Przywiązany do bezpieczeństwa rosyjski prezydent Władimir Putin nie posłuchał rady Microsoftu, aby przestać używać przestarzałego systemu operacyjnego, najwyraźniej nadal używa Windows XP na Kremlu, w jego oficjalnej rezydencji. No dobrze Vista była okropna, ale minęły lata i od tego czasu pojawiły się znacznie ciekawsze i nowsze aktualizacje, o Windows 10 nie wspominając.

Putin korzysta z Windows XP

Rosyjska strona internetowa Open Media zauważyła, że ​​Putin korzysta z Windows XP. Widać to w oficjalnych ujęciach prasowych, jak gdyby wcale się tego nie wstydził. Podczas gdy urzędnicy i agencje rządowe często mają przestarzałą technologię z powodu braku środków na nową i biurokracji, brak wsparcia czyni XP potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. W 2014 r. personel rządowy USA został ostrzeżony, aby przestać go używać.

Putin Windows XP

Jednak w Rosji aktualizacja systemu operacyjnego jest jeszcze trudniejsza. Urzędnicy nie powinni używać obcego oprogramowania, a Windows XP najwyraźniej jest ostatnim systemem operacyjnym certyfikowanym do użytku w rządzie. Windows 10 może być używany na komputerach, które nie zawierają tajemnic państwowych, ale na innych komputerach jedyną opcją jest pozostanie przy XP lub przejście na zupełnie nową, rosyjską alternatywę.

W 2014 r. Federalne Służby Kontroli Technicznej i Kontroli Eksportu ostrzegły agencje rządowe w Rosji, że wsparcie się kończy i do 2016 r. powinny zacząć przechodzić na inny system operacyjny. Jednak wygląda na to, że Putin nadal używa starej platformy w co najmniej dwóch miejscach. Rząd rosyjski miał dokonać przejścia na rosyjski system operacyjny Astra Linux, ale plan ten został przełożony, ponieważ oprogramowanie nie było gotowe, więc póki co XP pozostanie.

Zobacz także: Google News się zmieniło – warto korzystać z aplikacji

Windows XP download i zalety korzystania

Windows XP

Windows XP zadebiutował w 2001 roku, a więc skończył już 18 lat! Tak leciwy system nadal nie został zapomniany przez giganta z Redmond. Microsoft udostępnił na oficjalnej stronie możliwość pobrania Windows XP Mode, aby móc włączyć aplikacje, które nie działają na innych platformach. Niestety, ale jest to dostępne tylko dla Windows 7. W Internecie jest jednak mnóstwo różnych buildów wersji XP do pobrania. Jakie są zalety korzystania z systemu?

Możliwość uruchomienia starych programów

Tak jak wspomniałem wyżej. Niektóre osoby są związane ze starymi aplikacjami, które są zgodne tylko z Windows XP. Co prawda Windows 10 umożliwia uruchomienia programu w tzw. „trybie zgodności”, jednak nie każdy program „działa” w ten sposób.

Windows 10 jest za drogi

Ceny Windows 10 zaczynają się od około 200 zł. Nie każdy użytkownik chce wydać tyle pieniędzy na nowy system operacyjny, jeśli nadal ma możliwość korzystania z Windows XP.

XP świetnie działa na starym sprzęcie

Argument, który jest bardzo ważny w przypadku starych urządzeń. Nieraz miałem okazję korzystać z komputera o słabych parametrach z Windows 10 na pokładzie – za każdym razem moje frustracje sięgały zenitu. Lepiej wtedy pozostać na mniej zasobożernym XP, aniżeli na siłę instalować „dziesiątkę”.

Zobacz, jak to było kiedyś

Zapewne starsi użytkownicy pamiętają, jak działał i wyglądał Windows XP. Był to naprawdę przyzwoity system (jak na tamte czasy). Młodsi czytelnicy mogą nie pamiętać okresu dominacji tego systemu na rynku. Fani nowych (i starych) technologii powinni zobaczyć, jak to wyglądało.

Źródło: pcgamer

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.