Patrząc na urządzenia wearables w 2019 r., można stwierdzić, że był to względnie spokojny rok bez większych nowości. Procesor Snapdragon Wear 3100 firmy Qualcomm stał się szeroko dostępny w smartwatchach z Wear OS (z miernymi wynikami), Samsung kontynuował swoją ofertę Galaxy Watch z Galaxy Watch Active 2, a oferta opasek fitness rozmnożyła się jak grzyby po deszczu. Rok 2020 zbliża się bez zapowiedzi większych fajerwerków, choć nowa technologia Qualcomm i przejęcie spółki Fitbit przez Google, mogą pozwolić na pewne duże zmiany. Może w końcu zobaczymy Pixel Watch?

Szybciej i dłużej

Każdego roku nowa technologia pozwala naszym urządzeniom działać szybciej i dłużej. Urządzenia do noszenia w 2019 r. pokazały, że Fitbit potrafi wydłużyć żywotność baterii w Versa 2 w porównaniu do oryginalnej Versy, a procesor Snapdragon Wear 3100 firmy Qualcomm miał pewne znaczenie dla dłuższej żywotności baterii. Po raz kolejny w 2020 r. powinniśmy zobaczyć podobną poprawę w tym obszarze. Trudno powiedzieć dokładnie, jak znaczące będą te ulepszenia, ale po prostu ze względu na rozwój technologii nasze urządzenia noszone wydane w nowym roku, powinny stać się mocniejsze i być w stanie wytrzymać nieco dłużej między ładowaniami.

Zobacz także: Nowy Messenger na Windows 10 jest świetny! Pobierz go już teraz

Pixel Watch nie zadebiutuje bez nowego Snapdragona Wear

Szczegóły dotyczące chipsetów nowej generacji są w większości niejasne, ale słyszeliśmy pewne plotki na temat nadchodzącego procesora Snapdragon Wear 3300 od Qualcommu. Poprzednie procesory tego producenta, w tym Snapdragon Wear 3100, który był używany w 2019 roku, zostały zbudowane na przestarzałej platformie 28 nm. Jednak Wear 3300 będzie oparty na procesie 12 nm.

Qualcomm Snapdragon Wear

Na papierze może to nie brzmieć okazale, ale powinno to znacznie przyspieszyć działanie i wydłużyć żywotność baterii. Qualcomm nie wydał jeszcze oficjalnego komentarza na temat istnienia Wear 3300, ale biorąc pod uwagę, jak rozczarowujący okazał się Wear 3100, wszyscy czekają na kolejny chipset, który sprawi, że Wear OS będzie w końcu działał, jak należy.

Jeśli Qualcomm może zbudować chipset, który zapewni znaczące ulepszenia w obszarze czasu działania na jednym ładowaniu oraz szybkości działania, rok 2020 może być rokiem, w którym Wear OS wstanie z kolan.

Zdrowie i fitness

W ciągu ostatnich kilku lat istniał jeden podstawowy zestaw funkcji, z którego chętnie korzystali wszyscy producenci smartwatchów – śledzenie zdrowia i fitness. W 2020 r. jest bardzo prawdopodobne, że ta koncentracja zostanie wzmocniona.

fitbit google facebook

Fitbit jest liderem na rynku urządzeń do noszenia pod tym względem, oferując niezrównane monitorowanie kondycji, potężne monitorowanie snu (coś, czego nawet Apple Watch nie oferuje) oraz dostęp do członkostwa Fitbit Premium, które zostało wprowadzone pod koniec 2019 roku. Teraz, gdy Google zakupiło producenta, ciekawie będzie zobaczyć, jak wpłynie to na ofertę urządzeń do noszenia i przyszłe urządzenia z Wear OS. Czy smartwatche Fitbit będą istnieć tak jak dotychczas? Czy Google zintegruje platformę Fitbit i narzędzia śledzące w swoim własnym zegarku Wear OS? Cokolwiek się stanie, na pierwszym miejscu znajdą się narzędzia do monitorowania zdrowia i fitness.

Premiera Pixel Watch?

Każdego roku mówi się o tym, że Google tworzy swój własny smartwatch pod marką Pixel do swoich smartfonów i Chromebooków. Pojawiają się pogłoski i wycieki dotyczące zegarka Pixel Watch, media ekscytują się tymi plotkami, a potem nic się nie dzieje.

Google Pixel Watch

Trudno mi uwierzyć, że Google nigdy nie stworzy własnego smartwatcha, a biorąc pod uwagę, że umowa przejęcia Fitbit ma zostać sfinalizowana w pewnym momencie w 2020 roku, bardziej prawdopodobne jest, że Pixel Watch jednak nadejdzie w najbliższej przyszłości.

Raport z września 2019 r. ujawnił, że Google planował zrobić zegarek Pixel w 2016 roku, ale ostatecznie anulował projekt ze względu na problemy z wydajnością i synchronizacją. Myślę, że nasze szanse na uzyskanie zegarka Pixel Watch w 2020 r. są większe niż kiedykolwiek.

Źródło: androidcentral

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.