorcy w następnym dniu. Dostępne są jednak także szybkie przelewy (np. BlueCash), które skracają ten czas do kilku-kilkunastu minut. W przypadku opłacania zakupów internetowych możemy zapłacić kartą lub np. podać kod Blik. W ten sposób pieniądze są u sprzedawcy już chwilę po złożeniu zamówienia, co przyspiesza wysyłkę naszych zakupów.

Płatności bezgotówkowe są pod niektórymi względami bezpieczniejsze od tradycyjnych

Niektóre osoby obawiają się takich sytuacji jak kradzież danych logowania do konta w banku lub płacenie ich kartami przez nieupoważnione osoby. Takie sytuacje wprawdzie mogą się zdarzyć, jednak jeśli zachowujemy ostrożność, ich ryzyko znacznie spada. Są natomiast sytuacje, kiedy decydując się na płatności bezgotówkowe, możemy zaoszczędzić sobie problemów.

zalety płatności bezgotówkowych

Noszenie dużej ilości gotówki przy sobie nie jest rozsądnym pomysłem. Niewykluczone, że padniemy ofiarą kieszonkowca albo przez nieuwagę możemy gdzieś zostawić portfel. Mając w portfelu kartę, takie sytuacje również mogą mieć miejsce. Jeśli jednak w porę się zorientujemy, że nie mamy przy sobie karty, możemy ją zablokować. Wystarczy zadzwonić na specjalną infolinię lub użyć aplikacji mobilnej banku. Dostępu do utraconych banknotów raczej nikomu nie zablokujemy, a nawet gdyby znalazł je ktoś uczciwy, prawdopodobnie nie miałby szans nam ich oddać. W przeciwieństwie do karty płatniczej, banknoty nie mają żadnych naszych danych. Pozostając w temacie bezpieczeństwa, warto wspomnieć, chociażby o procedurze chargeback, która pozwala na zwrot środków za transakcję kartą płatniczą, np. gdy padliśmy ofiarą oszustwa i nie otrzymaliśmy zakupionego towaru.

Kontrola wydatków i atrakcyjne promocje także przemawiają za płatnościami bezgotówkowymi

zalety płatności bezgotówkowych

Wiele banków oferuje wgląd do szczegółowej historii konta czy dokonanych płatności kartą. Oprócz standardowej listy sklepów, w których byliśmy i kwot, które wydaliśmy, możemy zobaczyć także różne ciekawe wykresy. Obrazują one, jak i na co wydajemy pieniądze. Analizując takie dane, możemy wysnuć wnioski, w jakich sytuacjach tracimy najwięcej środków i co możemy zrobić, by w kolejnych miesiącach nieco zaoszczędzić. Możemy również z poziomu aplikacji mobilnej banku ustalić limit wydawanych dziennie czy miesięcznie kwot oraz ilości przeprowadzanych transakcji. Wymaga to jednak pewnej inicjatywy z naszej strony. Trzeba więc pamiętać, że jeśli będziemy płacić kartą, Blikiem i wykonywać szybkie przelewy bezrefleksyjnie, pieniędzy będzie nam ubywać wyjątkowo szybko. Może nawet szybciej, niż gdybyśmy używali gotówki.

Czytaj także: Polacy o sztucznej inteligencji – ciekawe badanie NASK

Zaletą płatności bezgotówkowych są także liczne akcje promocyjne, które czekają na klientów. Popularne sklepy w galeriach handlowych informują niekiedy o możliwości zwrotu części wydanych na zakupy środków, jeśli zapłacimy kartą. Warto wspomnieć także o różnych loteriach i konkursach. To, czy możemy wziąć w nich udział, zależy już często od tego, w jakim banku mamy konto oraz jaką kartę posiadamy.

Poznaliśmy największe zalety płatności bezgotówkowych. Co z wadami?

Płatności bezgotówkowe są niezwykle szybkie i wygodne oraz posiadają szereg innych zalet. Nie oznacza to jednak, że są rozwiązaniem idealnym. Na wady płatności bezgotówkowych oraz sposoby, jak je zniwelować, warto jednak poświęcić osobne teksty. Możecie spodziewać się ich w najbliższych dniach.

Sprawdź najnowsze wpisy