Większość z nas ma świadomość pewnych zagrożeń, czyhających w ciemnych zaułkach globalnej wioski, choć zakładamy, że akurat nam nic nie grozi. Unikamy spamu i klikania w podejrzane linki, uważamy na dziwne domeny, a jeśli zagraniczni książęta oferują nam pieniądze w mailach, zapala nam się lampka. Niektórzy zasłaniają kamerki w laptopach, wiedząc, że mogą być oknem do naszej prywatności dla niepowołanych, a bądźmy szczerzy – bycie gwiazdą strony dla fetyszystów w dark webie jest najmniejszym niebezpieczeństwem złamania miru domowego… Żyjemy w czasach informacyjnych i technologicznych, stawiając na rozwiązania, które mają zapewniać nam komfort. Nie ma w tym nic złego, ale amerykańskie FBI ostrzega profilaktycznie przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony przedmiotów codziennego użytku, które coraz częściej są podłączone do sieci, a które niekoniecznie traktujemy jak następne komputery.

FBI ostrzega przed inteligentnym telewizorem

FBI inteligentny telewizor

Internet rzeczy to koncepcja, wedle której artykuły gospodarstwa domowego, przedmioty grzewcze czy elektryczne mogą się łączyć dzięki sieci komputerowej lub instalacji KNX – gromadząc, przetwarzając i wymieniając dane. Oczywiście, w służbie swoich ludzkich właścicieli. Elementy składają się na całość inteligentnych domów, które dzięki dalszemu rozwojowi technologii i obniżeniu cen produktów, będą coraz popularniejsze u przeciętnego konsumenta w krajach rozwiniętych. Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze postanowiło przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczniejszego użytkowania nowoczesnego sprzętu RTV i AGD. Zwłaszcza inteligentnych telewizorów, uzbrojonych w kamery i mikrofony, o których możemy zapominać. Jim Purtilo, wykładowca Uniwersytetu Maryland ostrzegał w rozmowie z TechNewsWorld:

Komputery są doskonałym narzędziem dostarczania informacji o świecie, ale mogą również wynosić wrażliwe dane o naszym domu. Inteligentny telewizor jest kolejnym komputerem, który producent skonfigurował w taki sposób, żeby spełniał inną funkcję w naszym salonie. Ludzie o tym zapominają… Natomiast każde urządzenie, które jest podłączone do sieci i ma wyposażenie do nagrywania czy rejestrowania, można potencjalnie wykorzystać do szpiegowania nas samych. Co więcej, wyobraźmy sobie, że cyberprzestępca, który przejął kontrolę nad wyposażeniem inteligentnego domu, odkręca ogrzewanie albo ustawia telewizor na maksymalną głośność, żeby zmusić nas do spełnienia jego żądań finansowych – powiedział naukowiec.

Zobacz też: Prezenty na ostatnią chwilę

Zgodnie ze wskazówkami Jankesów, warto zrobić research o producencie i specyfikacjach produktu przed samym zakupem. Jakie informacje gromadzą, w jaki sposób i jak są przechowywane? Czy dochodziło w przeszłości do naruszenia prywatności klientów i jak przedsiębiorstwo do tego podeszło? FBI poleca wyszukać nazwę modelu zestawioną z hasłami w rodzaju: bezpieczeństwo, prywatność, kamera, mikrofon, skandal, wyciek danych. Ponadto, musimy się zorientować czy zestaw sprzętu jest regularnie aktualizowany pod kątem bezpieczeństwa, a gdy już go zakupimy – nie możemy zostawiać ustawień fabrycznych, ale z instrukcją użytkownika, spersonalizować nowe urządzenie i często zmieniać hasła. Jeśli nie możemy wybrać modelu pozbawionego kamery i mikrofonu, to FBI zaleca użycie starej dobrej taśmy klejącej, zwłaszcza że telewizory często stanowią centralny element wystroju mieszkań i mogłyby objąć polem widzenia innych domowników.

Zobacz też: Szef Samsunga trafi do więzienia?

Szpiedzy z inteligentnych telewizorów?

FBI inteligentny telewizor

Ostrzeżenie FBI wzięło się z rozwoju inteligentnego sprzętu domowego użytku. Więcej funkcji i możliwości stanowi również większą liczbę zagrożeń. Interesującym przykładem jest dokumentacja Wikileaks, dotycząca programu Weeping Angels z 2014 roku. Ten został przygotowany przez CIA i MI5, który za cel obrał ówczesne inteligentne telewizory Samsunga – chociaż produkt wyglądał na wyłączony, nagrywał wszystkie rejestrowane w swoim zasięgu rozmowy. Oczywiście oba te podmioty mają nieograniczony budżet, ale jeśli oni mogą przygotować tego typu program, to kto jeszcze? Co ciekawe, w następnych latach okazało się, że sam Samsung nagrywał swoich klientów poprzez urządzenia, ale to historia na inny tekst… Co myślicie o radach FBI? Sensowne, wydumane, a może to oczywistość?

Źródło: technewsworld.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Fronczak

Politolog z wykształcenia, historyk z zainteresowania. Gawędziarz i świadomy konsument kultury popularnej.