OPPO z siedzibą w Chinach działa w branży smartfonów od blisko 11 lat. Telefony takie jak OPPO N1, OPPO N3, Find 7 i 7a zostały dobrze przyjęte przez użytkowników i krytyków. W ostatnich latach firma rozwinęła swoje skrzydła. Teraz jednak producent przygotowuje się do  dywersyfikacji swoich działań na wiele rynków w dziale IT i elektroniki użytkowej. Zostało to ogłoszone przez samego prezesa firmy, który nie pokazywał się publicznie przez ostatnie sześć lat. Zapowiedział on, że Oppo przestanie być jedynie firmą zajmującą się produkcją smartfonów. Producent rozpoczął badania w dziedzinie sztucznej inteligencji, cloud computing i internetu rzeczy. Firma widzi usługi internetowe jako swoją przyszłość, a ColorOS, OPPO Android UX odgrywa główną rolę w realizacji tej wizji.

Plany Oppo na 2020 rok

Plany Oppo na 2020 rok

Obecnie system ColorOS ma ponad 320 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie. Choć liczby te mogą wydawać się dość niskie, biorąc pod uwagę łączną liczbę użytkowników systemu Android, to jednak nadal tworzą one ogromną bazę użytkowników. Oprogramowanie odgrywa kluczową rolę w najbliższej przyszłości OPPO, a to stanie się widoczne dopiero wraz z pojawieniem się 5G, który jest uważany za katalizator integracji różnych technologii.

Wdrożenie 5G

Plany Oppo na 2020 rok
Oppo jest dziewiątym na świecie, co do poziomu zaangażowania graczem na rynku 5G. Firma składa wnioski patentowe w ponad 20 krajach i w ponad 2500 domenach. Ogółem OPPO złożyło ponad 40 tysięcy wniosków patentowych na całym świecie, z czego do tej pory przyznano 14 tysięcy. Firma zajmuje trzecie miejsce w Chinach pod względem liczby patentów przyznanych krajowym przedsiębiorstwom. Patenty te są wynikiem ciągłych inwestycji firmy w badania i rozwój. Obejmują one 10 mld USD ogłoszone w ubiegłym roku przez CNY. Producent nie zamierza zwalniać i w przyszłym roku chce przeznaczyć jeszcze więcej zasobów na rozwój 5G. Koncentrując się na sieci nowej generacji, OPPO planuje realizować trzyetapową strategię. Ta zakłada budowę wieloportalowego ekosystemu ze smartfonami i inteligentnymi urządzeniami w samym jego centrum.

Badania

Plany Oppo na 2020 rok

Badania producenta nie kończą się jednak wyłącznie na sieciach 5G. Posiada on również patenty związane z lotnymi związkami organicznymi (VOOC), a także tysiąc innych patentów podstawowych. Oppo jest obecnie właścicielem sześciu instytutów badawczych i czterech ośrodków, zatrudniających ponad 10 tysięcy osób zajmujących się badaniami i rozwojem. Firma planuje zainwestować kolejne 50 mld RMB w ciągu najbliższych pięciu lat. Zostaną one przeznaczone na rozwój technologii IT. Zaliczają się do nich głównie cloud computing, oprogramowanie i technologia sprzętowa. OPPO jest również zaangażowane w modernizację interfejsów użytkownika. Producent zamierza się także skupić na optymalizacji treści.

Strategia Integracji 3-kołowych doświadczeń

Oppo rozszerza działalność
W 2020 roku OPPO będzie stosować strategię integracji 3-kołowych doświadczeń z wieloma urządzeniami. Pierwszy krąg w niej to cykl osobisty składający się z urządzeń, które są najbliżej użytkownika. Obejmuje on smartfony, słuchawki bezprzewodowe, smartwatche i inne najczęściej używane urządzenia. Smartfon odgrywa tu kluczową rolę, ponieważ posiada największą z nich wydajność. Następne w kolejce są smartwatche, ponieważ przekazują krytyczne dane użytkownika i działają jako alternatywny punkt interakcji. Trzecim punktem wejściowym są słuchawki. Umożliwiają one nawigację i tłumaczenie na podstawie inteligentnego asystenta głosowego.

Zobacz też: Aktualizacja biblioteki HBO GO – co nowego w serwisie?

Drugi krąg lub krąg pionowy składa się z wyposażenia lokalu klienta w technologię łączności 5G. Ma ona być oparta o centralny router, który będzie pełnił funkcję lokalnego pośrednika pomiędzy wszystkimi urządzeniami wykorzystującymi sieć następnej generacji. OPPO planuje wprowadzić router 5G CPE w pierwszym kwartale 2020 roku. Będzie on akceptował kartę SIM i obsługiwał technologie Bluetooth, Zwave i ZigBee, łącząc w pary do tysiąca urządzeń 5G w tym samym czasie.

Trzeci krąg OPPO to wirtualna i rzeczywista integracja. Krąg ten składa się z okularów AI/AR. Kluczową rolę odegrają tu najnowsze okulary AR OPPO działające na Glass OS. Urządzenie zostało niedawno zaprezentowane podczas OPPO Inno Day. Jest ono wyposażone w kamerę HD, 2 kamery z obiektywami typu rybie oko dla szerszego pola widzenia oraz kamerę Time-of-Flight umożliwiającą rekonstrukcję 3D. Okulary OPPO Glass obsługują również dźwięk przestrzenny 3D, zapewniając wciągające doświadczenie AR.

Rok 2020 to wielkie zmiany dla Oppo

Plany Oppo na 2020 rok

W 2020 roku OPPO zamierza wyjść poza konwencjonalną sferę produkcji smartfonów. Producent jest na dobrej drodze do wykorzystania swojej pozycji w biznesie, aby zaoferować klientom bardziej wciągający i połączony styl życia AI w przyszłości. Podsumowując: OPPO planuje stworzenie ekosystemu inteligentnych urządzeń, działających jako wiele skoordynowanych ze sobą punktów wejścia. Firma co prawda zaczyna od urządzeń skupionych wokół głównego routera, jednak w przyszłości urządzenia te mają stanowić równoległą sieć.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.