Jeśli chodzi o gry strategiczne, polscy twórcy mogą pochwalić się całkiem sporą liczbą wydanych tytułów. Niektóre z nich są bardziej udane, inne mniej. O kilku ciekawych produkcjach pisaliśmy w ostatnim zestawieniu z naszej serii, dziś przyszedł czas na kontynuację. Sprawdźcie, jakie tytuły miały szczególnie dobry odbiór wśród graczy i recenzentów.

Hard West i Ancient Space – polskie gry strategiczne od CreativeForge Games

gry strategiczne - hard west

Hard West to strategia turowa, w której mieszają się klimaty kojarzone z fantastyką z westernowym stylem. Akcja toczy się w XIX wieku w USA, a my trafiamy do upalnego miejsca, gdzie prawo i uczciwość nie mają żadnego znaczenia. Stąd też oprócz eksploracji terenu, czekają nas liczna pojedynki. Rozbudowany system rozwoju protagonistów i niekonwencjonalne starcia – to również przygotowali dla graczy twórcy Hard West. Niejednokrotnie podczas walki przyjdzie nam wykazać się kreatywnością. Możemy chociażby budować osłony z przewróconych mebli lub ustawić się względem przeciwnika w taki sposób, by oślepiło go słońce.

gry strategiczne - ancient space

W przypadku Ancient Space twórcy wiele uwagi poświęcili fabule. W grze poruszane są kwestie filozoficzne, związane z tym, dokąd ma zmierzać ludzkość. Jako dowódca zespołu statków badawczych, mamy zbadać nieznaną część przestrzeni kosmicznej. Uczestników wyprawy, w tym nas, czekają jednak nieprzewidziane wcześniej zdarzenia. W ich wyniku będziemy musieli walczyć o przetrwanie. Rozgrywka skupia się na flocie pojazdów, którą zarządzamy i stopniowo ulepszamy. Przed rozpoczęciem każdej misji musimy też zdecydować, jacy oficerowie wezmą udział w realizacji zadania. W różnych scenariuszach zajmujemy się atakiem, obroną przed wrogiem bądź eskortowaniem sojuszników.

Age of Civilizations II – przejąć władzę nad światem

gry strategiczne - age of civilizations II

W tej turowej strategii wybieramy jedną z cywilizacji, a następnie prowadzimy ją do osiągnięcia celu, czyli dominacji nad światem. Nie jest to proste, ponieważ oprócz ulepszania swojej armii i podbijania kolejnych prowincji, musimy także uważać, aby już kontrolowanych lokacji nam nie odbito. Trzeba także dbać o dobrą sytuację ekonomiczną na zarządzanych terenach. Podczas rozgrywki ważna jest dyplomacja. Możemy zawierać sojusze z innymi, jak i wypowiadać im wojny. Musimy być jednak ostrożni, by nie doprowadzić do rewolucji niezadowolonych mieszkańców własnego kraju. Rozgrywka toczy się na mapie politycznej, przez co można łatwo śledzić poczynania ludzkości w różnych prowincjach. Gracz może przejść całą kampanię samodzielnie, jak i z innymi osobami.

Exterminacja – walka na wielu frontach

gry strategiczne - exterminacja

Exterminacja ukazała się na rynku aż 20 lat temu. Mimo ograniczeń technologicznych tamtych czasów gra okazała się sukcesem i miała bardzo pozytywny odbiór wśród graczy. Podobnie jak w Age of Civilizations II, naszym celem jest dominacja nad światem. Różnica jest taka, że chodzi nie tylko o planetę Ziemię, ale też o przestrzeń poza nią, a w walkę są zaangażowani także kosmici. W grze występują aspekty wojenne, jak i ekonomiczne. Gracz musi się też wykazać mądrym planowaniem i umiejętnością przewidywania konsekwencji. Czasem do sukcesu jest potrzebne np. przeniesienie części wojsk na inne tereny lub przewóz zasobów pomiędzy koloniami. Po opanowaniu jakiegoś terenu nie możemy być pewni sukcesu – nie wiadomo, czy obcy nie przypuszczą na niego ataku, by go odbić.

Anomaly: Warzone Earth – znaleźć przyczynę problemu

gry strategiczne - anomaly warzone earth

Ten tytuł ukazał się w 2011 roku, a jego akcja dzieje się w przyszłości względem tamtych czasów – w roku 2018. Światowe metropolie borykają się z problemem tytułowych anomalii. Na ulicach znajdują się maszyny bojowe, które walczą z cywilami. My wcielamy się w dowódcę grupy uderzeniowej, który ma dowiedzieć się, co powoduje anomalie i jak im sprostać. Uczestniczymy więc w starciach, wytyczamy naszym jednostkom cele i drogi przejazdu i szukamy odpowiedzi na fundamentalne pytania. Oprócz kampanii możemy też skupić się na wyzwaniach, w których liczy się tylko walka. Akcję gry obserwujemy z lotu ptaka.

Inne ciekawe polskie gry strategiczne

Polscy twórcy mają na swoim koncie także inne interesujące produkcje z gatunku strategii. Wspomnieć można, chociażby Reflux czy Ancestors Legacy. W pierwszej z tych gier musimy uratować Ziemię przed zagładą. Mamy więc mocno futurystyczny klimat, są bojowe roboty i inwazje obcych. Ancestors Legacy z kolei pozwala nam poczuć to, co działo się w średniowieczu. Gra opiera się na prawdziwych wydarzeniach.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.