ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android dekada

Dekada z systemem Android. Wzloty i upadki zielonego robota

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Android rozkwitł przez dekadę. W 2010 r. to moment raczkowania, gdzie wciąż znaczącymi graczami były wtedy Symbian, iOS, BlackBerry OS, WebOS i Windows Mobile. Teraz, gdy zbliżamy się do 2020 roku, jest to najbardziej dominująca platforma na świecie. Jak się tu dostała? Oto najważniejsze kamienie milowe Androida w ciągu ostatnich 10 lat i sposób, w jaki doprowadziły one do sukcesu platformy.

2010 – Android 2.3

W 2010 roku Android miał około 5% rynku urządzeń mobilnych. W połowie roku osiągnął 13,8%, a rok zamknął 24,5%, co czyniło go drugą pod względem wielkości platformą na świecie.

motorola droid android

Najważniejszymi telefonami z Androidem były Motorola Droid, Samsung Galaxy S i HTC Desire. Linia Galaxy S stała się niezwykle popularna, jednak to sukces Motoroli Droid pomógł wznieść się zielonemu robotowi na mapie urządzeń mobilnych.

W grudniu 2010 r. Google wprowadziło na rynek system Android 2.3 Gingerbread wraz z Samsungiem Nexus S. Piernik jest prawdopodobnie najbardziej znaczącą wersją Androida. Historycznie była to jedna z najczęściej używanych wersji Androida w latach twórczych platformy.

Zobacz także: Nowy Microsoft Edge jest świetny. Wypróbuj go

2011 – Galaxy S2 i Ice Cream Sandwich

Kamienie milowe na Androida w 2011 roku nie wydawały się ważne, kiedy się wydarzyły, ale z perspektywy czasu można na to inaczej spojrzeć. Na przykład w lutym wprowadzono system Android 3 Honeycomb – wersję Androida przeznaczoną tylko na tablety. To była porażka. Na rynku pojawił się Samsung Galaxy S2. Inne godne uwagi telefony to HTC Thunderbolt i Motorola Droid X.

samsung galaxy s2

Jednak to oprogramowanie (po raz kolejny) zdefiniowało Androida w 2011 r. Google ogłosił w czerwcu Android 4 Ice Cream Sandwich. Wersja ta wprowadziła język projektowania Holo i czcionkę Roboto, których elementy zostały przeniesione z Honeycomb. Ice Cream Sandwich szybko oczyściło i zmodernizowało interfejs użytkownika, a także zawierało takie aspekty, jak Project Butter, który wzmocnił wydajność. Tam, gdzie Piernik wydawał się platformą dla maniaków, Android 4 sprawił, że platforma stała się użyteczna dla zwykłych ludzi.

2012 – najważniejszy hardware

Dzięki uderzeniu Android 4 Ice Cream Sandwich producenci urządzeń zaczęli dostarczać dobrze zrobiony, użyteczny sprzęt, który ludzie chcieli kupić. Rok 2012 ma wiele kamieni milowych dla Androida i prawie wszystkie dotyczą doskonałej gamy urządzeń wydanych w okresie 12 miesięcy.

nexus 4

Na rynku pojawiły się: Samsung Galaxy S3, HTC One X, tablet Nexus 7, Samsung Galaxy Note 2 i Google Nexus 4. To były niezwykle wpływowe telefony, które pomogły zdefiniować sposób korzystania z Androida przez pokolenie użytkowników. Android był wreszcie na równi z iPhonem pod względem flagowego sprzętu.

2013 – Android KitKat

To jest rok, w którym oprogramowanie i sprzęt dla Androida łączyły wysiłki na korzyść użytkowników końcowych. Google wypuścił system Android 4.4 KitKat, który dodatkowo wygładził wygląd platformy. Gigant zmienił zieloną barwę estetyczną Ice Cream Sandwich i Jelly Bean na bardziej neutralny wygląd. KitKat przyniósł nam również pierwsze starania Google w obszarze poleceń głosowych. Ludzie mogli powiedzieć „Ok Google”, aby otworzyć Google Now. To położyło podwaliny pod Google Assistant.

android kitkat

Najlepsze urządzenia tego okresu to: HTC One M7, Google Nexus 5, Samsung Galaxy S4 i Samsung Galaxy Note 3. Były one popularne wśród konsumentów i ugruntowały pozycję Androida jako lidera na rynku.

