Dzisiejsze smartfony mają ogromne jasne ekrany, arsenał bezprzewodowych sensorów i nadajników oraz bogate podzespoły. Technologia akumulatorów mobilnych stara się dotrzymać kroku napływowi wymagań. Jednak wiele smartfonów wciąż wytrzymuje tylko 5 godzin bardzo intensywnego użytkowania, zanim ich poziom naładowania spadnie do zera. W tym miejscu z pomocą przychodzą aplikacje wspierające oszczędzanie baterii w smartfonie. Czy jednak nadal mają one sens?

Aplikacje wspierające oszczędzanie baterii w smartfonie lekiem na zło?

Twórcy aplikacji na smartfony reklamują je jako cudownie oszczędzające baterię. Programy te mają na celu wydłużyć czas działania na jednym ładowaniu, ograniczając niepotrzebne zadania, zapewniając, że w telefonie działają tylko te programy, których naprawdę potrzebujesz w danym momencie.

Android 10 – oszczędzanie baterii

Na przykład niektóre aplikacje są notorycznie uruchamiane, nieustannie pobierają aktualizacje i pokazują powiadomienia lub w zasadzie czają się w tle telefonu podczas wykonywania innych zadań. W ten sposób zużywają czas procesora i żywotność baterii. Inne aplikacje cierpią z powodu problemów projektowych lub bezpośrednich wad (zwanych błędami), które powodują, że pobierają nadmiernie energię. Badacze z Purdue University niedawno ujawnili dane wskazujące, że w popularnej grze Angry Birds i w aplikacji Facebook aż 75% zużycia energii wynikało z reklam innych firm wyświetlanych dla użytkownika!

Te czynniki oznaczają, że trzeba wziąć się za zarządzanie baterią np. poprzez zainstalowanie odpowiedniego programu, prawda? Być może.

Aplikacje do oszczędzania baterii – lepiej się dwa razy zastanowić

Zacznijmy od najbardziej podstawowej i najważniejszej wskazówki. Jeśli zobaczysz aplikację oszczędzającą baterię reklamowaną w innej aplikacji, być może jako irytującą, migającą animację ostrzegającą przed zbliżającą się śmiercią baterii, nie dotykaj jej.

Te tak zwane aplikacje są czasami złośliwym oprogramowaniem, które w niektórych przypadkach faktycznie próbują ukraść Twoje dane osobowe. Jeżeli chcesz pobrać aplikację, to zrób to poprzez Sklep Play lub autoryzowany sklep i tylko po przeczytaniu recenzji innych użytkowników wskazujących, że aplikacja jest legalna i bezproblemowa.

Oszczędzanie baterii w smartfonie

Sposób działania wielu tego typu programów zależy od ich rzekomej magii. Niektóre aplikacje do oszczędzania baterii są tak zwanymi zabójcami zadań, które automatycznie zamykają aplikacje, które próbują się uruchomić. Teoretycznie jest to świetny pomysł, ale w niektórych sytuacjach te programy same się zrestartują, a następnie zostaną ponownie zamknięte i tak bez końca. To może jeszcze bardziej wyczerpać baterię i wywołać spustoszenie w ogólnej wydajności telefonu.

Zobacz także: Oto najbardziej funkcjonalne przeglądarki na Androida

Nie wszystkie aplikacje do oszczędzania baterii to zło

Zabójcy zadań mogą być wątpliwym sposobem na oszczędzanie baterii. Inne aplikacje są bardziej rozsądne, ponieważ odrywają głowy potworom pochłaniającym energię. JuiceDefender to jedna z takich aplikacji. Zamiast zabijać aplikacje, automatycznie wyłącza elementy chciwe energetycznie, gdy ich nie używasz. Na przykład, gdy nie znajdujesz się w pobliżu sygnału Wi-Fi, aplikacja wie, aby wyłączyć nadajnik-odbiornik Wi-Fi w telefonie. Easy Battery Saver działa podobnie. Ponadto możesz włączyć różne tryby (ogólne oszczędzanie, super oszczędzanie energii itp.), dostosowane do twoich preferencji i harmonogramu.

Abhinav Pathak, doktorant na wydziale inżynierii komputerowej Uniwersytetu Purdue, współpracował z zespołem naukowców, którzy śledzili wydatki energetyczne smartfonów. Porównał on smartfon z domem. Programy oszczędzające baterię upewniają się, że światła są wyłączone, gdy nikogo nie ma w domu, a piec jest wyłączony, gdy na zewnątrz jest gorąco. Do tych celów może pomóc aplikacja.

Z drugiej strony Pathak twierdzi, że te aplikacje nie mogą wykryć problemów z innymi programami, które zużywają znacznie więcej energii niż powinny. W szczególności stwierdził, że wiele aplikacji jest nieprawidłowo zaprogramowanych, w wyniku czego zużywają znacznie więcej energii. Na przykład aplikacja korzystająca z usług GPS może nie wyłączyć urządzenia GPS w telefonie nawet po zamknięciu aplikacji, co oznacza, że ​​telefon nieustannie wyładowuje energię.

W przypadku tego rodzaju problemów użytkownicy muszą mieć nadzieję, że programiści zaczną bardziej uważać podczas tworzenia aplikacji. W skrajnych okolicznościach może być konieczne odinstalowanie problematycznej aplikacji zamiast pozwalać jej wysysać życie z telefonu.

Aplikacja smartfonowi nierówna. Sposoby na oszczędzanie baterii w smartfonie

oszczędzanie baterii w smartfonie

Zrozum, że aplikacja oszczędzająca baterię, która działa świetnie na jednym urządzeniu, może nie osiągnąć wiele na drugim. Przeczytaj recenzje użytkowników dotyczące aplikacji, które najlepiej działają na twoim telefonie. Pamiętaj też, że aplikacje to nie jedyny sposób na oszczędzanie baterii. Naucz się być sprytnym, gdy angażujesz niektóre funkcje swojego telefonu.

Na przykład:

  • Wyłącz możliwości sieciowe, gdy ich nie używasz. Bluetooth i WiFi będą stale wyszukiwać sygnały i rozładowywać baterię. Zarządzaj częstotliwością aktualizacji swoich aplikacji. Niektórzy stale szukają najnowszych aktualizacji, które wymagają zarówno czasu procesora, jak i połączenia sieciowego.
  • Przyciemnij ekran telefonu. Najwyższe ustawienie jasności jest prawdopodobnie niepotrzebne i pochłania energię. Ogranicz także limit czasu włączenia ekranu. Jeśli ekran nie przechodzi w tryb gotowości przez dwie minuty, zużywa dużo baterii bez powodu. Ogranicz limit czasu do 30 sekund lub mniej.
  • Wiele telefonów ma także własne tryby oszczędzania energii. Zmień ustawienia lub wykonaj szybkie wyszukiwanie słów kluczowych online, a otrzymasz instrukcje dotyczące korzystania z wbudowanych trybów w urządzeniu.
  • Bez względu na to, czy oszczędzasz energię ręcznie, czy za pomocą aplikacji, obserwuj sposób, w jaki telefon zużywa energię. Aplikacja Carat, opracowana przez University of California, Berkley, przeprowadza dogłębną analizę systemów twojego telefonu i oferuje zalecenia dotyczące ulepszeń.

Źródło: electronics.howstuffworks

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.