Google Play to zwykle miejsce, w którym szukamy aplikacji na Androida. Warto jednak mieć świadomość, że to nie jedyne miejsce, gdzie znajdziemy ulubione programy. Chociaż Google nie zezwala na pobieranie innych sklepów z aplikacjami z samego Sklepu Play, nie oznacza to, że nie możesz ich zdobyć. Oto najlepsze alternatywy dla Google Play.

Zanim pobierzesz alternatywy Google Play

Aby umożliwić urządzeniu instalowanie tych aplikacji, musisz najpierw wykonać następujące kroki:

  • Przejdź do menu Ustawień,
  • Otwórz Zabezpieczenia,
  • Zaznacz pole nieznane źródła,
  • Umożliwi to teraz instalowanie aplikacji (lub pakietów APK) spoza Google Play. W moim telefonie ta opcja znajduje się w Aplikacje i powiadomienia > Instalowanie nieznanych aplikacji.

Ostrzeżenie: włączenie nieznanych źródeł oznacza, że zainstalowane aplikacje nie są „wsparte” przez Google. Oznacza to również, że aplikacje pobrane przez te sklepy mogą również nie mieć wewnętrznych zabezpieczeń Google.

Mimo, że podane tutaj sklepy są w miarę pewne i bezpieczne, należy zachować ostrożność podczas pobierania aktualizacji lub jakichkolwiek innych aplikacji, zwłaszcza czegoś, co oferuje normalnie płatną aplikację za darmo.

Zobacz także: Wojnę na linii: Android – iOS trzeba skończyć! Idą święta!

Najlepsze alternatywy Google Play – lista

Amazon App Store

Spoglądając poza Google Play, warto zacząć od Amazon App Store. Tutaj możesz uzyskać tysiące darmowych i płatnych aplikacji, a także płatnych aplikacji za darmo. Amazon codziennie rozdaje płatną aplikację za darmo, a korzystanie ze specjalnego sklepu z programami jest jedynym sposobem na dostęp do nich. Amazon regularnie oferuje również bezpłatne pakiety płatnych aplikacji (również dobre).

Amazon App Store

Oprócz świetnych bezpłatnych tytułów, Amazon App Store ma ogromny wybór książek, filmów i piosenek – często po niższych cenach niż w Google Play. Pamiętaj, że musisz mieć konto Amazon, aby korzystać z usługi.

GetJar

GetJar to alternatywa z szeroką gamą bezpłatnych aplikacji do pobrania. Można je filtrować według kategorii (i podkategorii), które są w większości takie same jak w Google Play. Są to przykładowo: produktywność, finanse, zdjęcia itd.

GetJar alternatywy Google Play

GetJar jest dostępny nie tylko na telefony z Androidem, ma obsługę wielu platform (iOS, BlackBerry, Windows Mobile itp.). Znajdziemy tu także komentarze użytkowników (polubienia i „nielubienia” oraz obsługę Facebooka).

F-Droid

W przeciwieństwie do innych sklepów z aplikacjami, F-Droid jest finansowany z darowizn, a same aplikacje nie mają recenzji ani ocen. Jednak wszystkie zawarte w nim aplikacje to FOSS (darmowe i otwarte oprogramowanie).

F-Droid Alternatywy Google Play

Jest to doskonały sklep z aplikacjami dla programistów, ponieważ każdy może bezpłatnie uzyskać dostęp do kodu tych programów. Możesz znaleźć konkretną funkcję lub funkcje, które Ci się podobają i których chciałbyś użyć w swojej własnej aplikacji. Możesz także po prostu uzyskać dostęp do kodu i skopiować go. Minusem jest to, że aplikacje nie zawsze są tak „profesjonalne”, jak w sklepach takich jak Google Play i Amazon App Store.

Aptoide

Jednym z najbardziej wyrafinowanych źródeł aplikacji jest Aptoide. Współpracuje z rozproszoną siecią różnych dostawców sklepów i ujednolica ich w ramach platformy Aptoide. Stanowi to jednak poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Aptoide alternatywy Google Play

Aktualizacje aplikacji przechodzą przez Aptoide szybciej niż w Google Play. Dostępne są również wersje beta WhatsApp lub Nova Launcher. Niektóre aplikacje oferowane bezpłatnie w Aptoide, są płatne w Sklepie Play, co podaje w wątpliwość ich pochodzenie. Jeśli korzystasz również z jednego z wielu sklepów innych firm, zobaczysz więcej pirackich programów.

UpToDown

Przy 2,5 milionach aplikacji przetestowanych pod kątem złośliwego oprogramowania, Uptodown wydaje się być niezawodną alternatywą dla Sklepu Play. Liczba konkretnych aplikacji na Androida jest znacznie niższa z oficjalną liczbą „30 000”, ale okazuje się wystarczająca. Pakiety instalacyjne są dostępne do pobrania na stronie internetowej, ale zaleca się najpierw instalację aplikacji uptodown. Poinformuje Cię ona o dostępnych aktualizacjach w przyszłości.

UpToDown alternatywy Google Play

W krótkiej, anonimowej konfiguracji możesz zdecydować, czy chcesz być informowany o nowych wersjach aplikacji, czy nie. Następnie możesz przeglądać sklep. Wkrótce zauważysz, że czegoś brakuje: nie ma płatnych treści – Uptodown nie ma systemu płatności. Oznacza to, że nie można płacić za aplikacje ani zakupy w aplikacjach. Tak więc płatne aplikacje albo w ogóle nie występują, albo zaczynają się od komunikatu o błędzie.

Tomás Ratia, doradca ds. strategii i wzrostu, wyjaśnia, że Uptodown początkowo używa Virus Total do automatycznego sprawdzania 2,5 miliona APK za pomocą 50 silników anty-malware. Ponadto lokalny zespół redakcyjny dba o ręczną kontrolę jakości i tworzy neutralne testy w formatach tekstowych i wideo.

APKUpdater

APKUpdater

W przeciwieństwie do pokazanych poprzednio alternatyw dla Google Play, APKUpdater ma prostszy cel: dostarcza aktualizacje wcześniej niż inne sklepy. Chcesz korzystać z nowych funkcji WhatsApp wcześniej niż znajomi? Potrzebujesz APKUpdater, ponieważ informuje on o dostępnych aktualizacjach wcześniej niż jakikolwiek inny sklep z aplikacjami na Androida.

Źródło: androidpit

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.