ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung Galaxy S10 Plus Android 10

Jak zadbać o to, by smartfon z Androidem działał szybko? Trzy praktyczne porady

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Smartfony z Androidem są niesamowicie popularne. Sam aktualnie korzystam z Galaxy S10e, który działa pod kontrolą najnowszego Androida 10. Urządzenia z Zielonym Robocikiem na pokładzie mają jednak to do siebie, że trzeba o nie dbać, aby działały w porządku. W tym tekście przygotowałem trzy praktyczne porady, które warto wziąć sobie do serca, jeśli chcecie, by Wasze urządzenia działały jak najlepiej przez jak najdłuższy czas. Zaczynajmy!

1. Dbaj o to, jakie i ile aplikacji znajduje się na Twoim smartfonie

Aplikacje

Pierwszą zasadą dbania o działanie smartfona z Androidem jest ta mówiąca o tym, by trzymać na nim tylko aplikacje, z których naprawdę korzystacie. Znam bardzo wiele osób, które mają na swoich urządzeniach masę różnego rodzaju apek, które otwierają raz na rok lub… w ogóle. Nie usuwają ich, bo im się nie chce lub z jeszcze innych, absurdalnych powodów. Prawda jest taka, że wiele zainstalowanych aplikacji potrafi niepotrzebnie wpłynąć na wydajność nawet najbardziej wydajnego flagowca z Androidem.

Polecam więc pozbyć się aplikacji, z których nie korzystamy regularnie. Mówię także o tych, które są preinstalowane przez producenta danego urządzenia – niekiedy nie można ich całkowicie usunąć, ale za to warto je przynajmniej wyłączyć. Wszystko to można zrobić w ustawieniach – nie podaję dokładnie jak, gdyż nie istnieje uniwersalny poradnik dla wszystkich smartfonów. Warto też trzymać rozsądną liczbę aplikacji na telefonie – najlepiej mniej niż 50.

2. Regularnie aktualizuj system i aplikacje

smartfon android 10 bezpieczeństwo

Na forach czy w komentarzach pod artykułami bardzo często można przeczytać, że nowe aktualizacje systemu obniżają wydajność całego urządzenia. Czasami rzeczywiście tak się dzieje, ale zwykle nie dlatego, że w nowych wydaniach Androida programiści zawarli tajemniczy kod mający za zadanie sprawić, że smartfon zacznie mulić. Dla pewności, że wszystko pójdzie dobrze i nowa aktualizacja nie sprawi, że smartfon będzie działać gorzej, a w istocie lepiej, warto przywrócić go do ustawień fabrycznych i najnowszą wersję Androida zainstalować „na czysto”. Oczywiście nie jest to wymagane, aczkolwiek polecane. Prawda jest taka, że nowe wersje Androida nawet z zewnętrznymi nakładkami producentów najczęściej działają lepiej, niż poprzednie. To oczywiście tylko jedna z zalet regularnego aktualizowania oprogramowania, bo jest ich znacznie więcej.

To samo tyczy się aplikacji, które zwykle z aktualizacji na aktualizację stają się coraz lepsze i często lepiej zoptymalizowane.

3. Wyłącz / ogranicz animacje

Ograniczenie animacji

Aby smartfon działał bardzo szybko, warto rozważyć wyłączenie animacji lub ich ograniczenie. Sam od dawna korzystam z tej fenomenalnej możliwości, która sprawia, że m.in. aplikacje uruchamiają się zauważalnie szybciej, bo efektowne animacje ich otwierania się nie załączają.

Wspomniane animacje rzecz jasna obciążają smartfon, przez co po ich wyłączeniu także ogólna wydajność urządzenia powinna ulec poprawie. Aby tego dokonać, musicie poszukać odpowiedniej opcji w ustawieniach – w smartfonach Samsunga znajdziecie ją w zakładce „Zaawansowane funkcje”.

Zobacz także: Akumulatory litowo-metalowe już niemal gotowe do wejścia na rynek

To by było na tyle, jeśli chodzi o porady w temacie dbania o działanie smartfona z Androidem. Jeśli chcielibyście dodać coś od Ciebie, to sekcja komentarzy stoi otworem!

Sprawdź najnowsze wpisy