Jak co tydzień zbieram dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmę się newsami od 25 listopada do 1 grudnia 2009 roku.

HSPA+ w Plusie

Dekadę temu Polkomtel poinformował o uruchomieniu sieci HSPA+. Na start miała ona być dostępna w 11 miastach i dynamicznie rozbudowywana. Informacja ta w swoim czasie była dość przełomowa, ponieważ ówczesna sieć mobilna raczej nie pozwalała na szybki transfer danych. Plus przed wprowadzeniem HSPA+ oferował maksymalną przepustowość na poziomie 7,2 Mbps. Oczywiście był to transfer teoretyczny, w rzeczywistości osiągana była przepustowość w okolicach maksymalnie 3 Mbps. Wprowadzona technologia pozwoliła podnieść teoretyczną przepustowość do 21 Mbps, co było bardzo ważne w czasach popularyzacji smartfonów i internetu mobilnego.

Plus nie był jednak pierwszy. Nieco wcześniej sieć HSPA+ uruchomiła Era. Mimo wszystko był to duży wyczyn, ponieważ pierwsza na świecie sieć HSPA+ została uruchomiona w marcu 2009 roku.

Kradzione iPhone’y w Rosji

Mówi się, że pierwszy milion trzeba ukraść. Nie trzeba jednak rabować banku, pewni złodzieje zarobili miliony na elektronice. 10 lat temu z magazynu CEVA Logistics w Belgii wyparowało 3-4 tysiące iPhone’ów 3GS. Telefony należały do operatora Mobistar, który dysponował bazą numerów IMEI. Było niemal pewne, że telefony wkrótce gdzieś się pojawią i tak się stało – znaleziono je w Rosji. Tak się złożyło, że w tym kraju nie było oficjalnej dystrybucji iPhone’ów 3GS, więc lukę tą wypełniły egzemplarze z kradzieży. Szybko pojawiły się pogłoski o tajemniczych osobach, które zgłaszały się do sprzedawców elektroniki w Rosji z propozycją sprzedaży iPhone’ów w pakietach po 100 sztuk. Telefony miały pochodzić z europejskiej dystrybucji, niektórzy sprzedawcy mieli zorientować się, że w rzeczywistości pochodzą one z obrabowanego magazynu w Belgii. Nie odnalazłem informacji na temat finału tej historii, rzekomo telefony zostały zablokowane za pomocą wspomnianego wcześniej numeru IMEI.

LG eXpo GW820 z projektorem

LG jest bez wątpienia producentem, który nie boi się eksperymentów. Nie wielu jednak wie, że ta firma już w 2009 roku stworzyła modularnego smartfona. Moduł był tylko jeden – projektor DLP. Przypomnijmy specyfikację:

  • Wyświetlacz: 3,2″, 480×800 px, 292 ppi, dotykowy
  • CPU: Qualcomm Snapdragon S1 QSD8250 1 GHz
  • GPU: Adreno 200
  • RAM: 256 MB
  • Falsh: 512 MB
  • Aparat główny: 5 Mpx + LED
  • Aparat przedni: VGA
  • Łączność: HSDPA 7,2 Mbps, Bluetooth 2.1, WiFi b/g, GPS
  • Bateria: 1500 mAh
  • System: Windows Mobile 6.5 Pro

LG eXpo GW820 wyróżniało się bardzo pozytywnymi opiniami. Zachwalano potężne podzespoły w postaci głównie procesora 1 GHz. Był to prawdopodobnie trzeci na świecie telefon z tym układem. Hitem był także projektor, który jednak nie został zintegrowany z telefonem. Montaż był bardzo prosty – trzeba było zdemontować klapkę baterii i w jej miejsce wczepić projektor. Telefon mógł w ten sposób wyświetlać obraz z odległości 2,4 metra, nie znalazłem informacji o maksymalnej przekątnej. Projektor nie był jednak sprzedawany w zestawie z telefonem, trzeba było zapłacić za niego dodatkowo 180 dolarów. Telefon był niestety skazany na porażkę – niewiele później Microsoft uśmiercił Windows Mobile, nikt nie chciał już kupować telefonów z tym systemem.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.