Nowe technologie to pojęcie tak szerokie, że ograniczmy się do mobilnego rynku, na którym zresztą nasz portal skupia się w głównej mierze. Rankingi 2019 roku mogliście już przeczytać w każdej materiinajlepsze smartfony, najważniejsze wydarzenia i subiektywne, redakcyjne podsumowanie. Tymczasem, powoli witając nową dekadę, przyjrzyjmy się, jakie tak naprawdę technologie będą się w głównej mierze rozwijać w 2020 roku. Naturalnie większość już poznaliśmy, a od 1 stycznia będziemy ich tylko wypatrywać w konsumenckim wydaniu.

Jakie nowe technologie powinny pojawić się w 2020 roku?

Tak przynajmniej brzmi teoria. W tym artykule nie chciałbym poruszać kwestii kompletnie nie do zrealizowania. W końcu zapowiedzi jest wiele, ale mam wrażenie, że dzisiaj za bardzo skupiamy się na nich, a nie na tym, z czego faktycznie możemy skorzystać. To jednak nie oznacza, że nowe technologie 2020 roku pozwolą nam tylko robić ładniejsze zdjęcia, wykręcać lepsze wyniki w AnTuTu i szybciej ładować akumulator. Naturalnie na to również musimy się nastawić, ale przyjrzyjmy się bardziej rozwiązaniom, które faktycznie wprowadzą istotną zmianę w codziennym użytkowaniu smartfonów.

Czas na aparaty pod ekranem, ale jeszcze nie żegnajmy się z otworami

Aparat pod ekranem Oppo

To pierwszy punkt, który przyszedł mi do głowy podczas planowania tego tekstu. O aparatach pod ekranem słyszymy już od przynajmniej trzech lat, gdy na dobre świat poznał wycięcia w wyświetlaczach. Jednak w kończącym się roku pojawiło się już tak wiele zapowiedzi i prototypów, że w przyszłym roku po prostu musi się pojawić konsumenckie urządzenie. O ile Samsung był jednym z pierwszych, który przedstawił takie plany, to jednak patrzyłbym na BBK Electronics, w szczególności Oppo i Vivo. Bardzo możliwe, że nowa dekada przyniesie prawdziwie bezramkowe smartfony, które nie ograniczą nas mechanicznymi elementami i brakującymi pikselami. Jednak na brak złączy i inne, tego typu innowacje jeszcze bym nie liczył. Tak, poznaliśmy Vivo Apex 2019 i Meizu Zero, a nawet plotki dotyczące takiego samego iPhone’a, ale na to jest ewidentnie za wcześnie.

W końcu poznamy 5G i wszystko, co z nim związane

Plany Oppo na 2020 rok

Mateusz w swoim tekście, podsumowującym 5G w Europie, wspomniał, że w każdym europejskim państwie do końca 2020 roku musi pojawić się przynajmniej jedno miasto, które będzie oferowało łączność nowej generacji. To tylko jeden punkt, który sprawia, że 5G będzie nam bliższe w 2020 roku. Do tego dochodzi fakt, że najprawdopodobniej wszystkie flagowce będą wyposażone w ten moduł, już zaczynają pojawiać się średniaki, a więc mówimy o ogromnej popularyzacji. Technologia ta tanieje i w porównaniu do 2019 roku ma dotrzeć do 7-krotnie większej liczby odbiorców. Rozwój 5G ma też bezpośredni wpływ na pojawianie się nowych technologii – w końcu ożyje Internet of Things, rozszerzona i wirtualna rzeczywistości, cyfrowe zdrowie i wszelkie inne gałęzie rynku, które mogą wykorzystywać łączność bezprzewodową nowej generacji.

Więcej składanych smartfonów z elastycznymi wyświetlaczami

Motorola razr

Samsung Galaxy Fold, już opóźniona Motorola razr 2019, wciąż niedostępny, ale cieszący się dużym zainteresowaniem Huawei Mate X, nietypowy Xiaomi Mi Mix Alpha i prekursor Royole FlexPai – to najważniejsze urządzenia tego roku, które wykorzystywały elastyczny wyświetlacz. Ich wspólne cechy to ograniczona dostępność i bardzo wysokie ceny. Obie mają się zmienić w przyszłym roku, kiedy to pojawią się nowe i tańsze generacje, a także być może jeszcze ciekawsze sposoby wykorzystania giętkich ekranów. Macie swój pomysł?

Rewolucja urządzeń noszonych

Pixel Watch Apple Watch

Tym razem może nie będzie to tak znacząca nowość technologiczna, co poprzednie, ale również może stanowić kamień milowy. Google wykupiło Fitbit, wcześniej przejęło część Fossila, więc czas najwyższy na… rewolucję Wear OS. To zdecydowanie jedna z najsłabszych odsłon Androida, pomimo że już dawno straciła przydomek Robocika. O ile na Pixel Watch jeszcze pewnie przyjdzie czas i być może poznamy go w przyszłym roku, to widzę dużą szansę na ogólne odrodzenie rynku urządzeń noszonych. Gigant pokroju Google ma spore szanse na wprowadzenie rewolucji, a nie tylko ewolucji do swojego ekosystemu. W końcu pamiętajmy, że Wear OS w teorii to nie tylko zegarki.

Rewolucja akumulatorów? Zostawiam furtkę

Samsung grafenowa bateria

Niedługo minie dekada, odkąd w istotnym stopniu interesuję się mobilnym technologiami i od samego początku słyszę, że już w przyszłym roku poznamy rewolucję w akumulatorach, aby smartfony mogły działać tygodniami. W takim razie zostawiam właśnie sobie taką furtkę, która może się spełni – podobnie jak pęknięcie bańki mieszkaniowej, kryptowalut i wszelkich innych. Mimo wszystko z pewnym dystansem podchodzę do prawdziwej rewolucji akumulatorów nawet w dalszej perspektywie. Spodziewajmy się, że mogą rosnąć pojemności, same ogniwa będą mniej podatne na degradację, ale smartfony działające tydzień? Na to nie liczę, bo znajdą się podzespoły z innymi rewolucjami, które chętnie wykorzystają dodatkową energię.

Jeszcze więcej zagrożeń

App Store Malware

Nie ma zabezpieczeń, których nie da się złamać. Jeżeli jakaś firma chwali się, że jest superbezpieczna, to zaraz znajdą się osoby, które udowodnią tę pomyłkę. Niestety, ale kończący się rok zwiastował w wiele ataków hakerskich, mniej lub bardziej dotkliwych i zapowiada się, że w przyszłym roku będzie podobnie. Jakby nie patrzeć, to nowe technologie łamania zabezpieczeń dają jeszcze większe pole do popisu w wyłudzaniu danych, pieniędzy i innych wartościowych rzeczy. Wielkie korporacje zdają się bagatelizować tę przemianę, ale dzisiaj o wiele bardziej trzeba bać się cyberataku, aniżeli kieszonkowca.

Zobacz też: Problemy z MIUI 11 – oby Was nie dotyczyły.

Jak sami widzicie, nowe technologie w 2020 roku zapowiadają się w głównej mierze ewolucyjnie, aniżeli rewolucyjnie. Jakby nie patrzeć, to właśnie kończący się 2019 rok wprowadził tyle innowacji, że te teraz będą rozwijane i dostosowywane. Na prawdziwe nowości musimy poczekać, ale równie dobrze mogłem o czymś zapomnieć, więc dajcie znać w komentarzach, jaka nowa technologia może pojawić się w 2020 roku?

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.