ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
oszustwo sms

„Twoja paczka może wymagać dopłaty” – to SMS-owe oszustwo nadal ma się dobrze

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Żyjemy w czasach, w których przestępcy mają naprawdę wiele pomysłów na dobranie się do naszych portfeli. Jednym z nich są SMS-y rzekomo wysyłane w celu poinformowania danej osoby o dopłacie, którą musi uiścić, aby odebrać swoją paczkę. Rzecz jasna jest to oszustwo, któremu się dzisiaj przyjrzymy.

„Twoja paczka może wymagać dopłaty”, czyli popularne SMS-owe oszustwo

Twoja paczka wymaga dopłaty oszustwo SMS

Handel internetowy jest już tak rozwinięty, że prawie każdy robi zakupy w Sieci. Co ważne, dość często, co postanowili wykorzystać oszuści w swoim SMS-owym szwindlu. Na losowe numery są bowiem cały czas wysyłane wiadomości SMS zawierające treść jak na powyższym zrzucie ekranu (tylko kwota się zmienia, jednak zawsze jest bardzo niska). Nie da się ukryć, że na to oszustwo naprawdę można się nadziać – wygląda całkiem wiarygodnie, a już tym bardziej, gdy dotrze do osoby, która naprawdę oczekuje na jakąś przesyłkę. A jest na to spora szansa.

Zobacz także: W wyszukiwarce Sklepu Google Play odkryto błąd. Możesz nie znaleźć aplikacji, których szukasz

Wiele osób pomyśli sobie, że to tylko grosze i nawet gdyby okazało się to oszustwem, to nie byłaby to wielka strata. Błąd – w takie linki pod żadnym pozorem nie wolno klikać. Zwykle przekierowują one na fałszywe strony popularnych operatorów płatności takich jak DotPay czy Przelewy24, jednak nie jest to reguła – w każdym razie, zawsze chodzi o to, by dobrać się do portfela ofiary. Na jednym z etapów oszuści zawsze pytają o podanie danych karty kredytowej bądź debetowej lub „zezwalają na płatność” poprzez przelew bankowy – na konto oczywiście trzeba się najpierw zalogować, przez fałszywą stronę łudząco podobną do prawdziwej, rzecz jasna.

Gdy ofiara zdecyduje się na wykonanie przelewu, oszuści będą podglądać wpisywane przez nią dane logowania i wykorzystywać je na prawdziwej stronie, aby chwilę później wysłać z jej konta pokaźny przelew na konto tzw. słupa. Oczywiście przelewy trzeba zatwierdzić kodem z SMS-a lub w aplikacji mobilnej banku, jednak wiele osób może się złapać, myśląc, że muszą potwierdzić przelew na kilka groszy, o który poproszono ich w opisywanej wiadomości.

To oczywiście tylko jeden ze sposobów na SMS-owe oszustwo z wykorzystaniem stwierdzenia „paczka wymaga dopłaty”. Niektórzy przesyłają nawet linki do pobrania aplikacji, które jak nie trudno się domyślić – są zainfekowane i potrafią dobrać się do bardzo wrażliwych danych osób, które zdecydują się na ich instalację.

Twoja paczka wcale nie wymaga dopłaty

Firmy kurierskie nie przysyłają SMS-ów z informacją o wymaganych dopłatach niezbędnych do otrzymania przesyłki – możecie spokojnie założyć, że każda wiadomość o to prosząca jest oszustwem. Oczywiście sama metoda nie jest żadną nowością, bo głośno było o niej już w zeszłym roku, jednak stworzyłem ten tekst, by przypomnieć, że oszuści nadal ją wykorzystują. Dostaliście w ostatnim czasie podobną wiadomość? Dajcie znać w komentarzach!

Sprawdź najnowsze wpisy