ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Firefox stracił miliony użytkowników

Najlepsze rozszerzenia Firefox. Użytkownicy Chrome mogą zazdrościć?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Co prawda Firefox nie jest najpopularniejszą desktopową przeglądarką, jednak ma swoje grono wielbicieli. Podobnie jak w przypadku Chrome, można do niej pobierać dodatki. Pragnę Wam zatem zaprezentować najlepsze rozszerzenia Firefox. Czy faktycznie użytkownicy Chrome mają czego pozazdrościć?

Najlepsze rozszerzenia Firefox

Adblock Plus

rozszerzenia firefox adblock

Adblock Plus to jeden z najlepszych dodatków do przeglądarki Firefox, który blokuje niechciane reklamy w Internecie. Ukrywa wszystkie niepotrzebne reklamy w często przeglądanych witrynach – zwiększając przepustowość, sprzątając „nieruchomości ekranowe” i zapobiegając ładowaniu złośliwego oprogramowania reklamowego. Użytkownicy Chrome dobrze znają ten dodatek.

Ghostery

rozszerzenia firefox ghostery

Ghostery to bezpłatne rozszerzenie przeglądarki Firefox z otwartym dostępem do kodu źródłowego i funkcją prywatności, służące do wygodniejszego blokowania reklam. Działa poprzez blokowanie żądań HTTP, na których aktualnie znajduje się użytkownik. Rozszerzenie to stosuje trzy podstawowe zasady dla swoich użytkowników: bezpieczniejsze, szybsze i inteligentniejsze przeglądanie.

Zobacz także: Oto najbardziej funkcjonalna przeglądarka na Androida

uBlock Origin

uBlock

uBlock Origin to bezpłatne rozszerzenie typu open source do filtrowania treści. Wyróżnia się na tle innych rozszerzeń, ponieważ wymaga mniej zasobów niż jakikolwiek inny bloker na rynku. Zużywa mniej pamięci niż inne programy blokujące, jednocześnie uruchamiając te same funkcje.

uBlock Origin blokuje wszelkiego rodzaju reklamy: banery reklamowe lub wideo na YouTube oraz trackery obserwujące Twoją aktywność online. Działa również jako bloker wyskakujących okienek, który może uchronić Cię przed złośliwym oprogramowaniem.

GreaseMonkey

GreaseMonkey

GreaseMonkey to rozszerzenie Firefoksa, które pozwala użytkownikom dostosowywać strony internetowe w dowolnym miejscu. Możesz instalować skrypty, które zmieniają wygląd strony lub mogą manipulować funkcjonalnością elementów przeglądania. Możesz umieścić wszystko na stronie, np. porównanie cen różnych lotów.

Skrypty te można również wykorzystać do automatyzacji, np. napisać skrypt, który polubi wszystkie posty na twojej ścianie na Facebooku. Skrypty użytkownika są napisane w Javie i można je łatwo zainstalować. Istnieje cała lista repozytoriów, w których dostępne są gotowe skrypty wraz z opisami i witrynami, których dotyczą.

Lightshot

Lightshot rozszerzenia firefox

Lightshot to dodatek, który jest najszybszym sposobem na zrobienie zrzutu ekranu dowolnego elementu w przeglądarce. Zapewnia wiele opcji dostosowywania screenshota. Możesz podświetlić wybrane elementy, dodawać kształty i tekst według własnego uznania.

Zrzut ekranu można udostępniać w kilku sieciach społecznościowych, można go wydrukować lub zapisać. Jedną z najlepszych cech Lightshot jest możliwość wyszukiwania podobnych zdjęć online.

uMatrix

uMatrix to firewall oparty na matrycy używanej do blokowania treści na stronach internetowych. uMatrix został zaprojektowany, aby zapewnić użytkownikowi precyzyjny dostęp do tego, co powinno być, a co nie powinno być wyświetlane podczas przeglądania. Rozszerzenie jest tworzone przez tego samego twórcę (Raymond Hill), co uBlock Origin. Główną różnicą między uMatrix i uBlock Origin jest to, że uMatrix daje więcej opcji blokowania lub zezwalania na dostęp na poziomie zaawansowanym.

Dark Reader

rozszerzenia firefox

Dark Reader to rozszerzenie typu open source, które tworzy ciemne motywy dla stron internetowych. Odwraca jasne kolory, dzięki czemu są łatwe do odczytania w nocy i mniej obciążają oczy. Możesz dostosować jasność, kontrast, sepię i skalę szarości według swoich potrzeb. Sekcja rozszerzenia strony z listą pozwala wybrać witryny, na których ciemny motyw powinien i nie powinien być stosowany.

Clippings

Clippings

Clippings to rozszerzenie, które zapisuje zaznaczony tekst ze strony internetowej lub e-maila. Celem wycinków jest zapisanie często używanego tekstu w małym klipie i przywołanie go za każdym razem, gdy jest potrzebny.

Grammarly

rozszerzenia firefox

Grammarly to rozszerzenie Firefoxa, które pomaga wyeliminować błędy w pisaniu. Ilekroć piszesz w Internecie, dodatek sprawdza i wskazuje błędy w pisaniu. Pomaga Ci upewnić się, że Twoje treści są wolne od błędów. Gramarly sprawdza wiele aspektów Twoich tekstów, w tym sprawdzanie pisowni, tworzenie zdań, sprawdzanie gramatyki, wykrywanie plagiatu i błędy interpunkcyjne.

Video Speed Controller

rozszerzenia firefox

Video Speed Controller to rozszerzenie, które zapewnia elastyczność przyśpieszania, spowalniania,  i przewijania dowolnych filmów HTML5. Po zainstalowaniu kontrolera prędkości wideo, w lewym górnym rogu odtwarzacza / wideo pojawi się nawigator. Po najechaniu myszą pokazuje opcje wykonania określonych zadań na danym filmie. Do każdego zadania przypisane są skróty, które można dostosować w sekcji ustawień rozszerzenia.

Rozszerzenia Firefox – czy użytkownicy Chrome mają czego zazdrościć?

Nie, użytkownicy Chrome nie mają czego pozazdrościć. Prawie wszystkie z podanych przeze mnie rozszerzeń są też dostępne na Chrome. Jedynym wyjątkiem jest tutaj GreaseMonkey. Nie oznacza to jednak, że aplikacja nie ma swojego odpowiednika na przeglądarkę Google. Tak czy inaczej, deweloperzy, którzy tworzą jakieś rozszerzenie na Firefox, na pewno zrobią podobną wersję dla Chrome.

Źródło: productivityland

Sprawdź najnowsze wpisy