Szanowni Państwo, zaczyna się weekend i większość będzie odpoczywała, dlatego zajmijmy się trochę luźniejszą tematyką – łamaniem zabezpieczeń… Okazjonalne wycieki prowadzą nie tylko do ujawnienia pewnych wrażliwych danych poszkodowanych, ale też wglądu do stosowanych przez ludzi haseł. W dobie internetowej złamanie naszych zabezpieczeń może doprowadzić do fatalnego naruszenia prywatności, które może mieć tragiczne skutki – nie tylko żenujących postów na Facebooku, ale też reperkusji prawnych czy finansowych. Dlatego, choć wszyscy wiemy, że należy mieć skomplikowane hasła, a najlepiej różne dla różnych witryn czy kont, często górę bierze lenistwo ludzi, które miewa również tragikomiczne, medialne następstwa… W Polsce kilka lat temu spore reakcje wywołała sytuacja z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem, gdy w czasie wywiadu można było zobaczyć karteczkę z loginem i hasłem na używanym przez polityka komputerze… Dla ciekawskich – hasło brzmiało niebieski7. Miejmy nadzieję, że nie znajdowała się na nim żadna krytyczna, tajna dokumentacja. Warte przypomnienia jest jeszcze złamanie zabezpieczeń strony premier.gov.pl, gdy hakerzy ujawnili, że login brzmiał admin, a hasłem było admin1. Absurdalne? W każdym razie właśnie ukazał się coroczny ranking serwisu SplashData, dotyczący najpopularniejszych stosowanych haseł przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych i myślę, że wiele z wyników możemy nałożyć na nas samych…

Jak tworzyć silne hasła w internecie?

hasło 2019 rok ranking

Dla spokoju ducha – dla najmłodszych i najstarszych czytelników – silne hasła wpływają na trudność złamania zabezpieczeń internetowych kont. Przestępcy nie są odizolowani od społeczeństwa i nie zamierzają utrudniać sobie pracy – najpierw będą stosować najprostsze rozwiązania, licząc na efekt. Wrzucasz zdjęcie swojego psa na Facebooku – może jego imię będzie hasłem do Twojego profilu? Błędem jest również stosowanie daty urodzenia – nawet w odwrotnej kolejności – imienia zwierzaka, nazwy ulubionego zespołu, filmów, zainteresowań czy innych fraz, które mogą wynikać z publikowanych na mediach społecznościowych treści. Przede wszystkim unikajmy stosowania tego samego hasła na różnych stronach. Raporty dotyczące cyberbezpieczeństwa podają, że ma to miejsce w przypadku aż 75% internautów. W takim przypadku przejęcie hasła z jednego serwisu daje przestępcy dostęp do większości naszych kont. Bezpieczne hasło będzie się składać z małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Lepiej dmuchać na zimne, niż mierzyć się z poważnymi konsekwencjami zaniedbania… No, skoro wszystko jest jasne, to zajrzyjmy do koszyczka ze zgniłymi jajami – najgorszymi hasłami 2019 roku.

Zobacz też: Facebook śledzi użytkowników

Najgorsze hasła 2019 roku – ranking

hasło 2019 rok ranking

Wyniki zebrano na podstawie wycieków danych z ostatnich miesięcy i dotyczą przede wszystkim USA. Należy odnotować, że 10% wszystkich użytkowników zabezpieczało się przynajmniej 1 z listy 25 najgorszych, najpopularniejszych haseł. Pozwolę sobie przytoczyć 5 pierwszych pozycji listy i kilka, moim zdaniem ciekawszych:

1. 123456
2. 123456789
3. qwerty
4. password (hasło)
5. 1234567
8. iloveyou (kochamcię)
9. 111111
11. abc123
14. admin
18. lovely (kochany/śliczne)
22. princess (księżniczka)
23. dragon (smok)
24. password1 (hasło1)
25. 123qwe

Zobacz też: Nasze podsumowanie 2019 roku

Szanowni Państwo, czy któreś pozycje wyglądają znajomo? Podejrzewam, że finałowy sezon Gry o Tron wpłynął na pojawienie się takich dziwactw jak smoki i księżniczki w zestawieniu. Obecnie, jakkolwiek irytujące, ale wiele aplikacji czy stron narzuca nam większe komplikowanie swoich haseł. Niemniej wielu wciąż nie przykłada do tematu szczególnej wagi, o ile nie ma takiej potrzeby, traktując je jak kolejną przeszkodę do zamówienia tego przecenionego produktu. Skandale z udziałem osób publicznych i poziomem stosowanych zabezpieczeń są zabawne, ale świadczą o istnieniu pewnego lekceważącego stosunku do tematów bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni… Swoją drogą, ciekawe, jakie hasło na laptopie ma Donald Trump? Jaki macie stosunek do haseł internetowych i co myślicie o rankingu?

Źródło: techrepublic.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Fronczak

Politolog z wykształcenia, historyk z zainteresowania. Gawędziarz i świadomy konsument kultury popularnej.