W coraz większej ilości sklepów internetowych możemy spotkać się z nową kategorią produktów, jaką są mystery boxy. Przyciągają one klienta atrakcyjną ceną, ale też emocjami, bo nigdy do końca nie wiemy, co tak naprawdę kupiliśmy. Wszystko staje się jasne w momencie, kiedy otwieramy paczkę odebraną od kuriera.

Czym są mystery boxy?

mystery boxy

Mystery box to zestaw kilku przedmiotów, które są połączone ze sobą tematycznie i zapakowane w jedno pudełko. Zazwyczaj widzimy podaną przez sprzedawcę tematykę/rodzaj produktów oraz ich orientacyjną wartość, a także cenę, za którą możemy nabyć boxa. Sklepy z odzieżą sprzedają boxy z bluzami lub skarpetkami, sklepy z gadżetami – licencjonowane produkty z konkretnego uniwersum. Cała zabawa polega na tym, że zamawiając mystery boxa, nie mamy pojęcia, jakie dokładnie przedmioty się w nim znajdują. Wiemy jedynie, jaki jest punkt wspólny wszystkich znajdujących się w nim produktów.

Dlaczego ludzie chętnie kupują takie zestawy?

Przez długi czas dążyliśmy do tego, by kupować bardziej świadomie. Zaczęliśmy czytać poradniki przed zakupem przeróżnych przedmiotów. W opisach ofert w sklepie internetowej oczekiwaliśmy pełnych specyfikacji i dokładnych zdjęć produktów. Z jednej strony pozwoliło to nam na lepsze wybory zakupowe. Z drugiej jednak sprawiło, że proces kupowania przez internet stał się dosyć przewidywalny i schematyczny.

mystery boxy

Można się dziwić, czemu ktoś kupuje przysłowiowego kota w worku, ale pewnego rodzaju niepewność i ekscytacja najwyraźniej też są w cenie. Lubimy niespodzianki. Znając przybliżoną tematykę mystery boxa, domyślamy się, że znajdujące się w nim produkty będą nas zadowalały. Być może zostaniemy nawet pozytywnie zaskoczeni konkretnym przedmiotem, o którego istnieniu wcześniej nie wiedzieliśmy. Jeśli natomiast okaże się, że którąś z rzeczy z mystery boxa posiadamy już od dawna lub nie interesuje nas ona… cóż, zdarza się.

Mystery boxy to wreszcie całkiem niezły pomysł na prezent. Kiedy wiemy, czym interesuje się druga osoba, ale nie znamy się na tym dokładnie. Kupując w dobrym sklepie taki zestaw produktów, możemy przypuszczać, że będą one dobrze dobrane i spodobają się obdarowanej osobie.

Mystery boxy są opłacalne dla sklepu oraz dla klienta

Deklarowana wartość produktów w pudełku jest zazwyczaj wyższa od ceny, którą płaci za zestaw klient. Działa to podobnie jak w przypadku zestawów, które mystery boxami nie są. Skoro kupujemy kilka produktów jednocześnie, sprzedawca może zaoferować nam je nieco taniej. Sklep także ma korzyść, ponieważ nawet gdy nie spodoba nam się jakiś produkt z mystery boxa, to prawdopodobnie ze względu na pozostałe przedmioty z pudełka nie zwrócimy go. Cyklicznie wypuszczane na rynek, dobrze dobrane mystery boxy skutecznie promują sklep. Niektórzy klienci wykupują subskrypcję i w efekcie co miesiąc otrzymują nowe pudełko wypełnione przedmiotami.

Czytaj także: Jeśli planujesz zakup modułów RAM, to zrób to jak najszybciej

Mystery boxy pokazują, że po osiągnięciu pewnego pułapu ludzie potrzebują przeciwwagi

Przez lata dążyliśmy do miniaturyzacji telefonów, a gdy w końcu osiągnęliśmy bardzo niewielkie rozmiary tych urządzeń, uznaliśmy, że ważniejsze są możliwości i komfort konsumpcji treści. Dziś smartfony z ekranami o przekątnej 6-6,5″, które ledwo co można obsługiwać jedną ręką, nikogo już nie dziwią. Podobnie jest z zakupami online. Przewidywalność i znajomość wszystkich aspektów produktu przed jego zakupem po części się nam znudziły. Oczywiście najważniejsze dla nas produkty nadal będziemy kupować, uważnie przyglądając się zdjęciom i opisom. Czasem jednak odrobina niepewności i ekscytacji tym, co znajdziemy w przesyłce, także jest mile widziana.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.