Richie Hawtin znany w świecie muzyki techno, zawsze był w stanie modyfikować istniejące pomysły w sposób, który jest ekscytujący. Tym razem chodzi o wideo z koncertu. CLOSER to niesamowita aplikacja Hawtina, nad którą pracował przez 10 lat. Jest to interaktywny „eksperyment” audiowizualny, który pozwala użytkownikom zdekonstruować proces twórczy Hawtina podczas występu.

Niesamowita aplikacja to zupełnie różne wrażenia z koncertowych filmów

Filmy z koncertów były robione od wieków, a firmy próbują wymyślić, jak zwiększyć ich interaktywność. Rhapsody, Wave, Oculus VR i wiele innych próbowało to zrobić, w tym ostatnio zamknięty WAV (aplikacja Kanye, która transmitowała na żywo). Wszyscy jednak koncentrują się na aspekcie na żywo, nie bawiąc się wcześniej nagranym materiałem.

Tutaj zaczyna się interakcja. W aplikacji można włączać i wyłączać warstwy dźwięku, aby usłyszeć poszczególne elementy, a jednocześnie przełączać się między wieloma kątami kamery, aby zobaczyć, jak to wszystko się łączy. W przypadku każdego przedstawienia, dwie osoby mogły zobaczyć i usłyszeć zupełnie inne rzeczy.

Zobacz także: Jest odwrotnie niż myślałeś, Night Mode nie działa pozytywnie na spanie – wyłącz tę funkcję!

Czym różni się CLOSER od innych?

Kilka innych rzeczy sprawia, że CLOSER wyróżnia się od zwykłego wideo koncertowego. Po pierwsze, aplikacja ma trzy pionowo ułożone ekrany, które w jakiejkolwiek formie są interaktywne. Górny panel można przesuwać między widokiem widowni, a opcjami wizualnymi programu. Środek to statyczne, górne ujęcie Hawtina, które pozwala kontrolować dźwięk oraz włączać i wyłączać syntezatory, efekty i bębny. Dolny panel można przesuwać między zbliżeniami różnych urządzeń.

closer niesamowita aplikacja

Hipnotyzujące jest obserwowanie, jak dłonie Hawtina tańczą na niestandardowym mikserze Model One z 10 kanałami lub bawią się suwakami na Malekko Voltage Block, aby szybko tworzyć sekwencje w czasie koncertu. Dj ciągle się porusza, a fale dźwiękowe falują, gdy przesuwa przełączniki lub pociąga w dół gałki.

Wybór kątów i dźwięków kamery pozwala każdemu użytkownikowi skupić się na tym, co przyciąga jego uwagę. Jesteś zainteresowany modułami Eurorack? A może chcesz zobaczyć, jak miksuje utwory w Model One? Możesz odizolować tę warstwę dźwięku i przejść do ekranu pokazującego dokładnie, co robi.

Niesamowita aplikacja pozwoli ludziom zobaczyć, jak pracuje DJ

Efekt aplikacji jest podwójny. Hawtin chce szerzyć ideę koncertu i inspirować innych do kreatywnego korzystania z technologii. Większość osób oglądających DJ-a nie wie, jak działa sprzęt, a nawet może zobaczyć, co się dzieje. Sprzęt zazwyczaj leży płasko na stole, a działania, które powodują drastyczne zmiany dźwięku, nie wymagają ekstrawaganckich ruchów. Hawtin ma nadzieję, że zaglądanie do środka pozwoli ludziom uzyskać lepszy wgląd w to, co się dzieje i dać lepsze pojęcie o tym, jak wiele dzieje się na raz.

Niesamowita aplikacja closer

„DJing jest bardziej popularny niż kiedykolwiek wcześniej, ale coraz mniej rozumiemy, kim jest DJ”.

– powiedział Hawtin.

Historia CLOSER

Hawtin zaczął myśleć o stworzeniu interaktywnej aplikacji ponad dziesięć lat temu. Chciał sposobu na podzielenie się swoim wielowarstwowym podejściem do DJingu zaprezentowanym na albumie kompilacyjnym z serii DE9, w którym zastosowano dwa gramofony, skrzynkę efektów i automat perkusyjny Roland TR-909. Wczesne wersje aplikacji były znacznie bardziej proste przez ograniczenia techniczne.

W 2017 r. Hawtin zadebiutował w programie audiowizualnym CLOSE w Coachelli. W wydarzeniu Hawtin stał obok dwóch stołów zaopatrzonych w sprzęt, a kamery były umieszczone nad głową. Korzystając z technologii mapowania wideo, tworzone były wizualizacje na podstawie jego rzeczywistych ruchów na scenie wchodzących w interakcje z urządzeniem. Z kamerami, które są głównym celem występów wydarzenia CLOSE, wszystko działało, jak trzeba. „Okej”, powiedział, „teraz mamy to. Możemy to umieścić w angażującej aplikacji”.

Ale nawet wraz z postępem technologicznym na przestrzeni lat Hawtin stanął w obliczu intensywnych wyzwań związanych z wprowadzeniem aplikacji na rynek. Utrzymywanie synchronizacji wielu plików audio i wizualnych podczas włączania i wyłączania elementów oraz klapanie między kątami kamery jest zniechęcające. Zapewnienie, że zobaczysz i usłyszysz to, co powinieneś zobaczyć i usłyszeć, nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Ale w końcu się udało.

„Ta aplikacja była niezwykle trudna. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy naprawdę kilka razy myśleliśmy, że będziemy musieli anulować całą sprawę”.

– mówi Hawtin.

Trudno mu było uruchomić aplikację na smartfonach. Pliki były ogromne, telefony się rozgrzewały. Doświadczenie wydawało się niepełne.

„Ludzie, którzy interesowali się wyłącznie muzyką techno i electro, uwielbiali ją… ale brakowało jej elementu wizualnego”.

– powiedział Hawtin.

Aplikacja do pobrania dla każdego

Minusem żonglowania całym tym wyraźnym wideo i dźwiękiem bez opóźnień jest to, że musisz pobrać każdy film. Pobieranie dużych plików jest uciążliwe.

Aplikację można pobrać na iOS i Androida, ale wciąż jest ona w fazie testów. Element transmisji na żywo będzie dostępny dla wybranych programów w przyszłości, a Hawtin chciałby zawrzeć dodatkowe kanały audio, aby ludzie mieli jeszcze większą kontrolę nad tym, jak wchodzą w interakcje podczas oglądania. Aplikacja CLOSER łączy wiele trendów w jeden ambitny pomysł na temat nowych sposobów interakcji ludzi z nagraną muzyką lub nawet występem na żywo.

Źródło: theverge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.