ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Data premiery Huawei Mate Xs

Najważniejsze wydarzenia 2019 roku na rynku mobilnym

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Wczoraj mogliście przeczytać o najlepszych smartfonach 2019 roku. Wspomniałem, że to początek podsumowań powoli kończącego się roku, więc weźmy pod uwagę kolejną kategorię – najważniejsze wydarzenia. W końcu pojawianie się samych urządzeń na rynku to jedna, dosyć uproszczona sytuacja. Tymczasem agregując wszystko, co się wydarzyło na rynku, dochodzimy do wniosku, że… kilka pozycji warto wyróżnić i wspominać w przyszłości, gdy będziemy rozmawiać o 2019 roku w kontekście mobilnego rynku i nie tylko.

O tym warto pamiętać, czyli najważniejsze wydarzenia 2019 roku

Wspomniałem o kilku wydarzeniach, ale tych było zdecydowanie więcej, mniej lub bardziej istotnych dla ogółu. Ja postanowiłem wyróżnić trzy okoliczności, które w głównej mierze odznaczyły się na mobilnym rynku w 2019 roku, więc bez większego przedłużania… do dzieła!

Huawei obrywa rykoszetem w wojnie USA-Chiny

USA chce nałożyć limity na Huaweia

Oczywiście pierwsze, co przychodzi do głowy, to wielka blokada USA wymierzona głównie w stronę Huawei, ale i ogólnie Chińczyków. Scysje polityczne robią swoje i producent, który miał w tym roku bezproblemowo wyprzedzić Samsunga jedynie utrzymał swoje dobre wyniki. Jednak coraz więcej osób nie jest zainteresowana urządzeniami bez usług Google, więc przyszłość nie zapowiada się tak kolorowo, chociaż oczywiście wojna na linii Stany Zjednoczone – Państwo Środka nadal trwa i będzie się rozwijać. Oczywiście głównie będą cierpieć konsumenci, ale na to nic nie poradzimy. Choć może Amerykanie robią to właśnie z myślą o naszym bezpieczeństwie?

To rok 5G i składanych smartfonów

Już we wczorajszym tekście wspomniałem, że 5G i elastyczne wyświetlacze w składanych smartfonach to najważniejsze oraz największe nowości technologiczne zaoferowane przez producentów w 2019 roku. Naturalnie teraz czeka nas rozwój i rozprzestrzenianie się poszczególnych rozwiązań. W przyszłym roku spodziewajmy się po prostu więcej i lepiej. Samo 5G według analityków potrzebuje 4 lata na zaistnienie do tego stopnia, aby wyprzedzić popularnością 4G. Elastyczne wyświetlacze być może aż tak szybko nie zawojują rynku, ale w tym samym czasie będą na tyle dopracowane, że w wyborze nie będą ograniczały nas obawy o wytrzymałość, a tylko własne potrzeby. Mimo wszystko obie te kwestie miały swój początek w 2019 roku.

Nadchodzi Harmony OS

Harmony OS nie dla smarfonów

Niejako kontynuacja blokady Huawei, czyli pojawienie się ekosystemu Harmony OS. Nadal jest to jedna, wielka niewiadoma, ale tym razem napędzana irytacją i zawziętością Chińczyków. Dotychczas poznaliśmy tylko dwa telewizory (Huawei Vision i Honor Vision) z tym systemem, których dostępność to kolejna zagadka, ale sama premiera tej platformy i dużo większy nakład promocyjny na usługi Huawei sprawiają, że może pojawić się nowy, istotny gracz na mobilnym rynku. Pojawić, już się pojawił, teraz musi zaistnieć i udowodnić swoje. Naturalnie sceptycyzm gawiedzi nie zaskakuje, bo zbyt wiele firm już próbowało sił, aby zagrozić Apple i Google.

Zobacz też: FBI ostrzega przed inteligentnymi telewizorami.

Oczywiście każdy zapamięta mobilny rynek z 2019 roku ze względu na różne aspekty. Powyższe przykłady niejako są głównie związane z Chinami, ale… nie da się ukryć, że bez Państwa Środka świat technologii wyglądałby zupełnie inaczej. Tym samym Huawei Mate X widoczny na początku artykuły jest idealnym spięciem najważniejszych wydarzeń 2019 roku. Dlatego podzielcie się w komentarzach tym, co Wam najbardziej utkwiło z wydarzeń z minionych 12 miesięcy? Myślicie, że jeszcze jest szansa w tych ostatnich dniach roku na odmianę ostatecznych ocen?

Sprawdź najnowsze wpisy