2014 – debiut koszmarnego Android Wear

Sama platforma Android w 2014 roku utrzymywała się na stałym poziomie. Dostaliśmy system Android 5 Lollipop i wyprodukowany przez Motorolę Google Nexus 6, które były świetnymi dodatkami do rodziny systemów operacyjnych i sprzętowych. Lollipop wprowadził Material Design, który od lat napędza wygląd Androida.

android wear

Ale największym z kamieni milowych Androida w 2014 roku było wprowadzenie Android Wear. W marcu tamtego roku firma Google wprowadziła na rynek wersję Androida do noszenia i wkrótce na rynek trafiły smartwatche od Samsunga i LG. Android Wear przekształcił się później w Wear OS i chociaż nie wydaje się być już zbyt ważny dla Google, nadal pozostaje jedną z platform dla producentów smartwatchów.

2015 – Android 6 Marshmallow, czyli bezpieczeństwo

Kamienie milowe w Androidzie zostały zdominowane przez oprogramowanie w 2015 roku. Oczywiście, Nexus 6P i Nexus 5x były świetnymi telefonami, podobnie jak Samsung Galaxy S6 i Galaxy Note 5, ale to Android 6 Marshmallow naprawdę podniósł poprzeczkę.

Nexus 6P

Marshmallow spowodował znaczącą zmianę w wyglądzie Androida. Google wprowadziło więcej kolorów w interfejsie użytkownika. Co najważniejsze, w 2016 r. Google zaczęło poważniej traktować bezpieczeństwo i prywatność. Marshmallow wprowadził na przykład obsługę czytników linii papilarnych dla całej platformy i zmusił twórców aplikacji do uzyskania zgody przed uzyskaniem dostępu do danych użytkownika, takich jak połączenia, lokalizacja i wiadomości. Te aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa były ogromną wygraną dla konsumentów.

2016 – „Ok, Google”

Google wprowadził Asystenta Google w 2016 roku i jest to największy kamień milowy dla Androida, oprócz samego Androida.

Asystent Google - przydatne komendy

Asystent został po raz pierwszy zaimplementowany w aplikacji do przesyłania wiadomości Google Allo i głośniku Google Home. Był to pierwszy raz, gdy użytkownicy Androida mogli składać prawdziwe żądania głosowe do inteligentnego głośnika. Był to dwukierunkowy asystent podobny do Siri od Apple, co oznacza, że odpowiadał ludziom za pomocą głosu.

Asystent Google pojawił się na urządzeniach Pixel i Pixel XL. Jesienią 2016 roku Google porzucił serię Nexus na rzecz telefonów Pixel, które dramatycznie zaktualizowały sprzęt, poważnie skupiając się na fotografii.

2017 – rok sprzętu i Oreo

Dzięki Asystentowi Google i systemowi Android 8 Oreo można było zbudować mnóstwo ekscytujących rzeczy w przestrzeni sprzętowej.

Android Oreo

Krótka lista niesamowitych urządzeń w 2017 roku obejmuje Google Pixel 2/2 XL, Huawei Mate 10 Pro, LG V30, Samsung Galaxy S8 i Galaxy Note 8. Użytkownik miał wiele opcji, jeśli chciał sprzęt, który robił zabójcze zdjęcia, miał świetną żywotność baterii i działał niezawodnie. Producenci sprzętu wprowadzili urządzenia wysokiej klasy, które nie tylko rywalizowała z iPhonami, ale także go przewyższały w niektórych obszarach.

2018 – dojrzałość Androida

Jeśli szukasz kamienia milowego na Androida w 2018 r., byłby to nowy poziom dojrzałości platformy. Android 9 Pie był fantastyczną aktualizacją systemu operacyjnego, z funkcjami zarówno dla użytkowników, jak i dla programistów.

Digital wellbeing

W Android Pie zobaczyliśmy, że Adaptive Battery pomaga wydłużyć żywotność baterii do nowych poziomów, a Digital Wellbeing pomaga ludziom lepiej zarządzać czasem spędzonym na gapieniu się na ekrany. Dzięki wersji Pie, system Android zakończył swoją działalność rok temu jako dojrzały i niesamowity system.

2019 – niewielkie zmiany i optymizm na przyszłość

Wraz z końcem 2019 r. w Google i Androidzie nastąpiły poważne zmiany. Jeśli chodzi o oprogramowanie, Google porzucił swój ponad dziesięcioletni pomysł nazywania każdej wersji słodkościami. Android 9 Pie był ostatnim deserem i ustąpił miejsca systemowi Android 10. Może to być tylko nazwa, ale wciąż oznacza koniec pewnej epoki. W najnowszej wersji nie zobaczyliśmy wielu zmian, a niewielkie usprawnienia. Co przyniesie nam kolejna dekada? Czas pokaże.

Źródło: androidauthority

Sprawdź najnowsze wpisy