ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Premiera Androida 2.1, AT&T kontra użytkownicy iPhone’ów

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 2 do 8 grudnia 2009 roku.

Premiera Androida 2.1

Chwile po premierze Androida 2.0 Eclair zadebiutowała wersja 2.1. Czym się różniła? W zasadzie niczym, wszelkie zmiany ograniczyły się do poprawek błędów i API. Warto jednak pamiętać, że to właśnie ta wersja trafiła do masy telefonów na całym świecie. Z Androida 2.0 skorzystała tak naprawdę tylko Motorola, cała reszta przeskoczyła od razu do 2.1. Podobnie było z aktualizacjami, producenci pominęli wydanie 2.0 tak, jakby go nigdy nie było.

AT&T kontra użytkownicy iPhone’ów

AT&T w swoim czasie miało wyłączność na sprzedaż iPhone’ów w USA. Coś, o co operator walczył stało się wkrótce jego przekleństwem. Podczas konferencji dla inwestorów prezes AT&T stwierdził, że sieć ma problemy właśnie przez aktywnych użytkowników iPhone’ów. Otóż bardzo aktywnie korzystali oni z transmisji danych, z czym przestała radzić sobie infrastruktura AT&T. Sytuacja stała się bardzo poważna, ponieważ w wielu rejonach pojawiały się problemy z dostępem do internetu. Co ciekawe iPhone’y stanowiły jedynie 3% telefonów w sieci, jednocześnie generując 40% ruchu sieciowego. Szef AT&T poinformował o konieczności edukowania klientów o możliwościach ograniczania przesyłanych danych. Jednocześnie przedstawił plan awaryjny w postaci limitowanych transferów danych, które mogłyby zostać wprowadzone w przyszłych umowach. Nie tylko AT&T zmagało się z przeciążeniem infrastruktury telekomunikacyjnej. Nieco wcześniej walczyła z tym Brytyjska sieć O2, jednak tam problem rozwiązano poprzez budowę nowych stacji bazowych.

Google uruchamia serwery DNS

najlepszy internet mobilny

Serwery DNS to nieodłączny element dzisiejszego Internetu. Dzięki nim adres strony internetowej (np. android.com.pl) zamieniany jest na adres IP. Ta prosta usługa pozwala nam na posługiwanie się prostymi nazwami stron internetowych zamiast skomplikowanymi adresami IP. Problem w tym, że konfigurując połączenie sieciowe trzeba znać adres IP serwera DNS. Google ten problem rozwiązało uruchamiając własne serwery DNS o adresach 8.8.8.8 i 8.8.4.4. Te adresy zna każdy informatyk, nie da się ich nie zapamiętać. Serwery DNS od Google okazały się sporym sukcesem firmy, szczególnie z uwagi na szybkość i czas potrzebny do zindeksowania zmian w domenach. Samo Google prawdopodobnie też na tym zyskało, jakby nie patrzeć przez ich serwery przechodzi ogromny ruch, z którego pewnie można się wiele dowiedzieć o użytkownikach.

Plus ukarany przez UKE

Operatorzy w Polsce nie mają łatwego życia, każda ich błędna decyzja może spotkać się z surową reakcją UKE. 10 lat temu Polkomtel za niepoinformowanie klientów o zmianach w regulaminie świadczenia usług telekomunikacyjnych został ukarany przez UKE. Operator za zaniedbanie musiał zapłacić 800 tysięcy złotych.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy