ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
karę na cyfrowy polsat

UOKiK nałożył karę na Cyfrowy Polsat. Spółka ma zapłacić 35 mln zł

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o tym, że nałożył karę na Cyfrowy Polsat. Kwota do zapłaty przez spółkę wynosi prawie 35 mln zł. UOKiK uznał, że Polsat utrudniał swoim klientom bezpłatne oglądanie meczów podczas mistrzostw Euro 2016.

Dlaczego urząd nałożył karę na Cyfrowy Polsat?

Od 10 czerwca do 10 lipca 2016 roku trwały Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Niektóre mecze rozgrywane w ramach tych zawodów można było bezpłatnie oglądać w TVP 1, Polsacie oraz na stronie sport.tvp.pl. Były też jednak spotkania, które Polsat transmitował na zamkniętych kanał Polsat Sport 2 oraz Polsat Sport 3. Żeby uzyskać do nich dostęp, należało zapłacić Cyfrowemu Polsatowi 79 zł. Inne dostępne opcje to wykupienie pakietu na internetowej platformie Ipla za 99 zł albo przedłużenie umowy z Cyfrowym Polsatem na 24 miesiące. Zakodowane w Polsce mecze można było jednak oglądać za darmo na niemieckich kanałach ZDF i Das Erste. Cyfrowy Polsat oferował je swoim abonentom bez dodatkowych opłat w ramach wykupionych przez nich pakietów. Tuż przed meczem Anglia – Walia spółka usunęła jednak te kanały z automatycznej listy programów. Tak przynajmniej wynika z komunikatu UOKiK.

karę na cyfrowy polsat

Docierały do nas wówczas sygnały, że konsumenci są rozżaleni, bo Cyfrowy Polsat dokonał zmian bez uprzedzenia. Naszym zdaniem umyślnie utrudniał dostęp do transmisji, aby skłonić konsumentów do skorzystania z oferty spółki. Jeśli zależało im na meczach, mogli się zdecydować zapłacić za dostęp do transmisji. Brak rzetelnej informacji o wprowadzonych zmianach i o alternatywnych sposobach uzyskania dostępu do kanałów ZDF i Das Erste powodował dezorientację u konsumentów. Wielu z nich mogło nie wiedzieć, że nadal mogą za darmo oglądać transmisje meczów. W związku z tym mogli niepotrzebnie wydać pieniądze. Nasza decyzja ma być sygnałem dla przedsiębiorców, że takie działania są niedopuszczalne  – komentuje sprawę Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Cyfrowy Polsat ma zapłacić karę, ale może się odwołać od decyzji UOKiK

Urząd stwierdził, że Cyfrowy Polsat stosował praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Kara dla spółki to prawie 35 mln zł (34 918 515 zł). Ponadto Cyfrowy Polsat musi poinformować o decyzji UOKiK na swojej stronie. Decyzja nie jest jednak prawomocna. Spółka może odwołać się do sądu w ciągu miesiąca od jej doręczenia.

karę na cyfrowy polsat

Kanały ZDF i Das Erste są ogólnodostępne, czyli można je oglądać, jeśli mamy dekoder przystosowany do odbioru sygnału satelitarnego. Chociaż nie stanowiły oferty Cyfrowego Polsatu, to wybierało się je na dekoderze na takich samych zasadach jak kanały gwarantowane przez Cyfrowy Polsat. ZDF i Das Erste nadal były dostępne po usunięciu ich z automatycznego menu dekoderów Cyfrowego Polsatu, ale trzeba je było ustawić ręcznie, wpisując odpowiednie parametry. Jednak Cyfrowy Polsat nie informował konsumentów o takiej możliwości – wyjaśnia UOKiK w wydanym przez siebie komunikacie.

Czytaj także: Nowa aktualizacja OxygenOS wprowadza funkcję, którą smartfony OnePlusa powinny mieć od dawna

Do UOKiK docierały także inne skargi na działania Cyfrowego Polsatu podczas Euro 2016

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymywał skargi m.in. na jakość transmisji w internetowym serwisie Ipla. Widzowie twierdzili, że zapłacili za możliwość obejrzenia meczów, ale transmisja była wielokrotnie przerywana lub świadczona w niższej rozdzielczości, niż deklarował nadawca. UOKiK sugerował w tej sprawie Cyfrowemu Polsatowi, by zwrócił swoim klientom wniesione przez nich opłaty. Kontrowersje pojawiły się wokół warunków ofert na publiczne odtwarzanie transmisji z turnieju. UOKIK miał sprawdzić m.in. sposób kalkulacji opłat żądanych od miast, które chciały zaoferować mieszkańcom oglądanie transmisji w strefach kibica. Zastanawiano się również nad tym, czy Cyfrowy Polsat wprowadzał konsumentów w błąd w jeszcze inny sposób. Chodziło o sugerowanie, że posiadanie pełnej oferty kanałów sportowych Cyfrowego Polsatu oznaczać będzie bezpłatny dostęp do transmisji wszystkich meczów Mistrzostw Europy.

Źródło: UOKiK

Sprawdź najnowsze wpisy