ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
aplikacje do liczenia kalorii

Coraz częściej zamawiamy jedzenie przez internet

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Dane z różnych źródeł wskazują, że jako Polacy coraz częściej zamawiamy jedzenie przez internet. Platforma Pyszne.pl odnotowała znaczny wzrost ilości zamówień, a eksperci z PizzaPortal.pl twierdzą, że do 2025 roku połowa zamówień na jedzenie będzie składana przez internet. Faktem jest jednak także, że wciąż większa ilość zamówień jest składana telefonicznie. Jest tak pomimo wzrostu popularności stron i aplikacji do zamawiania posiłków.

Jak chętnie zamawiamy jedzenie przez internet? To zależy od naszego wieku i miejsca zamieszkania

W badaniu CAWI z tego roku 86% użytkowników internetu zadeklarowało, że zamawia jedzenie z dostawą. Jakich metod do tego używają? 15% zamawiających decyduje się na złożenie zamówienia przez internet, 31% wybiera zarówno metodę on-line, jak i telefon. Większość, czyli w tym przypadku 54% pytanych osób, deklaruje zamawianie jedzenia wyłącznie przez telefon. Rok wcześniej jednak aż 61% ankietowanych deklarowało, że do zamawiania jedzenia używa wyłącznie połączeń głosowych.

zamawiamy jedzenie przez internet

Sposób zamawiania jedzenia jest zależny od wieku. W grupie ludzi z przedziału 15-24 lata, 23% badanych wybiera internet, 33% zarówno internet, jak i telefon, a 44% decyduje się tylko na skorzystanie z telefonu. W przedziale 25-34 lata, 13% wybiera internet, 38% – internet i telefon, a 49% wyłącznie telefon. Co ciekawe, grupa osób w wieku 35-44 lat chętniej zamawia jedzenie przez internet od swoich nieco młodszych rodaków. Na zamawianie on-line decyduje się 16% osób, zarówno przez internet, jak i przez telefon jedzenie zamawia 31% osób, a 53% badanych wybiera tylko telefon. Najmniej chętna do korzystania z technologicznych udogodnień jest najstarsza grupa respondentów. Wśród Polaków z grupy 45+ tylko 11% osób deklaruje zamawianie posiłków wyłącznie przez internet. 23% twierdzi, że wybiera w tym celu zarówno internet, jak i telefon, a 66% osób zamówienia składa wyłącznie telefonicznie.

Najchętniej zamówienia na jedzenie przez internet składają mieszkańcy Krakowa, Sopotu i Wrocławia. Najwyższa średnia cena zamawianego posiłku jest w Piasecznie i wynosi 49,26 zł. Osoby zamawiające posiłki na dowóz najczęściej decydują się na pizzę, kuchnię amerykańską oraz dania azjatyckie.

Już w 2025 roku blisko połowa jedzenia będzie zamawiana przez internet, a wartość rynku dostaw ogółem wyniesie 11,8 mld zł – twierdził na początku tego roku Piotr Kruszyński, członek zarządu PizzaPortal.pl, cytowany przez portal WirtualneMedia.pl.

Czytaj także: iPhone 11 Pro zbiera dane o lokalizacji nawet bez zgody użytkowników – szykuje się kolejna afera?

Platforma Pyszne.pl ze znacznym wzrostem zamówień

zamawiamy jedzenie przez internet

W I połowie 2019 roku platforma Pyszne.pl zanotowała wzrost liczby zamówień o 41%. Użytkownicy za pośrednictwem aplikacji złożyli 7 milionów zamówień. Wzrosła również wartość średniego zamówienia (do 48 zł). Dyrekcja platformy zauważa jednak, że mimo wzrostu liczby zamówień, dostawy po wybraniu posiłku on-line w Polsce wciąż pozostają rzadkością. Jedynie 7% użytkowników w wieku 15+ aktywnie korzystało z platform typu Pyszne.pl. Według dyrekcji portalu, w Holandii z tego typu serwisów korzysta 29% osób.

Źródło: PizzaPortal.pl, PortalSpozywczy.pl, WirtualneMedia.pl

Sprawdź najnowsze wpisy